نکاتی برای حکاکی شیشه با دستگاه لیزر

دستگاه برش و حکاکی یک ماشین مناسب برای حکاکی شیشه است. در واقع حکاکی لیزر یک راه سریع و آسان برای حکاکی اشیایی مانند استکان، لیوان، گلدان های زیبا، انواع بطری ها و شیشه ها پنجره ها می باشد. در این مقاله به شما نکاتی مفید برای حکاکی شیشه را آموزش خواهیم داد.

چه شیشه ای مناسب حکاکی با دستگاه لیزر است؟

شما با استفاده از یک دستگاه لیزر Co2 می توانید متریال های صافی مانند شیشه های پنجره یا آینه ها، انواع لیوان ها و بطری ها را به راحتی حکاکی کنید. شیشه های ارزان تر و ماشینی، انتخاب مناسبی برای حکاکی با دستگاه لیزر می باشد چون آن ها اصولا ساختار منظم تری دارند و میزان سرب آن ها کمتر است.

نکاتی برای حکاکی شیشه با دستگاه لیزر

شیشه های قیمتی و دست ساز و حتی شیشه ای کریستال در صورتی که قبلا با کار لیزر روی آنها آشنا نیستید برای حکاکی با دستگاه لیزر مناسب نیستند چون ممکن است تحت فشار گرمای دستگاه لیزر ترک بخورد و یا بشکند.

حکاکی آینه نیز در راستای لوگو های تبلیغاتی و طرح های مدرن کاربرد جدید پیدا کرده و منجر به نبوغ طراحی در زمینه های ساختمانی و هنری گشته است . نکته قابل توجه این است که هیچ نباید آینه رو به سمت بازتاب کننده زیر دستگاه قرار داد این موضوع ممکن است سبب بازتاب ناخواسته لیزر به محل دیگری شده و منجر به حادثه شود.

شما می توانید آینه ها را به وسیله دستگاه لیزر CO2 حکاکی کنید به این صورت که با این دستگاه شیشه حکاکی نمی شود و فقط جیوه پشت آینه پاک شده و سطح حکاکی شده نیز مات می شود .

حکاکی شیشه های منحنی و دسته لیوان با دستگاه لیزر

بسیاری از شرکت هایی که از بطری های شیشه ای استفاده می کنند برای درج نام تجاری و..  از برچسب یا پرینت روی بطری ها استفاده می کنند که کاری پر هزینه و زمان بر می باشد اما تکنولوژی لیزر از این موضوع نیز باز نمانده است و با دستگاه چرخاننده به نام روتاری با سرعت بالاتر، هزینه کمتر و ماندگاری ابدی طرح را روی بطری ماندگار می کند. از طرفی حکاکی روی گلدان های شیشه ای رنگی یا تزئینی صنایع دستی نیز به راحتی و به دلخواه درخواست کننده روی قطعه تعیین شده اعمال می گردد.

نکاتی برای حکاکی شیشه با دستگاه لیزر

شیشه هایی که منحنی هستند را همان طور که گفتیم، با ابزاری به نام روتاری حکاکی می کنند. همچنین شیشه هایی که دسته دارند مانند لیوان ها نیز با روتاری دستگاه برش لیزری حکاکی می شوند. در هنگام شروع کار، به این نکته توجه داشته باشید که لیوان را طوری در دستگاه برش لیزری خود قرار دهید که دسته در حین حکاکی تکان نخورد.

توجه داشته باشید که هنگام قرار دادن قطعه دستگیره ی آن نباید با حوزه مکانیزم حرکتی روتاری برخورد داشته باشد. برای این کار ابتدا محور Y که هم اکنون روی سیستم روتاری کار می کند را با صفحه کلید تا میزان حداکثر بالا می بریم در این حین باید توجه داشت که دستگیره با هد دستگاه  لیزر برخورد نکند. چرخش قطعه کار معمولا رو به عقب خواهد بود البته می توان کار را نسبت به محور معکوس و جهت گردش را نیز به سمت جلو تنظیم کرد. در این امر باید توجه داشته باشید سطح روی قطعه با مساحت طرح اعمال شده برابری داشته باشد و با دستگیره برخورد نکند معمولا کلید فریم یا تست این مسئله را روشن می تواند کادر طرح اعمال شده را مشخص سازد.

نکاتی برای حکاکی شیشه با دستگاه لیزر
به این مطلب امتیاز دهید

2 پاسخ
 1. علی حقیقی پور
  علی حقیقی پور گفته:

  با سلام و تشکر
  مطالب خیلی جالبی بود و نکات خوبی را عنوان کرد اما در کل کاربردی نبود چون راجع به جزییات کار توضیحی ذکر نشد مثلا اینکه مشخصات فایل مورد استفاده بایستی چه فرمتی داشته باشد وآنرا چگونه ودر چه نرم افزاری آماده یا استفاده کرد.
  باز هم از شما بسیار ممنونم

  پاسخ
  • مدیریت وب‌سایت روتک
   مدیریت وب‌سایت روتک گفته:

   سلام ممنون از پیگیری جناب عالی با توجه به این که همه دستگاه های لیزر با فرمت BMP حکامی می کنند لذا در مقاله به جزئیات پرداخته نشده ولی این مقاله مکملات مشابه زیادی دارم که در سایت می توانید با مطالعه همه آنها اطلاعات کاملی بدست آورید

   پاسخ

ثبت دیدگاه

مایل به ملحق شدن به بحث هستید ؟
به ما بپیوندید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.