ریل های تخت و واگنی لیزر چه تفاوت و کاربردی دارند؟

تفاوت ریل های غلطکی و واگنی لیزر چیه؟

حتما خیلی اوقات براتون این سوال پیش اومده که چرا دستگاه لیزر شما یا برخی از همکاراتون از نوع ریل متفاوتی هستند و براتون مجهول بوده که کدوم یکی بهتر هستند. این سوال از نظر فنی درست نیست چرا که شما نمیتونین بگین پیچ گوشتی دو سو بهتره یا چهارسو؟!! cool

چرا که هر کدومشون رو به منظوری خاصی میشه استفاده کرد. ریل ها در واقع یه جور ابزار حرکتی برای دستگاه برش لیزری هستند که طراح ماشین با توجه به نوع کاربری نوع اون ها رو انتخاب می کنه. برای واضح تر شدن موضوع اول مشخصات و بعدش جزئیات کاربری هر کدوم رو براتون شرح میدیم:

ریل های تخت و واگنی لیزر چه تفاوت و کاربردی دارند؟

ریل های تخت دستگاه برش و حکاکی لیزری:

ریل های تخت اصولا از جنس فولاد و دارای آبکاری کروم هستن. شکل طراحی اون ها شبیه H انگلیسیه و به پهلو نصب میشن. عرض استاندارد و مورد استفاده در دستگاه های حکاکی لیزری عرض 15 میلیمتره. معروف ترین سازنده این نوع ریل ها شرکت های HIWIN (های وین) و PMI ( پی ام آی) هستن که بیشترین کاربرد را در ساخت این ماشین آلات به خودشون اختصاص دادن.

واگن حرکتی این ریل ها 4 کانال رفت و برگشت دوار ( شبیه نوار نقاله فرودگاه) داره که پر از تعداد زیادی ساچمه است. ساچمه ها بعد از برخورد با کناره های ریل، داخل کانال در جهت مماس با محور حرکت میکنه و با تموم شدن طول واگن ساچمه ها وارد کانال برگشت میشن و سری جدید در ابتدای واگن با ریل در تماس قرار می گیرن.

این نوع ریل ها برای حرکت های سکوی رفت و برگشت در زمان های طولانی بسیار مناسب و با دوامه. از طرفی با توجه به نوع طراحی، حساسیت کمتری هم نسبت به آلودگی دارن و به همین دلیل هم بیشتر مدل باله دار در دستگاه های حکاکی و برش لیزری مورد استفاده قرار می گیره.

ریل های تخت و واگنی لیزر چه تفاوت و کاربردی دارند؟

ریل های تخت به خاطر اینرسی بالاتر تو جذب بودن واگن با ریل، در سرعت حرکت اولیه مقاومت بیشتری از خودش نشون میده اما همین موضوع باعث میشه که در کارهایی مثل حکاکی که در یک نقطه ثابت محور بارها حرکت رفت و برگشت را انجام میدن، این نوع ریل ها به هیچ وجه دچار خوردگی، پریدگی، آبکاری و لق شدگی نمیشن. البته ناگفته نماند که این ریل ها عمر طولانی هم دارن و استفاده از این ریل ها به خاطر داشتن دقت بالا، تمیز بودن ریل تاثیر خیلی خوبی در طول عمر واگن داره. برای تمیز کردن این ریل ها باید با یک دستمال و مایع پاک کننده ریل را تمیز کنید و با روغن کاری با روانکاری 10 یعنی خیلی رقیق استفاده شه.

enlightened البته اسپری ناهید آبی برای چرب کردن و اسپری ناهید قرمز برای پاک کردن هم میتونه گزینه مناسبی باشه و استفاده از گریس کار اشتباهی در چرب کردن این نوع ریل هاست.

ریل های تخت و واگنی لیزر چه تفاوت و کاربردی دارند؟

ریل سریع واگنی:

ریل های واگنی یا Fast از نظر هزینه اقتصادی تر و ارزون تر از ریل های تخت هستن چرا که ریل تخت نیاز به شاسی برای نصب داره اما ریل واگنی شاسی U شکلی از جنس ورق یا اکسترود داره. هر دو عدد میله آبکاری شده از ابتدا تا انتها در آن قرار داده شده. واگن متحرک تو این نوع ریل 4 چرخ دو طرفه داره و شبیه به حرکت لوکوموتیو روی ریل قطار حر کت می کنه.

این نوع ریل ها برای حرکت های سریع و پبچ و خم های مکرر خیلی مناسب هستن ولی به خاطر دقت پایین ترشون برای کارایی مثل حکاکی اصلا مناسب نیستن ولی در عوض به صورت کاملا تخصصی برای برش پارچه که نیاز به سرعت بالا، دقت متوسط و توان پایین داره مورد استفاده قرار می گیرن.

این نوع ریل ها خوشبختانه نیاز به روغن کاری خیلی کمی دارن چون که حرکت اون ها از نوع برخورد چرخ ها با ریل بوده و قسمت متحرک بلبرینگ کوچک داخل هر چرخ قرار گرفته که باید دقت داشته باشید که بلبرینگ با گریس چرب می شه نه روغن.enlightened

پس اگه یه همچنین ریلی دارید فقط کافیه میله را چرب کنید.

به طور کلی نتیجه میگیریم که این ریل سریع واگنی برای برش پارچه، چرم و منسوجات ریل Fast گزینه مناسب و برای برش و حکاکی MDF ، پلکسی، فرم،   PVC و حکاکی انواع غیرفلزات ریل تخت گزینه مناسب تری خواهد بود.

ریل های تخت و واگنی لیزر چه تفاوت و کاربردی دارند؟
به این مطلب امتیاز دهید

0 پاسخ

ثبت دیدگاه

مایل به ملحق شدن به بحث هستید ؟
به ما بپیوندید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.