آموزش نرم افزار RDCAM

نرم افزار RDCAM، نرم افزاری به جهت حکاکی با دستگاه لیزر می باشد. در صورتی که شما هم یک دستگاه برش و حکاکی لیزری دارید و یا حتی قصد خرید دستگاه لیزر دارید. نیازمند آشنایی با آموزش نرم افزار RDCAM هستید.

شرکت روتک به جهت سهولت کار شما عزیران تصمیم به آموزش گام به گام نرم افزار RDCAM در وب سایت خود نموده است. در این قسمت به شما ابزارهای مختلف این نرم افزار را آموزش خواهیم داد.

زمانی که نرم افزار را باز می کنید ابتدا با صفحه ای مطابق با شکل زیر روبرو می شوید که تمامی ابزارهای کاربردی را در این محیط می توانید مشاهده نمایید. برای آن که بتوانید با این نرم افزار به راحتی کار کنید، ابتدا باید تمامی ابزارهای آن و کاربردشان را به خوبی بدانید، لذا در ادامه شما را با این ابزار آشنا خواهیم کرد.

آموزش ابزارهای نرم افزار RDCAM

آموزش نرم افزار RDCAM

آموزش نرم افزار RDCAM

Menu Bar : ابزارهای اصلی این نرم افزار به وسیله این نوار ابزار قابل دسترسی هستند و شامل document ، Edit ، Draw ، Setting ، Processing ، View و Help می باشد.

System Bar: در این نوار ابزار، ابزارهایی که کاربرد بیشتری دارند و شما از آن ها بیشتر استفاده کرده اید، نمایش داده می شود.

Graphic Bar: نوار ابزار گرافیک شامل ویژگی های اولیه عملگر های طراحی مانند Location، size، Scale و Number processing است.

Edit Bar: نوار ابزار Edit به صورت پیش فرض در سمت چپ نرم افزار است. در این نوار ابزار، مواردی قرار داده شده است تا کار کردن با نرم افزار را منعطف و راحت تر کند.

Align Bar: برای جهت دهی اشیائی که انتخاب کرده اید، می توانید از این گزینه استفاده کنید.

Layer Bar: برای تغییر رنگ اشیائی که انتخاب کرده اید نیز این ابزار مورد استفاده قرار می گیرد.

Control Panel: برای تنظیمات چند پردازشی لیزری، تنظیمات پارامتر لایه ها و کنترل کردن محورا و غیره استفاده می شود.

  1.  تنظیمات زبان:

در ادامه پروسه نصب، نوع نرم افزار را می توانید تنظیم کنید و می توانید زبان نرم افزار را تغییر دهید. در نوار منو در قسمت Help گزینه Language و نوع زبانی را که می خواهید انتخاب نمایید.

برای به دست آوردن اطلاعات سازنده در نوار ابزار منو در قسمت Help گزینه About را انتخاب کنید.

آموزش نرم افزار RDCAM

آموزش نرم افزار RDCAM


آموزش نرم افزار RDCAM

آموزش نرم افزار RDCAM

  1.  تنظیمات صفحه:

در نوار ابزار Menu در قسمت Config صفحه Page Setting نمایش داده می شود.

عرض صفحه Page Width : عرض صفحه معمولا به اندازه محور X دستگاه است.

ارتفاع صفحه  Page Height : ارتفاع صفحه معمولا به اندازه محور Y دستگاه است.

اگر در شرایط معمولی به مادربرد وصل شوید، نرم افزار به طور خودکار به اندازه فعلی ماشین تغییر سایز می دهد.در صورتی که سایز صفحه را خودتان بخواهید تنظیم کنید (بر اساس سایز متریال) می توانید از Page Setting برای تنظیم مجدد استفاده کنید.

آموزش نرم افزار RDCAM

آموزش نرم افزار RDCAM

  1.  باز کردن فایل و ذخیره آن:

نرم افزار برای ذخیره کردن اطلاعات گرافیکی مانند پارامترهای لایه های مختلف، پروسه کار روی لایه ها،  از فایل هایی با فرمت rld استفاده می کند.

3-1- باز کردن فایل:

در نوار منو در قسمت File روی گزینه Open کلیک کنید. صفحه زیر باز می شود. فایل default.rld را انتخاب کرده و روی open کلیک کنید.

3-2- ذخیره کردن فایل:

در نوار منو در قسمت  File روی گزینه Save کلیک کرده، صفحه زیر نمایش داده می شود. نام فایل را وارد کنید و روی save کلیک کنید.

  1.  Import و export فایل:

به دلیل این که نرم افزار Rdcam فرمت rld را پشتیبانی می کند، بنابراین برای ایجاد یا تغییر سایز متریال های دیگر، فایل ها را ابتدا باید وارد نرم افزار کنید و  آن ها را برای استفاده در نرم افزارهای دیگر export کنید.

فرمت های قابل قبول برای dxf- ai-plt-dst-dsb : import

فرمت های قابل قبول برای plt : export

4-1- Import فایل:

در نوار منو در قسمت File گزینه Import را انتخاب کنید. صفحه زیر نمایش داده می شود، فایل مورد نظر خود را انتخاب کنید و روی دکمه open کلیک کنید. با زدن تیک Preview فایل در کنار صفحه نمایش داده می شود.

برای بیشتر فایل های وکتور، داده های فایل به طور اتوماتیک وارد لایه مربوطه نرم افزار RDCAM می شود. برای بعضی فایل ها مانند DST/DSB داده ها به لایه فعلی وارد خواهند شد.

4-2-  export فایل :

در نوار منو در قسمت  File گزینه export را کلیک کنید. صفحه ای ظاهر می شود که نام فایل را وارد می کنید و دکمه save را کلیک انتخاب کنید.

آموزش تنظیمات پارامترهای فایل و معرفی ابزار رسم در نرم افزار RDCAM

در مطلب قبل شروع به آموزش نرم افزار RDCAM کردیم و به شما ابزارهای مختلف، تنظیمات زبان، تنظیمات صفحه، باز کردن فایل و نحوه ذخیره سازی را معرفی کردیم. در این قسمت به شما تنظیمات پارامترهای فایل در نرم افزار RDCAM را آموزش خواهیم داد.

همان طور که در تصویر زیر می بینید، این قسمت از تنظیمات شامل موارد زیر می باشد:

آموزش نرم افزار RDCAM

آموزش نرم افزار RDCAM

PLT Precision

این گزینه به جهت تنظیم میزان دقت فایل اصلی با فرمت plt می باشد.

Smooth curves

زمانی که یک فایل وکتور را ایمپورت می کنید، به صورت خودکار منحنی های اصلی صاف می شوند. طرح اصلی شما یا صاف است و یا نیاز به تغییرات برای صاف شدن دارد. شما می توانید تیک این قسمت را بردارید و با این کار مسلما زمان پردازش ایمپورت کردن فایل به نرم افزار کوتاه تر خواهد شد.

Auto close curves

این گزینه به جهت بستن منحنی هه به صورت خودکار مورد استفاده قرار می گیرد.

Combine lines

این گزینه به جهت ترکیب تلورانس  و وصل کردن منحنی ها به صورت اتوماتیک مورد استفاده قرار می گیرد.

Auto gray scale

با توجه به این که در شرایط معمول، گرافیک ها بر پایه رنگ های سیاه و سفید هستند، شما می توانید فایل های بیت مپ رنگی خود را از طریق این گزینه به صورت اتوماتیک به سیاه و سفید تبدیل کنید.

Import Dxf text info

اگر شما فقط به فرمت dxf اطلاعات گرافیکی نیاز دارید و اطلاعات متنی فایل به کارتان نمی آید؛ می توانید این گزینه را تیک بزنید.

Export precision
دقت فایل خروجی خود را می توانید در این قسمت مشخص کنید.

Velocity unit

نرم افزار RDCAM دو نوع واحد سرعت را پشتیبانی می کند  که شما می توانید به نسبت نیاز خود از آن ها استفاده نمایید:

  • Mm/s
  • m/min

بعد از این که یکی از این دو گزینه را انتخاب کردید؛ سرعت پارامترها در رابط کاربری بر اساس آن نمایش داده می شود.

معرفی ابزارهای پایه گرافیکی نرم افزار RDCAM:

در هر نرم افزار گرافیکی اصولا پایه ترین ابزار، ابزار رسم می باشد. به همین دلیل بهتر است با این ابزار در نرم افزار RDCAM دقیق تر آشنا شوید:

خط

برای دسترسی به این ابزار طبق تصویر زیر روی گزینه Draw > Line کلیک کنید و یا به‌صورت مستقیم روی  گزینه کلیک کنید و ماوس را روی صفحه ببرید و شروع به کشیدن کنید.

برای رسم خطوط صاف عمودی یا افقی، زمانی که می‌خواهید با ماوس خط را رسم کنید، دکمه Ctrl روی کیبرد خود را پایین نگه‌دارید.

رسم خطوط چندقسمتی

برای کشیدن خطوط چندتکه می‌توانید از قسمت Draw>Polyline را انتخاب کنید و یا روی گزینه کلیک کنید سپس خطوط خود را رسم کنید.

مستطیل

برای رسم مستطیل می‌توانید گزینه  Rectangle را از همان قسمت Draw انتخاب نمایید و یا از ابزار میانبر   برای کشیدن مستطیل یا مربع استفاده نمایید.

نقطه

برای کشیدن نقطه هم می‌توانید از گزینه Ellipse استفاده کنید.

متن

اگر تمایل دارید تا متنی در طرح خود اضافه کنید از قسمت Draw گزینه Text را انتخاب کنید. همچنین می‌توانید از ابزار میانبر   استفاده کنید. نرم‌افزار RDCAM دو نوع فونت زیر را پشتیبانی می‌کند:

  • True Type
  • SHX

روی صفحه بازشده دو بار کلیک کنید تا صفحه‌ای مطابق با شکل زیر باز شود.

آموزش نرم افزار RDCAM

آموزش نرم افزار RDCAM

حال می‌توانید تنظیمات متن خود را انجام دهید.

Capture

روی گزینه Draw کلیک کنید تا گزینه Capture را ببینید. همچنین می‌توانید از گزینه … به‌عنوان ابزار میانبر استفاده نمایید. اگر سورسی که عکس‌های شما روی آن قرار دارد ( مانند فلش مموری) به کامپیوتر وصل باشد؛ تصویر زیر را خواهید دید. از این طریق شما می‌توانید فایل‌های خود را انتخاب نمایید.

با ما همراه باشید تا در قسمت‌های بعدی به شما نحوه انتخاب رنگ، تصویر، شی و .. را در نرم‌افزار RDCAM آموزش دهیم.

0 پاسخ

ثبت دیدگاه

مایل به ملحق شدن به بحث هستید ؟
به ما بپیوندید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آموزش نرم افزار RDCAM
جمعا 1 رای و میانگین رضایت مشتریان 5