لیزر چیست؟

کاربرانی که دستگاه لیزر دارند و با لیزر کار می کنند بهتر است اطلاعاتی درباره لیزر داشته باشند. لیزر نوعی نور است که با توجه به محیط فعال لیزر در قسمت های مختلف طیف موج های الکترومغناطیسی قرار می گیرد.

 

لیزر چیست؟

لیزر چیست؟

حالا نور چیست؟ نور یک موج الکترومغناطیسی می باشد که 3 ویژگی اصلی دارد:

  1. بسامد
  2. دوره
  3. طول موج

طول موج از مهم ترین ویژگی های موج می باشد که با انرژی رابطه معکوس دارد. بنابراین موج های مختلف را می توان به صورت طیف موج های الکترومعناطیسی نمایش داد.

اولین شخصی که توانست به کمک پخش، بازتاب و شکست نور، ویژگی موجی بودن نور را شرح دهد  فیزیکدان هندی به نام کريستين هويکينس بود و بعد از آن توماس یانگ این موضوع موجی بودن نور را با آزمایش پراش نور ثابت کرد.

 

لیزر چیست؟

لیزر چیست؟

ويژگيﻫاي نور ليزر

  1. نور لیزرها را به دلیل داشتن موج یکسان نور خالص می گویند. امواج نور لیزر در یک زمان با هم گام بر می دارند و هم فاز هستند به این معنی که قله هر موج با قله موج دیگر یکسان است، به دلیل این ویژگی ها به نور لیزر همدوس می گویند.
  2. به دلیل يکسان بودن طول موج يا بسامد، نور ليزر در زمان عبور از منشور تجزيه نشده و به شکل باريكهﻯ کوچکي خارج مي شوند. (به همان صورت که داخل شده است)
  3. از ویژگی های دیگر نور لیزر جهت مندی آن است. نور لیزر اگر در محیط جذب نشود، مي تواند فواصل زيادي را طي کند بدون آنکه در واگرايي آن تغيير زيادي ايجاد شود.
  4. درخشاني يا روشنايي نور ليزر ميليونﻫا بار بزرگتر از چشمهﻫاي ديگر مثل خورشيد است. علت اين امر آن است که نور ليزر همدوس (تکفام) است و در يک جهت حرکت مي كند.
  5. به دلیل این که می توان انرژی ورودی در لیزر را کنترل کرد و به این دلیل انرژی خروجی به دنبال آن نیز تغییر می کند به همین دلیل اگر برانگیختگی لیزر با پالس های کوچک اتفاق بیوفد، تولید لیزر با پالس های کوچک انجام می شود.
  6. موجﻫا داراي رنگ يکساني هستند و به اصطلاح تک ﺮنگ می باشند.

 

 

لیزر چیست؟

لیزر چیست؟

مولفه هاي اساسي يك ليزر

الف) محيط فعال شامل مجموعة مناسبي از اتم ها، مولكول ها، يون ها و يا نيم رساناها.

ب ) فرایند دمش که توانایی تحریک اتم ها و یا مولکول ها را به ترازهای با انرژی بالاتر داشته باشد.

ج ) عناصر بازخور مناسب به باریکه تابش اجازه نوسان در محیط فعال را می دهد که به این موضوع نوسان لیزر گفته می شود. مفهمو عبور یک بار باریکه لیزر از محیط فعال را تقویت تک عبور می  گویند به همین صورت اگر تعداد عبورها بیشتر شود به آن ها تقویت دو عبور، سه عبور و غیره گفته می شود.

این عناصر متشکل از دو آینه هستند که یک آینه، آینه تمام بازتابنده و آینه دیگر نیمه شفاف است. با عبور رت و برگشت باریکه بین دو آینه باعث می شود باریکه تقویت شود.

عمل لیزر زمانی آغاز می شود که بهره سیستم از تلفات بیشتر شود. و خروجی  لیزر را از سمت آینه نیمه شفاف دریافت می دارند.

 

منابع بیشتر جهت مطالعه:

لیزر – ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

لیزر چیست؟
به این مطلب امتیاز دهید

0 پاسخ

ثبت دیدگاه

مایل به ملحق شدن به بحث هستید ؟
به ما بپیوندید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.