دلایل ضعیف شدن پرتو خروجی از تیوب لیزر

دلیل ضعیف شدن پرتو لیزر

دلیل ضعیف شدن پرتو لیزر

تیوب لیزر یکی از قطعات یدکی دستگاه لیزر است که ما در مقالات گذشته به صورت مفصل راجع به آن صحبت کرده ایم که شما می توانید برای خواندن تمام مقالات تیوب لیزر می توانید به سایت سری بزنید.

در این مقاله نیز قصد داریم  دلیل ضعیف شدن پرتو لیزر در  تیوب لیزر در دستگاه لیزر را مورد بررسی قرار می دهیم:

دلیل ضعیف شدن پرتو لیزر در تیوب لیزر چه دلایلی می تواند باشد؟

دلیل ضعیف شدن پرتو لیزر

دلیل ضعیف شدن پرتو لیزر

 • کثیف شدن لنز خروجی تیوب لیزر

 • می بایست با توجه به حجم کارکرد دستگاه در طی روز در زمان های مشخص تمیز شود. عمل تمیز کردن باید با دقت و به آرامی انجام پذیرد تا پرتو لیزر تیوب لیزر شما ضعیف نشود.

 • ترک برداشتن یا خراشیدگی لنز سر تیوب لیزر

 • علت این امر تمیز نکردن لنز سر تیوب، تماس جسم خارجی با لنز و یا سهل انگاری در هنگام تمیز کردن لنز سر تیوب رخ می دهد.

 • کاهش ولتاز خروجی از پاور های ولتاژ

 • در صورت آسیب دیدن پاور، توان خروجی از آن کاهش پیدا کرده و در نتیجه توان خروجی از تیوب لیزر نیز کاهش پیدا می کند و در نتیجه این امر یکی از دلایل ضعیف شدن لیزر تیوب لیزر خواهد بود

 • افت فشار آب در جریان بین تیوب لیزر و چیلر لیزر

          عدم تمیز بودن مسیر گردش آب در داخل تیوپ لیزر و یا ضعیف شدن پمپ آب چیلر موجب این امر می شود. توصیه می شود برای تمیز ماندن مسیر آب تیوب هر شش ماه یکبار آب داخل چیلر لیزر تعویض شود.

دلیل ضعیف شدن پرتو لیزر

دلیل ضعیف شدن پرتو لیزر

 • کثیف شدن آینه ها و یا لنز دستگاه لیزر

 • آینه دستگاه لیزر و همچنین لنز دستگاه لیزر می بایست حداقل پس از هر روز کاری حتما و به آرامی تمیز شود. عدم تمیز کردن موجب آسیب دیدن آینه ها و لنز گردیده و همچنین موجب تلف شدن نور خروجی از تیوب لیزر تا هنگام رسیدن بر روی کار می شود. چرا که نور خروجی از تیوب لیزر پس از بازتاب از آینه جلوی تیوب و برخورد با آینه لیزر روی محور x و در آخر پس از بازتاب از آینه روی هد لیزر و پس از عبور از لنز دستگاه لیزر به روی قطعه کار می رسد.

 • صحیح قرار ندادن تیوب لیزر بر روی پایه ها

 • چنانچه تیوب بر روی پایه تیوب دستگاه لیزر به درستی قرار نگیرد و فاصله بین آن و بدنه فلزی دستگاه کم باشد؛ موجب عمل تخلیه الکتریکی شده که این امر موجب قطع و وصل شدن و یا کاهش نور لیزر می گردد. این کاهش شدید عمر تیوب دستگاه  لیزر را در پی دارد. برای اجتناب از این امر می بایست محل اتصال کابل های ولتاژ به سر تیوب دستگاه لیزر کاملا عایق شود.

تیوب لیزر همان طور که گفته شد از قطعات اصلی دستگاه ها لیزر است و چگونگی کارکرد و قدرت پرتو لیزر آن در نتیجه نهایی کار دستگاه برش لیزری شما تاثیر گذار خواهد اگر به دلایلی احساس کردید پرتو لیزر تیوب لیزر دستگاه شما ضعیف شده است حتما با متخصصین روتک تماس حاصل فرمایید.

دلایل ضعیف شدن پرتو خروجی از تیوب لیزر
به این مطلب امتیاز دهید

2 پاسخ
 1. safayi
  safayi گفته:

  سلام خدمت دوستان. دلیل کم شدن قدرت دستگاه هنگام برش چیه؟ آینه ها رو تنظیم و تمیز کردم، آب چیلر رو چک کردم، ولی باز هم هیچ تغییری نکرده…لطفا اگر در این مورد اطلاعات دارین راهنمایی بفرمایید

  پاسخ
  • مدیریت وب‌سایت روتک
   مدیریت وب‌سایت روتک گفته:

   سلام علت این مشکل می تواند بالا رفتن دمای چیلر یا کثیف بودن سطح آینه و لنز یا عدم تنظیم آینه باشد و در مرحله اول این مسائل باید چک شود و در مرحله بعد باید به بررسی تیوب لیزر و پاور پرداخته شود.

   پاسخ

ثبت دیدگاه

مایل به ملحق شدن به بحث هستید ؟
به ما بپیوندید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.