نکاتی برای حکاکی شیشه با دستگاه لیزر

دستگاه برش و حکاکی یک ماشین  مناسب برای حکاکی لیزری شیشه است. در واقع حکاکی لیزر یک راه سریع و آسان برای حکاکی اشیایی مانند استکان، لیوان، گلدان های زیبا، انواع بطری ها و شیشه ها پنجره ها می باشد. در این مقاله نکات حکاکی شیشه با دستگاه لیزر به شما نکاتی مفید برای حکاکی شیشه را آموزش خواهیم داد.

چه شیشه ای مناسب حکاکی با دستگاه لیزر است؟

شما با استفاده از یک دستگاه لیزر Co2 می توانید متریال های صافی مانند شیشه های پنجره یا آینه ها، انواع لیوان ها و بطری ها را به راحتی حکاکی کنید. شیشه های ارزان تر و ماشینی، انتخاب مناسبی برای حکاکی لیزری با دستگاه لیزر می باشد چون آن ها اصولا ساختار منظم تری دارند و میزان سرب آن ها کمتر است.

نکات حکاکی شیشه با دستگاه لیزر

نکات حکاکی شیشه با دستگاه لیزر

شیشه های قیمتی و دست ساز و حتی شیشه ای کریستال در صورتی که قبلا با کار لیزر روی آنها آشنا نیستید برای حکاکی با دستگاه لیزر مناسب نیستند چون ممکن است تحت فشار گرمای دستگاه لیزر ترک بخورد و یا بشکند.

حکاکی آینه لیزر نیز در راستای لوگو های تبلیغاتی و طرح های مدرن کاربرد جدید پیدا کرده و منجر به نبوغ طراحی در زمینه های ساختمانی و هنری گشته است. نکته قابل توجه این است که هیچ نباید آینه رو به سمت بازتاب کننده زیر دستگاه قرار داد این موضوع ممکن است سبب بازتاب ناخواسته لیزر به محل دیگری شده و منجر به حادثه شود.

شما می توانید آینه ها را به وسیله دستگاه لیزر CO2 حکاکی کنید به این صورت که با این دستگاه شیشه حکاکی نمی شود و فقط جیوه پشت آینه پاک شده و سطح حکاکی شده نیز مات می شود .

حکاکی لیزری شیشه های منحنی و دسته لیوان با دستگاه لیزر

بسیاری از شرکت هایی که از بطری های شیشه ای استفاده می کنند برای درج نام تجاری و موارد دیگر از برچسب یا پرینت روی بطری ها استفاده می کنند که کاری پر هزینه و زمان بر می باشد اما تکنولوژی لیزر از این موضوع نیز باز نمانده است و با دستگاه چرخاننده به نام روتاری دستگاه لیزر با سرعت بالاتر، هزینه کمتر و ماندگاری ابدی طرح لیزر را روی بطری ماندگار می کند. از طرفی حکاکی روی گلدان های شیشه ای رنگی یا تزئینی صنایع دستی نیز به راحتی و به دلخواه درخواست کننده روی قطعه تعیین شده اعمال می گردد.

نکات حکاکی شیشه با دستگاه لیزر

نکات حکاکی شیشه با دستگاه لیزر

همان طور که گفتیم برای حکاکی شیشه با دستگاه لیزر منظور از شیشه، شیشه های منحنی می باشد، به ابزاری به نام روتاری جهت حکاکی نیاز دارید. همچنین شیشه هایی که دسته دارند مانند لیوان ها نیز با روتاری دستگاه برش لیزری حکاکی می شوند. در هنگام شروع کار، به این نکته توجه داشته باشید که لیوان را طوری در دستگاه برش لیزری خود قرار دهید که دسته در حین حکاکی تکان نخورد.

توجه داشته باشید که هنگام قرار دادن قطعه دستگیره ی آن نباید با حوزه مکانیزم حرکتی روتاری برخورد داشته باشد. برای این کار ابتدا محور Y که هم اکنون روی سیستم روتاری کار می کند را با صفحه کلید تا میزان حداکثر بالا می بریم در این حین باید توجه داشت که دستگیره با هد دستگاه لیزر برخورد نکند. چرخش قطعه کار معمولا رو به عقب خواهد بود البته می توان کار را نسبت به محور معکوس و جهت گردش را نیز به سمت جلو تنظیم کرد. در این امر باید توجه داشته باشید سطح روی قطعه با مساحت طرح اعمال شده برابری داشته باشد و با دستگیره برخورد نکند معمولا کلید فریم یا تست این مسئله را روشن می تواند کادر طرح اعمال شده را مشخص سازد.

 

دستگاه برش لیزری یکی از دستگاه هایی می باشد که امروزه در زمینه حکاکی لیزری شیشه کاربرد زیادی دارد. همان طور  گفته شد، با استفاده از دستگاه حکاکی و برش لیزری می توان اشیایی مانند استکان، لیوان، گلدان، انواع بطری ها و شیشه های پنجره های لوکس را حکاکی کرد.

نکات حکاکی شیشه با دستگاه لیزر

نکات حکاکی شیشه با دستگاه لیزر

در گذشته حکاکی روی شیشه توسط دستگاه سند بلاست انجام میشد به شرحی که دستگاه کاتر پلاتر طرح را  روی برچسب برش زده و خارج می کرد و با چسباندن برچسب روی قطعه دستگاه مذکور محل خالی را مات می کرد ولی با ظهور دستگاه های برش لیزری، به راحتی پس از قرار دادن شیشه زیر دستگاه لیزر و ارسال طرح حکاکی با دقت و سرعت بسیار بالاتری روی شیشه انجام می شود.

در این صنعت روش های بسیار زیادی برای حکاکی شیشه و ایجاد افکت های زیبا با استفاده از دستگاه لیزر وجود دارد که در ادامه به شما سه روش حکاکی روی شیشه را آموزش خواهیم داد:

نکات حکاکی شیشه با دستگاه لیزر

نکات حکاکی شیشه با دستگاه لیزر

روش های حکاکی لیزری شیشه:

1. استفاده از دستمال کاغذی مرطوب برای حکاکی شیشه با دستگاه لیزر

استفاده از دستمال کاغذی مرطوب به شما کمک خواهد کرد که در نتیجه سطحی صاف و سفیدتر را بر روی شیشه حکاکی کنید و شیشه برجستگی های کمتری داشته باشد.

قبل از این که کار حکاکی لیزری شیشه را شروع کنید، دقت داشته باشید که دستمال کاغذی مرطوب خود را طوری روی شیشه قرار دهید که صاف باشد و زیر آن حباب نداشته باشد در غیر این صورت نتیجه کار شما تمیز از آب در نمی آید. قبل از شروع کار حتما سیستم کمپرسور و مکنده دستگاه لیزر را خاموش کنید تا در هنگام حکاکی دستمال، خشک نشود. بعد از اتمام کار دستگاه لیزر، شما می توانید به راحتی تکه های دستمال مرطوب را از شیشه جدا کنید و سطح حکاکی شده بر روی شیشه را تمیز کنید.

2. استفاده از نوار مخصوص حکاکی شیشه با دستگاه لیزر

علاوه بر دستمال کاغذی مرطوب در روش قبل، شما می توانید از نوارهای مخصوص این کار استفاده کنید تا از زبر شدن سطح شیشه در هنگام حکاکی جلوگیری کنید. هرچند که با استفاده از این روش قسمت حکاکی شده به رنگ سفید روشن نیست و کمی تمایل به خاکستری دارد. همان طور که در روش قبل گفته شد، در استفاده از نوار ها هم باید به این نکته دقت داشته باشید که زیر آن حباب نباشد تا نتیجه کارتان تمیز باشد. بعد از پایان کار، شما به راحتی می توانید شیشه خود را تمیز کنید.

نکات حکاکی شیشه با دستگاه لیزر

نکات حکاکی شیشه با دستگاه لیزر

 

3. حکاکی شیشه با دستگاه لیزر و بدون استفاده از متریال های کمکی

شاید به این فکر کنید که آیا استفاده از متریال های کمکی مانند دو روش بالا برای حکاکی لیزری شیشه الزامی است یا خیر؟ باید بدانید که دستگاه حکاکی و برش لیزری برای حکاکی شیشه نیازی به آن ها ندارد. شما می توانید به کمک تنظیمات دستگاه لیزر خود، مانند تغییر رنگ از 100% مشکی به 70% خاکستری، میزان گرمای دستگاه خود را کاهش دهید تا حکاکی شما بهتر انجام شود.

البته شما بهتر است بدانید که با کسب تجربه های شخصی خیلی راحت تر می توانید با دستگاه لیزر خود کار کنید و نتیجه بهتری را به دست آورید. سعی کنید فقط قیمت دستگاه لیزر برای شما ملاک نباشد و از شرکت هایی که خرید خود را انجام دهید که بهترین راهنمایی ها و پشتیبانی را به شما ارائه دهند.

نکاتی برای حکاکی شیشه با دستگاه لیزر
جمعا 1 رای و میانگین رضایت مشتریان 5

5 پاسخ
 1. علی حقیقی پور
  علی حقیقی پور گفته:

  با سلام و تشکر
  مطالب خیلی جالبی بود و نکات خوبی را عنوان کرد اما در کل کاربردی نبود چون راجع به جزییات کار توضیحی ذکر نشد مثلا اینکه مشخصات فایل مورد استفاده بایستی چه فرمتی داشته باشد وآنرا چگونه ودر چه نرم افزاری آماده یا استفاده کرد.
  باز هم از شما بسیار ممنونم

  پاسخ
  • مدیریت وب‌سایت روتک
   مدیریت وب‌سایت روتک گفته:

   سلام ممنون از پیگیری جناب عالی با توجه به این که همه دستگاه های لیزر با فرمت BMP حکامی می کنند لذا در مقاله به جزئیات پرداخته نشده ولی این مقاله مکملات مشابه زیادی دارم که در سایت می توانید با مطالعه همه آنها اطلاعات کاملی بدست آورید

   پاسخ
 2. رسول
  رسول گفته:

  سلام
  بنده شغلی ندارم
  آیا درآمد این کار خوبه
  دوره آموزشی جایی هست که بخواهیم یاد بگیری

  پاسخ
  • مدیریت وب‌سایت روتک
   مدیریت وب‌سایت روتک گفته:

   سلام دوست عزیز. مطمئنا در هر کاری که علاقه و تلاش وجود داشته باشه درآمد خوبی هم خواهید داشت. در مورد دستگاه های لیزر، در صورتی که ابتکار و خلاقیت خوبی داشته باشید این اطمینان رو به شما میدم که درآمد خوبی کسب کنید ضمن این که از ایجاد خلاقیت های خودتون هم لذت میبرید.

   پاسخ
  • مدیریت وب‌سایت روتک
   مدیریت وب‌سایت روتک گفته:

   سلام خدمتتون عرض کنم که تهیه این دستگاه برای کار مد نظر شما بسته به بازاریابی و تبلیغات و کیفیتی که در آینده ارایه می دهید داره، اگه همه این موارد در کنار خلاقیت و تلاش شما جمع بشه باعث در
   آمد مناسب شما از این کار می شود.

   پاسخ

ثبت دیدگاه

مایل به ملحق شدن به بحث هستید ؟
به ما بپیوندید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.