تا به حال به برش پارچه با دستگاه لیزر فکر کرده اید؟

برای برش پارچه با دستگاه برش لیزری باید با توان پایین کار کنید. دستگاه لیزر می تواند با توان پایین هم کار کند پس با این امکان، می توانید طرح های زیبایی نه فقط روی چرم بلکه روی پارچه و جنس های مشابه با دستگاه لیزر ایجاد کنید.

با داشتن کمی اطلاعات در این زمینه می توانید لباس های شخصی و سفارشی  را با طرح های خاص در کمترین زمان ممکن، زیباتر کنید.

در این مقاله نکاتی برش پارچه با دستگاه برش لیزری بر روی پارچه توضیح داده ایم:

مرحله اول نکات برش لیزری پارچه: نوع پارچه

عملا هر نوع پارچه ای را می توانید در دستگاه لیزر استفاده کنید به جز جنس هایی که بر پایه وینیل ساخته شده اند.

توجه داشته باشید هر نوع جنسی (که از وینیل ساخته شده باشد) در دستگاه برش لیزری قابل استفاده نیست زیرا این متریال هنگام برش یا حکاکی لیزری گاز هیدروکلریک تولید می کند. این گاز هم به داخل دستگاه آسیب می رساند و هم برای سلامتی ریه های شما مضر است. پس پیشنهاد می کنیم از این متریال به هیچ وجه استفاده نکنید. ابتدا بهتر است که در خصوص جنس های مختلف پارچه اطلاعاتی داشته باشید.

برش پارچه با دستگاه لیزر

برش پارچه با دستگاه لیزر

در خصوص پارچه های لباسی، مانند پلی استر یا پشمی، وقتی پرتو لیزر به این نوع پارچه ها برخورد می کند، ذوب می شوند و سایه ای تیره تر از رنگ پارچه ایجاد می کنند. در زمان برش این پارچه ها، لبه های پارچه ذوب شده و از خرد شدن لبه های کار جلوگیری می کند. لذا قرار دادن کاغذ  روغنی بین لایه ها می تواند برش های تمیزتری ایجاد کند.

در پارچه های طبیعی مانند کتان، وقتی پرتو لیزر به سطح پارچه برخورد می کند، رنگ سفید یا قهوه ای روشن به وجود می آید. از آن جایی که پارچه های طبیعی ذوب نمی شوند لبه های پارچه هنگام برش لیزر، کمی سخت می شود.

برش پارچه با دستگاه برش لیزری

برش پارچه با دستگاه برش لیزری

دقت داشته باشید که، پارچه های نازک و ظریف مانند ابریشم نازک و یا توری برای حکاکی لیزری اصلا مناسب نیستند. اما به راحتی برش داده می شوند چرا که هنگام حکاکی سوراخ می شوند.

در خصوص چرم نیز می توان گفت که، چرم با برخورد پرتو لیزر به چرم، سایه ای تیره روی لبه های کار ایجاد می شود که با دستمال مرطوب قابل تمیز کردن است و  به راحتی با دستگاه لیزر 60 در 90 برش داده می شود.

مرحله دوم برش پارچه : آماده کردن پارچه

هنگام کار با پارچه در دستگاه لیزر باید دقت کنید که پارچه در دستگاه صاف و مسطح قرار بگیرد. برای این کار پارچه را روی میز دستگاه لیزر با نوار چسب یا مگنت ثابت نگه دارید. هم چنین مطمئن شوید مکنده دستگاه لیزر  را روشن کرده اید و درب دستگاه لیزر را بسته اید. وجود مکنده خود به عنوان وکیوم به این امر کمک می کند.

برای ثابت نگه داشتن لباس ها در شکل ها و فرم های مختلف، می توانید با مگنت یا وزنه لباس را ثابت نگه دارید یا این که  آستین های لباس ها را رول کرده، از آن جهت که سطح پارچه در حکاکی توسط لیزر بدون لمس و با فاصله انجام می شود نگران جا به جایی پارچه در اثر برخورد لیزر نباشید، مگر این که لایه های متریال های اضافی و در نتیجه ارتفاع بیشتر از سر هد لیزر  باعث برخورد فیزیکی حرکت پارچه در حین کار شود.

برای مشخص کردن محل حکاکی بهتر است لباس را پوشیده و جلوی آینه، محل هایی که  برای حکاکی در نظر گرفته اید را مشخص کنید. محل حکاکی را با نوار برچسب مشخص کنید، سایز طرح را مشخص کرده و بعد از آن لباس را روی دستگاه لیزر جهت حکاکی یا برش، صاف و مسطح قرار دهید.

مرحله سوم برش لیزری پارچه : تکمیل تنظیمات لیزر

درصورتی که امکان دارد جهت تست و به دست آوردن تنظیمات، یک تکه از متریال یا یک لباس اضافی را در دستگاه لیزر قرار دهید تا بتوانید تنظیمات دستگاه را بر اساس نوع متریال به دست آورید زیرا متریال های متفاوتی وجود دارد و تنظیمات حتی از یک رنگ به رنگ دیگر روی یک جنس  نیز متفاوت است. پس بهتر است قبل از انجام کار، روی یک تکه کار جهت تست، سرعت و توان دستگاه برای طرح مورد نظر را به دست آورید.

در پارچه های لباسی مانند پلی استر یا پشمی، در مواقع حکاکی پرتو به سطح متریال به آرامی برخورد کند و بدون آسیب رساندن به یکپارچگی پارچه، پارچه را ذوب می کند.

در شروع کار و برای تست، از تنظیمات کم شروع کنید، بهتر است برای تست توان کمتر از 10 درصد باشد. اطمینان حاصل کنید که پارچه را بکشید تا در هنگام حکاکی پاره نشود.

در پارچه های طبیعی، جهت تست، تنظیمات را با اعداد پایین شروع کنید. در این برش لیزری پارچه ها، دستگاه لیزر پارچه را ذوب نمی کند اما کمی متریال را می سوزاند.

 در زمان برش لیزر، توان دستگاه را روی کم تنظیم کنید، لبه های برش به رنگ قهوه ای تغییر رنگ می دهند اما می توانید این تغییر رنگ را با کم کردن توان دستگاه لیزر و استفاده از گاز نیتروژن به جای پمپ باد، کمتر کنید.

مرحله چهارم: کار با پارچه های چند لایه

یک راه استفاده دیگر پارچه در دستگاه لیزر، استفاده از پارچه های چند لایه برای تهیه اعداد، حروف و اشکال؛ مانند توری است.  از تنظیمات متفاوتی برای پارچه های مختلف استفاده کنید. می توانید به دستگاه این دستور را بدهید با نسبت افزایش توان  که فقط یک لایه ، دو لایه و یا چندین لایه را برش دهید.

دستگاه لیزر دستگاهی است که می توانید به وسیله تکنیک ها و نکات گفته شده، ایده های عالی و طرح های زیبایی  روی پارچه ها  ایجاد کنید.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]
نکات برش پارچه با دستگاه برش لیزری
جمعا 1 رای و میانگین رضایت مشتریان 5