آموزش نرم افزار RDCAM – قسمت اول

نرم افزار RDCAM، نرم افزاری به جهت حکاکی با دستگاه لیزر می باشد. در صورتی که شما هم یک دستگاه لیزر دارید و یا حتی قصد خرید دستگاه لیزر دارید. نیازمند آشنایی با این نرم افزار هستید.

شرکت روتک به جهت سهولت کار شما عزیران تصمیم به آموزش گام به گام نرم افزار RDCAM در وب سایت خود نموده است. در این قسمت به شما ابزارهای مختلف این نرم افزار را آموزش خواهیم داد.

وقتی نرم افزار را باز می کنید ابتدا با صفحه ای مطابق با شکل زیر روبرو می شوید که تمامی ابزارهای کاربردی را در این محیط می توانید مشاهده نمایید. برای ان که بتوانید با این نرم افزار به راحتی کار کنید، ابتدا باید تمامی ابزارهای آن و کاربردشان را به خوبی بدانید، لذا در ادامه شما را با این ابزار آشنا خواهیم کرد.

وقتی نرم افزار را باز کردید صفحه زیر را مشاهده خواهید کرد و ابتدا باید تمام نوار ابزارهای نرم افزار را بشناسید. همان طور که در عکس می بینید هر کدام از نوار ابزارها کاربردی دارند که با هر کدام در ادامه آشنا خواهید شد

آموزش نرم افزار RDCAM – قسمت اول

Menu Bar : ابزارهای اصلی این نرم افزار به وسیله این نوار ابزار قابل دسترسی هستند و شامل document ، Edit ، Drow ، Setting ، Processing ، View و Help می باشد.

System Bar: در این نوار ابزار، ابزارهایی که کاربرد بیشتری دارند و شما از آن ها بیشتر استفاده کرده اید، آورده می شود.

Graphic Bar: نوار ابزار گرافیک شامل ویژگی های اولیه عملگر های طراحی مانند Location، size، Scale و Number processing است.

Edit Bar: نوار ابزار Edit به صورت پیش فرض در سمت چپ نرم افزار است در این نوار ابزار، ابزارهای قرار داده شده است تا کار کردن را منعطف تر و راحت تر کند.

Align Bar: برای جهت دهی اشیایی که انتخاب کرده اید، می توانید از این گزینه استفاده کنید.

Layer Bar: برای تغییر رنگ اشیایی که انتخاب کرده اید نیز این ابزار مورد استفاده قرار می گیرد.

Control Panel: برای تنظیمات چند پردازشی لیزری، تنظیمات پارامتر لایه ها و کنترل کردن محورا و غیره استفاده می شود.

  1.  تنظیمات زبان:

در ادامه پروسه نصب، نوع نرم افزار را می توانید تنظیم کنید و می توانید زبان نرم افزار را تغییر دهید. در نوار منو در قسمت Help گزینه Language و نوع زبانی را که می خواهید انتخاب نمایید.

برای به دست آوردن اطلاعات سازنده در نوار ابزار منو در قسمت Help گزینه About را انتخاب کنید.

آموزش نرم افزار RDCAM – قسمت اولآموزش نرم افزار RDCAM – قسمت اول

  1.  تنظیمات صفحه:

در نوار ابزار Menu در قسمت Config صفحه Page Setting نمایش داده می شود.

عرض صفحه Page Width : عرض صفحه معمولا به اندازه محور X  دستگاه است.

ارتفاع صفحه  Page Height : ارتفاع صفحه معمولا به اندازه محور  Y دستگاه است.

اگر در شرایط معمولی به مادربرد وصل شوید، نرم افزار به طور خودکار به اندازه فعلی ماشین تغییر سایز می دهد، مانند سایز صفحه در غیر این صورت یا زمانی که سایز صفحه را خودتان بخواهید تنظیم کنید( بر اساس سایز متریال) می توانید از Page Setting برای تنظیم مجدد استفاده کنید.

آموزش نرم افزار RDCAM – قسمت اول

  1.  باز کردن فایل و ذخیره آن:

نرم افزار برای ذخیره کردن اطلاعات گرافیکی مانند پارامترهای لایه های مختلف، پروسه کار روی لایه ها،  از فایل هایی با فرمت rld استفاده می کند.

3-1- باز کردن فایل: در نوار منو در قسمت File روی گزینه Open کلیک کرده صفحه زیر باز می شود فایل default.rld را انتخاب کرده و روی open  کلیک کنید.

3-2- ذخیره کردن فایل: در نوار منو در قسمت  File روی گزینه Save کلیک کرده، صفحه زیر نمایش داده می شود. نام فایل را وارد کنید و روی save کلیک کنید.

  1.  Import و export فایل:

به دلیل این که این نرم افزار فرمت rld را پشتیبانی می کند بنابراین برای ایجاد یا تغییر سایز متریال های دیگر، فایل ها را باید وارد نرم افزار کنید و  فایل ها را برای استفاده در نرم افزارهای دیگر export  کنید.

فرمت های قابل قبول برای dxf- ai-plt-dst-dsb : import

فرمت های قابل قبول برای plt : export

4-1- Import فایل:

در نوار منو در قسمت File گزینه Import را کلیک کنید صفحه زیر نمایش داده می شود فایل مورد نظر خود را انتخاب کنید و روی دکمه  open کلیک کنید. با زدن تیک Preview فایل در کنار صفحه نمایش داده می شود.

برای بیشتر فایل های وکتور، داده های فایل به طور اتوماتیک وارد لایه مربوطه نرم افزار RDCAM می شود. برای بعضی فایل ها مانند DST/DSB داده ها به لایه فعلی وارد خواهند شد.

4-2-  export فایل : در نوار منو در قسمت  File گزینه export  را کلیک کنید صفحه ای ظاهر می شود که نام فایل را وارد می کنید و دکمه save را کلیک می کنید.

برای ادامه آموزش قسمت دوم نرم افزار RDCAM به مقاله های بعدی ما مراجعه نمایید.

آموزش نرم افزار RDCAM – قسمت اول
به این مطلب امتیاز دهید

0 پاسخ

ثبت دیدگاه

مایل به ملحق شدن به بحث هستید ؟
به ما بپیوندید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.