در مقالات قبل در خصوص دستگاه های لیزر و کارکرد آن ها و کاربردهای دستگاه لیزر اطلاعاتی ارائه شد. لازم دانستیم اطلاعاتی در خصوص نگهداری دستگاه لیزر و شرایط محیطی مناسب برای دستگاه ها در این مقاله ارائه دهیم.
با رعایت نکات کمی شما می توانید شرایط بهینه ای برای دستگاه برش لیزری خود فراهم کنید، چه در گرمای تابستان باشید چه در هوای سرد فصل زمستان.

شرایط محیطی مناسب برای دستگاه لیزر

شرایط محیطی مناسب برای دستگاه لیزر

شرایط کلی ایده آل برای نگهداری دستگاه لیزر روتک
• دمای محیط بین +15 درجه سانتیگراد و+25 درجه سانتیگراد.
• رطوبت بین 40% تا 70%
دستگاه ها را در زیر نور مستقیم خورشید قرار ندهید.

شرایط محیطی مناسب برای دستگاه لیزر

شرایط محیطی مناسب برای دستگاه لیزر

مشکلات فصل زمستان
در فصل زمستان، ممکن است دمای محیط به زیر دمای توصیه شده کاهش یابد. این شرایط سبب ایجاد تراکم در تیوب لیزر شده و باعث صدمه رسیدن به تیوب لیزر می شود. از دیگر مشکلات هوای سرد، سخت تر شدن روغن ها و گریس است که باعث می شوند به قطعات مکانیکی دستگاه لیزر آسیب جدی وارد شود.
نکاتی که در فصل سرد باید رعایت کنید:
یک تنظیم کننده دما روی هیتر قرار دهید تا دمای محیط را روی 15 درجه قرار داده و دما را پایین تر نبرد. هم چنین می توانید قبل از استفاده از دستگاه لیزر دمای محیط را به آرامی گرم کنید.
دستگاه لیزر خیلی نزدیک به بخاری یا منبع گرما قرار ندهید. هوا گرم می تواند به داخل هوای خنک کننده کشیده شود در نتیجه باعث می شود دستگاه لیزر بسیار گرم شود و در نتیجه گرمای زیاد، دستگاه لیزر خاموش می شود.
به منظور حفظ دمای دستگاه آن را عایق بندی کنید. در صورتی که دمای خنک کننده پایین تر از دمای 15درجه ساتیگراد باشد ، دستگاه لیزر به دلایل ایمنی نمی تواند روشن شود.

شرایط محیطی مناسب برای دستگاه لیزر

شرایط محیطی مناسب برای دستگاه لیزر

مشکلات گرمای شدید تابستان
در تابستان دستگاه های لیزر به دلیل اینکه در معرض گرمای خوشید هستند و جهت سرد شدن هوا نیز در معرض سرمای سیستم های خنک کننده نیز قرار می گیرند ممکن است این شرایط باعث به وجود آمدن مشکلاتی در دستگاه لیزر شوند. به طور کلی، افزایش دمای محیط ممکن است روی کارکرد دستگاه لیزر تاثیر گذار باشد.
با رعایت نکات زیر می توانید از این مشکلات دوری کنید:
• از قرار گرفتن دستگاه در نور مستقیم خورشید جلوگیری کنید.
• اگر دستگاه لیزر شما نزدیک پنجره قرار گرفته باشد، پرده ها و یا کرکره پنجره را ببندید.
• دستگاه لیزر و قطعات و لوازم جانبی آن را مستقیما در مقابل سیستم خنک کننده قرار ندهید، زیرا سرد شدن بیش از حد هم می تواند باعث ایجاد مشکلاتی در دستگاه لیزر شود.
• گردش هوای خوب در محیط از ایجاد حرارت جلوگیری می کند. بنابراین پنجره را یک بار در یک زمان باز کنید تا هوای محیط تهویه شود.

حفظ شرایط محیطی مناسب در فصول مختلف سال در کارکرد دستگاه لیزر تاثیرگذار خواهد بود . با رعایت نکات بالا تا حد زیادی می توانید در عمر بیشتر و کارکرد بهتر دستگاه لیزر خود تاثیر گذار باشید.

شرایط محیطی مناسب برای دستگاه لیزر
5 (100%) 3 رای