نکات استفاده دستگاه فایبر

دستگاه فایبر یکی از انواع دستگاه های لیزر به شمار می رود که از طریق فیبر نوری پرتو لیزر را انتقال می دهد. دستگاه لیزر فایبر معمولا برای برش لیزری مورد استفاده قرار می گیرد. از آن جا که توسعه صنعتی کشور رو به بهبود است؛ استفاده از دستگاه فایبر نیز رو به افزایش می باشد و بسیاری از شرکت ها دستگاه لیزر فایبر را برای توسعه صنعت خود انتخاب می کنند. به همین دلیل برای شما در این مقاله نکاتی در ارتباط با کار با دستگاه فایبر را آموزش خواهیم داد:

نکات استفاده دستگاه فایبر

– استفاده از اپراتورهای با تجربه برای کار با دستگاه فایبر

همان طور که می دانید، دستگاه لیزرفایبر دارای اشعه مضر برای چشم می باشد و به همین دلیل استفاده از وسایل ایمنی برای اپراتور بسیار ضروری می باشد. بنابراین استفاده از یک فرد متخصص در این زمینه بسیار مهم است. اگر می خواهید از افراد غیر حرفه ای و بدون تجربه کار برای کار با دستگاه لیزر فایبر خود استفاده کنید، حتما قبل از شروع کار دوره های لازم را برای آموزش آن ها را برگزار کنید.

– انتخاب متریال مناسب برای دستگاه فایبر

دستگاه لیزر فایبر برای برش متریال های زیادی مورد استفاده قرار می گیرد اما توجه داشته باشید که این دستگاه را نمی توانید برای برش هر ماده ای استفاده کنید. مثلا ورقه هایی از جنس آکریلیک و یا پلی کربنات قابل برش با دستگاه لیزر فایبر نیستند. همچنین برای موادی که قابل برش با دستگاه فایبر هستند باید این نکته مورد توجه قرار گیرد که نسبت به ضخامت باید از توان های متناسب در تنظیمات دستگاه لیزر فایبر استفاده کنیدو این نکته هم باید توجه داشت برای برش های با قطر متریال بالا دستگاه های لیزر انتخاب مناسبی نیستد مگر در مواردی که دقت بالایی ( مثلا برش دایره های کوچک با تلورانس کم ) مورد نیاز باشد.

-در انتها تهیه قطعات یدکی دستگاه لیزر فایبر

دستگاه لیزر فایبر برای کار در طول زمان نیاز به قطعات یدکی دستگاه لیزر مانند منبع توان لیزر، هد دستگاه لیزر، سیستم کنترل دستگاه لیزر و … دارد. سعی کنید همیشه بهترین ها را برای دستگاه خود خریداری کنید تا بهترین کیفیت خروجی را دریافت کنید. به طور مثال هنگامی که از قطعات اصلی استفاده شود هنگام انجام عملیات برش مشکل خاصی نخواهید داشت و نگران قطع و وصل شدن برش کاری تغییر ضخامت برش و موارد مشابه نخواهید بود و همین موضوع در طول زمان مانع از بروز خسارت و به نفع اپراتور خواهد شد

دستگاه فایبر دارای امتیازات زیادی مانند راندمان بالا، هزینه های پایین و به صرفه می باشد که همین دلایل باعث می شود استفاده از این دستگاه زیاد شود. اما باید بدانید که دستگاه لیزر فایبر برای هر نوع برشی مناسب نیست؛ بنابراین قبل از شروع کار، شما باید نکات امنیتی و آموزش های لازم را در مورد دستگاه و نرم افزار را ببینید این موارد میتواند از قبیل میزان ضخامتی که برای برش دستگاه لیزر فایبر مناسب است؟، چه کیفیتی برای خروجی متصور هستیم؟چه نوع موادی با دستگاه مورد نظر قابل برش هستند ؟ باشند و این آموزش ها برای بالا بردن کیفیت برش با دستگاه لیزر بسیار مهم و ضروری هستند.

نگهداری از دستگاه فایبر

دستگاه فایبر امروزه در سرتاسر جهان علاقمندان زیادی را به خاطر سرعت و دقت بالای آن، به سمت خود جلب کرده است. قیمت دستگاه لیزر فایبر ارزان نیست و به همین دلیل در هنگام استفاده از آن باید نهایت تلاش خود را داشته باشید تا با استفاده از روش های درست استفاده از دستگاه، به دستگاه برش لیزری خود آسیبی وارد نکنیم.

اما این که چگونه از دستگاه فایبر خود استفاده درست کنیم، ممکن است سوال خیلی از شما ها باشد. روتک در این مقاله با شما نکاتی برای استفاده درست از دستگاه فایبر چه با چیلر لیزر آب و یا سیستم روغن کاری اتوماتیک را به اشتراک خواهد گذاشت.

نکات استفاده از دستگاه فایبر

نکات استفاده از دستگاه فایبر با سیستم خنک کننده آبی

سعی کنید همیشه از متخصصان برای نصب و نگهداری دستگاه لیزر خود استفاده کنید. در غیر این صورت ممکن است دستگاه برش و حکاکی شما دچار آتش سوزی یا اتصالی برق شود.
از نصب دستگاه  فایبر خود در مکان هایی که قابل اشتعال هستند و یا به مواد اشتعال زا نزدیک هستند، جدا خودداری کنید.
دستگاه فایبر شما باید به درستی و در یک راستا روی زمین قرار گرفته باشد.
دستگاه لیزر فایبر خود را در مکانی نصب کنید که در دسترس همه نباشد و دارای تهویه هوا باشد.
در فواصل معین زمانی، تانک آب دستگاه را تمیز کنید. بهتر است از آب مقطر یا آب خالص در دستگاه فایبر خود استفاده کنید.
کندانسور دستگاه فایبر را با فشار قوی هوا شستشو دهید در صورت عدم وجود هوای فشار قوی، می توانید با احتیاط زیاد از فشار آب استفاده کنید.

 

نکات استفاده از دستگاه فایبر با سیستم روغن کاری اتوماتیک

در دستگاه لیزر فایبر فقط از روغن نو استفاده کنید.
همیشه مخزن آب را تمیز نگه دارید.
به صورت فصلی قطعات متحرک و مکانیکی دستگاه فایبر خود را روغن کاری کنید.
ضربه خوردن به هد دستگاه ممکن است منجر به شکستن لنز داخل آن شود و ممکن است مجبور به تعویض کامل منبع لیزر شوید.
اگر در استفاده از دستگاه فایبر خود دچار مشکل شدید و یا نیاز به اطلاعات بیشتری در این زمینه داشتید؛ می توانید به راحتی با پشتیبان های شرکت روتک تماس حاصل فرمایید و از راهنمایی های آن ها استفاده نمایید.

نکات استفاده دستگاه فایبر
جمعا 1 رای و میانگین رضایت مشتریان 5

0 پاسخ

ثبت دیدگاه

مایل به ملحق شدن به بحث هستید ؟
به ما بپیوندید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.