تکنیک های حکاکی با دستگاه لیزر در چوب، آکریلیک و شیشه

وقتی صحبت از حکاکی لیزری می‌شود، دستگاه‌های حکاکی CO2 توانایی کار و حکاکی با انواع متریال ها را دارد از چوب تا آکریلیک گرفته، آلومینیوم و شیشه.

برای حکاکی و برش با دستگاه لیزر برای هرکدام از متریال ها تنظیمات خاصی برای سرعت و قدرت دستگاه لیزر وجود دارد.  در این مقاله قصد داریم در خصوص تنظیمات سرعت و قدرت دستگاه لیزر با هر نوع متریال توضیحاتی بیاوریم.

قدرت و سرعت به دو فاکتور اصلی بستگی دارد:

 • متریالی که شما برش یا حکاکی می‌کنید
 •  مقدار توان دستگاه لیزر
تکنیک های حکاکی با دستگاه لیزر در چوب، آکریلیک و شیشه

تکنیک های حکاکی با دستگاه لیزر در چوب، آکریلیک و شیشه

در بعضی متریال ها مانند چوب، در توان بالا دستگاه لیزر، شما می‌توانید با بیشتر کردن سرعت دستگاه مانند زمانی که توان دستگاه پایین است، یک حکاکی عمیق داشته باشید.  درنتیجه در دستگاه برش لیزری هر چه توان بالاتری داشته باشید می‌توانید به بازدهی بیشتری از دستگاه دست یابید.

متریال هایی مانند آکریلیک برای حکاکی به توان‌های کمتری در دستگاه لیزر نیاز دارند، روی آکریلیک می‌توان با توان پایین کار حکاکی را انجام داد.

ضخامت متریالی که می‌خواهید برش یا حکاکی کنید در تنظیم سرعت و توان دستگاه تاثیرگذار است. برای مثال، برش یک قطعه آکریلیک سه چهارم اینچی نسبت به آکریلیک یک چهارم اینچی توان بیشتری نیاز دارد.

چوب تاکنون جز متریال های مورد توجه ای در صنعت لیزر بوده است و به راحتی می‌توان روی آن کار حکاکی یا برش را انجام داد. زمانی که روی چوب حکاکی می‌کنید رنگ‌های روشن روی چوب، کنتراست‌های زیبایی ایجاد می‌کنند.

چوب‌ها انواع مختلفی دارند و هر چوب مشخصات خود را دارد. بعضی چوب‌ها متراکم‌تر هستند. چوب‌های سخت‌تر برای حکاکی لیزری یا برش لیزری به توان بیشتری در دستگاه لیزر نیاز دارند.

شایع‌ترین چوب‌هایی که در دستگاه حکاکی استفاده می‌شوند؛ گیلاس، گردو، افرا و توسکا هستند. این چوب‌ها بافت‌های کمتری دارند  در حالی که چوب بلوط به نسبت بافت بیشتری دارد و به همین دلیل چوب بلوط انتخاب مناسبی برای حکاکی با دستگاه برش و حاکی لیزری نمی‌باشد.

تکنیک‌های حکاکی چوب:

 • چوب متریالی خوبی برای حکاکی است زیرا وقتی حکاکی می‌شود تغییر رنگ می‌دهد و عمق حکاکی در آن از بقیه متریال ها بهتر است.
 • بیشتر انواع چوب‌ها می‌توانند با هر توانی حکاکی شوند؛ چه شما از لیزر با توان 25 وات استفاده کنید چه توان 120 وات.
 • طبق توان دستگاه لیزر، بهترین رویکرد این است که توان لیزر را روی صد درصد تنظیم کنید و سرعت را طبق عمق حکاکی تنظیم کنید.
 • شما می‌توانید با حکاکی 300dpi حکاکی با جزئیات زیبا داشته باشید حکاکی 600dpi حتی نتیجه حکاکی بهتری هم ایجاد می‌کند.
 • تصاویر سیاه سفید زمانی که روی چوب حکاکی می‌شوند طرح‌های بسیار زیبایی ایجاد می‌کنند شما می‌توانید با ایجاد کنتراست سیاه سفید حکاکی‌های زیباتری روی چوب داشته باشید.
 • حکاکی تصاویر سیاه سفید با کنتراست بالا حکاکی‌های زیبایی با ظاهر سه بعدی ایجاد می‌کند.
 • عکس و تصاویر سیاه وسفید را نیز می توان رو چوب حکاکی کرد اما از قبل نیازمند آن است که به وسیله  نرم افزار عکس را ویرایش کنید. آموزش آن را می‌توانید در مقاله آموزش تصویری فتوگراو برای حکاکی روی  پلکسی با دستگاه لیزر  مطالعه نمایید.
تکنیک های حکاکی با دستگاه لیزر در چوب، آکریلیک و شیشه

تکنیک های حکاکی با دستگاه لیزر در چوب، آکریلیک و شیشه

بعد از چوب، آکریلیک دومین ماده محبوب در دستگاه لیزر می‌باشد. با آکریلیک هر دو کار برش و حکاکی لیزری قابل انجام است. آکریلیک در انواع و اشکال مختلف وجود دارد و ارزان قیمت است.

دو نوع آکریلیک موجود است: cast  و Extruded

Cast acrylics در بیشتر حکاکی‌ها استفاده می‌شود، وقتی روی این نوع آکریلیک حک می‌شود نتیجه کار به رنگ سفید در می‌آید و کنتراست بالایی ایجاد می‌کند. در Extruded acrylics بعد از حکاکی کنتراست بالایی ایجاد نمی‌شود. این نوع آکریلیک برای زمانی که می‌خواهید فایل وکتوری را برش دهید مناسب می باشد.

نمونه عکس آن در زیر آمده است:

تکنیک های حکاکی با دستگاه لیزر در چوب، آکریلیک و شیشه

تکنیک های حکاکی با دستگاه لیزر در چوب، آکریلیک و شیشه

تکنیک‌های حکاکی آکریلیک:

 • بیشتر حکاکی‌ها روی آکریلیک در پشت متریال انجام می‌شود. پیشنهاد می‌شود پوشش روی سطح آکریلیک را قبل از حکاکی بردارید.
 • توجه داشته باشید قبل از شروع حکاکی روی آکریلیک طرح را آینه یا برعکس کنید. این موضوع بسیار با اهمیت است زیرا حکاکی در پشت آکریلیک انجام می‌شود.
 • آکریلیک را با سرعت و توان پایین می‌توان حکاکی کرد. اگر توان دستگاه را بالا تنظیم کنید احتمال این‌که متریال شما در حین حکاکی خراب شود، وجود دارد.
 • برای حکاکی روی آکریلیک فوکوس لنز را نسبت به حالت نرمال به اندازه تقریبی 1.6  میلی متر نزدیک‌تر به متریال  قرار دهید. این کار باعث می‌شود حکاکی نرم‌تری داشته باشید
 • تعداد زیادی محصولات با جنس آکریلیک وجود دارد که در یک‌ طرف آکریلیک طرح حکاکی می‌شود. شما می‌توانید مستقیماً روی آکریلیک حکاکی کنید.
 • اگر بخواهید روی آکریلیک کار برش لیزری را انجام دهید سرعت را کم و توان را افزایش دهید. این شرایط اجازه می‌دهد که پرتو لیزر لبه‌های متریال را ذوب کند.
 • عموماً آکریلیک را می‌توان با یک مرحله برش داد اما در متریال های ضخیم نیازمند دو مرحله برش می‌شویم. پیشنهاد می شود که قبل از برش آکریلیک را تمیز کنید. آکریلیک یک متریال قابل اشتعال است، به همین دلیل دستگاه لیزر خود را بدون مراقب در حین کار برش ترک نکنید.

تکنیک‌های حکاکی روی شیشه:

زمانی که بخواهید روی شیشه کار حکاکی را انجام دهید نتایج بسیار کلاسیک و زیبا و پیچیده ای خواهید داشت. به همین دلیل شیشه ازجمله متریال های محبوب در صنعت حکاکی لیزری می باشد.

وقتی لیزر به شیشه می‌تابد، سطح شیشه را می‌شکند، اما در حقیقت شیشه را حکاکی نمی‌کند بلکه مواد شیشه را از بین می‌برد.  متأسفانه در زمان فرایند حکاکی لیزری اگر شیشه محافظت نشود ممکن است تراشه‌ها و برآمدگی‌هایی روی سطح کار ایجاد شود.

تکنیک های حکاکی با دستگاه لیزر در چوب، آکریلیک و شیشه

تکنیک های حکاکی با دستگاه لیزر در چوب، آکریلیک و شیشه

جنس و کیفیت شیشه‌ها متفاوت هستند و نمی‌توان پیش‌بینی کرد که به چه نتیجه‌ای بعد از کار دست می‌یابید. پیشنهاد می‌کنیم انواع مختلف شیشه‌ها را با سرعت‌ها و توان‌های متفاوت جهت تست، حکاکی کنید تا نتیجه کار را برای هر نوع شیشه ببینید.

جهت دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص دستگاه‌های لیزر و انواع برش‌های لیزری می‌توانید با متخصصین روتک تماس بگیرید.

صفحات پیشنهادی:

آموزش تنظیم آینه لیزر

تکنیک های حکاکی با دستگاه لیزر در چوب، آکریلیک و شیشه
5 (100%) 1 رای

0 پاسخ

ثبت دیدگاه

مایل به ملحق شدن به بحث هستید ؟
به ما بپیوندید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.