نکاتی برای نگهداری از چیلر دستگاه لیزر

با توجه به درخواست های زیاد مشتریان دستگاه برش لیزری شرکت روتک، تصمیم گرفتیم تا نکات مهمی درباره نگهداری چیلر دستگاه لیزر برای شما بیان کنیم. قبل از شروع نکات، بهتر است با قسمت های مختلف چیلر دستگاه لیزر آشنایی داشته باشید. در تصاویر زیر عکس دستگاه را از دو زاویه مختلف به شما نمایش دادیم:

قسمت های مختلف چیلر لیزر:

 

نکاتی برای نگهداری از چیلر دستگاه لیزرتصویر چیلر دستگاه لیزر از نمای پشت

قسمت های مختلف چیلر لیزر

 

 

دقت داشته باشید که منبع تغذیه و خروجی برق چیلر لیزر درست بهم وصل شده باشند و سیم ارت محکم نصب شده باشد.

 

ولتاژ چیلر دستگاه لیزر

 

 

حتما به این نکته توجه کنید که میزان ولتاژی که استفاده می کنید برای چیلر شما مناسب باشد. همان طور که می دانید پردازنده های یخچال نسبت به منبع تغذیه و ولتاژ بسیار حساس هستند؛ بنابراین از ولتاژ استاندارد دستگاه های چیلر لیزر شرکت روتک که 10%±200 ولت است را استفاده نمایید.
اگر شما نیاز دارید تا از رنج های وسیع تری استفاده نمایید، در دستگاه های شرکت روتک تنظیمات آن وجود دارد.

 

 نگهداری از چیلر لیزر

توجه کنید که در صورتی که فرکانس ورودی با فرکانس دستگاه هم خوانی نداشته باشد، چیلر شما آسیب جدی می بیند.
برای چیلرهای روتک، بر اساس شرایط محیطی از فرکانس بین 50 تا 60 هرتز انتخاب نمایید.

نگهداری از چیلر دستگاه لیزر

برای جلوگیری از خراب شدن پمپ آب چیلر، از روشن کردن چیلری که مخزن آب آن خالی است جدا خودداری نمایید.
همیشه قبل از این که چیلر را روشن کنید، مخزن آب را چک کنید و در صورتی که درجه آب زیر حد نرمال بود، مخزن را پر کنید.

مراقبت از چیلر لیزر

مطمئن شوید که ورودی و خروجی تهویه هوا در موقعیت مناسبی قرار داشته باشند.
طبق تصویر باید از گذاشتن هر گونه مانعی در 30 سانتی متری کنار چیلر و 50 سانتی متری پشت چیلر جلوگیری کنید.

نکاتی برای مراقبت از چیلر لیزر

 

فیلتر چیلر لیزر باید به صورت مرتب تمیز شود. برای این کار بهتر است در زمان های مشخص، توری فیلتر را خارج نمایید و آن را بشویید.
در غیر این صورت ممکن است آسیب های جدی به چیلر شما وارد شود.

 

دقت زیادی به تاثیر چگالی آب داشته باشید. نکاتی برای نگهداری از چیلر لیزرزمانی که دمای آب کمتر از دمای محیط باشد، حباب هایی روی لوله ها و قسمت های خنک کننده ایجاد می شود.
اگر این شرایط محیطی ایجاد شد، به شما پیشنهاد می کنیم تا دمای آب را نسبت به محیط بالاتر نگه دارید و یا لوله ها و قسمت های سرد را گرم کنید.

 

چه مواردی را باید هنگام نگهداری چیلر دستگاه لیزر رعایت کرد؟

 

در چیلر لیزر لوله های رانش گاز، گاز را به داخل کندانسور هدایت می کنند که این عملیات باعث افزایش قطر لوله ها، افت فشار گاز و جذب حرارت از مایع داخل مخزن می شود. در چیلر دستگاه لیزر این عملیات وابسته به دمای آب داخل مخزن صورت می گیرد. به طوری که با افزایش دمای آب به میزان تعیین شده، کمپرسور روشن و در صورت رسیدن به دمای مطلوب خاموش می شود.

این چرخه دمایی حلقه هیستیرزیس چیلر نام دارد. به طوری که روشن و خاموش شدن در دو دمای مختلف انجام می شود. دمای ماکزیمم برای تیوب لیزر 30 تا 35 درجه سانتی گراد و حداقل 10 تا 15 درجه سانتی گراد می باشد. به طور مثال زمانی که قرار است دمای آب در گردش برای تیوب لیزر 25 درجه سانتیگراد باشد، چیلر در 27 درجه روشن شده و با رسیدن دمای آب به 23 درجه خاموش می شود. در چیلر دستگاه های لیزری که از سیستم هوشمند استفاده می کنند نیازی به تنظیم دما جهت تابستان و زمستان وجود ندارد. در صورتی که تمایل دارید می توانید مقاله مرتبط تنظیم دمای چیلر دستگاه برش لیزری را مطالعه بفرمایید.

 

نگهداری چیلر دستگاه لیزر

 

اما در چیلرهایی که از سنسور تکی استفاده می کنند می بایست در زمستان و تابستان دمای آب بررسی و تنظیم شود. که در این رابطه می توانید مقاله نحوه تنظیم دما در ترموستات چیلر لیزر را مطالعه کنید. برای این که متوجه شوید چیلر شما از نوع هوشمند هست یا خیر، با باز کردن درب آن به دنبال دو عدد سنسور باشید. یک سنسور داخل مخزن آب و یک سنسور در هوای آزاد. کنترلر هوشمند مدل T503 ساخت شرکت S&A از نوع هوشمند بوده و با بررسی دمای محیط، دمای آب را تنظیم می کند، اما تنظیم کننده ها یا کنترلرهای STC تنها دارای سیستم کنترل دمای مخزن بوده و قابلیت تنظیم با محیط را ندارند.

 

سوال مهم بیشتر اپراتورهای دستگاه لیزر در خصوص نگهداری چیلر دستگاه لیزر نوع آب مورد استفاده در این نوع چیلرها می باشد. به شکل علمی آب در حال گردش که در مدت طولانی (بالای 6 ماه) تعویض نشود، می بایست دارای حالت مختصر قلیایی با  PH بین 7 تا 8  باشد و استفاده از آب کاملا خنثی به علت خورندگی زیاد توصیه نمی شود.

در این خصوص می توان به محلول صنعتی CMS جهت استفاده در سیستم سرمایش ساز دستگاه اشاره کرد. این محلول با چند نام تجاری و عنوان شیمیایی به بازار عرضه می شود. قابل ذکر است که یکی از تولید کننده های بسیار معتبر و با کیفیت، محلول مورد نظر را با نام تجاری میتره عرضه می‌کند. محلول میتره دارای سه عنوان خودرویی، سرد و صنعتی بوده که نوع سرد و خودرویی در سیستم سرمایشی دستگاه چیلر قابل استفاده می باشد.

 

در مورد نگهداری سایر قسمت های چیلر دستگاه لیزر بهتر است بدانید که نیاز کمی به سرویس و نگهداری دارند و تنها بعد از مدتی کارکرد، بهتر است قسمت های فن و محفظه کلی دستگاه گردگیری شود. این کار اگر با باد یا تمیز کننده های کامپیوتر صورت گیرد، احتمال بروز خطای احتمالی را کاهش می دهد. در انتها به شما پیشنهاد می کنیم جهت انجام تنظیمات چیلر به مقاله تنظیمات پیشرفته پارامترهای چیلر لیزر و مقاله راهنمای تنظیم چیلر لیزر متناسب با دمای هوا مراجعه کنید.

نکاتی برای نگهداری از چیلر دستگاه لیزر
جمعا 2 رای و میانگین رضایت مشتریان 5

0 پاسخ

ثبت دیدگاه

مایل به ملحق شدن به بحث هستید ؟
به ما بپیوندید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.