نکاتی برای نگهداری از دستگاه برش لیزری

در این مقاله قصد داریم نکاتی در مورد نگهداری دستگاه لیزر از جمله نگهداری تیوب لیزر، لنز، آینه دستگاه لیزر و سایر متعلقات برقی را به شما آموزش دهیم. دستگاه برش لیزر مانند هر مجموعه دیگری نیازمند نگهداری و رسیدگی می باشد. همان طور که یک خودرو نیاز به تعویض روغن، لاستیک و … دارد؛ دستگاه برش لیزری نیز مجموعه ای از تجهیزات مکانیکی و الکتریکی است که نیاز به سرویس، روغن کاری و نظافت دارد.

برای جلوگیری از مشکلاتی که احتمال دارد در حین کار با دستگاه لیزر بوجود بیاید، پارامترهایی را جهت بررسی در ادامه بیان کرده ایم:

مواردی که باید برای نگهداری دستگاه لیزر بدانید:

تیوب دستگاه لیزر

تیوب لیزر دارای یک آینه در خروجی می باشد که برخی آن را با نام لنز جلوی تیوب نیز می شناسند. باید توجه داشته باشید که نباید دست و یا دستمال به این قسمت برخورد کند. تنها در صورت وجود گرد و خاک می توانید بوسیله باد آن را تمیز کرده و یا اسپری الکل به آن بپاشید و آن را با پنبه تمیز کنید.

نگهداری دستگاه لیزر

نگهداری دستگاه لیزر

لنز دستگاه لیزر

نگهداری از لنز دستگاه لیزر شامل چند پارامتر می باشد که اپراتور باید بعد از زمان مشخصی لنز را بررسی کرده و نظافت کند. این زمان برای افرادی که کارهای بدون گرد و خاک انجام می دهند، هفته ای یکبار و برای افرادی که بعضی زمان ها پمپ هوا را خاموش می کنند، هر 24 تا 48 ساعت زمان باید لنز تمیز شود.

نگهداری دستگاه لیزر

نگهداری دستگاه لیزر

برای این که مطمئن شوید تمام سطح لنز تمیز شده است، نسبت به باز کردن مهره روی لنز دستگاه برش لیزری اقدام نمایید و لنز را با مایع شیشه شوی یا الکل و دستمال نمناک تمیز کنید.

هنگام باز کردن لنز، حتما از خط کش مخصوص استفاده کنید چرا که باز کردن بوسیله پیچ گوشتی ممکن است موجب برخورد جسم نوك تيز و لعاب حساس لنز شود.

آینه دستگاه لیزر

آینه دستگاه لیزر نیز سطح حساسی دارد. اگر آینه دستگاه شما طلایی رنگ و سبک وزن می باشد، دارای سطح حساسی است و باید مرتبا نسبت به تمیز بودن آن مطمئن شوید. نسبت زمانی نظافت بستگی به نوع کاربری دستگاه دارد. اگر آینه دستگاه شما نقره ای تیره و سنگین وزن می باشد، حساسیت کمتری به وضعیت آب و هوا و شرایط دارد، اما این دلیلی بر عدم نظافت به موقع نیست.

نگهداری از آینه دستگاه لیزر

نگهداری دستگاه لیزر

آب  چیلر دستگاه لیزر

آب چیلر لیزر باید مشخصات لازم را داشته باشد که در مقالات قبلی در مورد نگهداری چیلر دستگاه لیزر توضیح کامل داده شده است، آب چیلر هر ماه باید بررسی شود تا میزان آن کاهش مداشته باشد. در صورتی که چیلر شما مدرج نیست و میزان آب را نشان نمی دهد، درب مخزن را باز کرده و سطح آب را بررسی نمایید. در چیلرهای مربع سطح آب باید بین خط مرز سبز رنگ و زرد رنگ باشد.

نگهداری دستگاه لیزر

نگهداری دستگاه لیزر

آب چیلر می بایست جهت تست رسوب داخل شیلنگ ها و تیوب لیزر، هر شش ماه (در صورت استفاده از آب مقطر با کیفیت) و هر چهار ماه (در صورت استفاده از آب مقطر معمولی) بررسی شود. اگر رسوب داخل جداره داخلی تیوب لیزر وارد شود یا املاح و مواد خارجی در این محدوده قرار گیرد، تیوب به سرعت افت توان پیدا می کند.

همچنین در صورت نیاز نسبت به تعویض آب اقدام نمایید. در صورت سالم بودن آب پیشنهاد می شود هر یک سال نسبت به تعویض آن اقدام کنید.

به جهت اطمینان از عملکرد صحیح به شما پیشنهاد می کنیم که از چیلر لیزر ۵۲۰۰ و یا چیلر لیزر ۵۰۰۰ S&A استفاده کنید.

ریل، واگن و سیستم مکانیکی

ریل های دستگاه لیزر به این علت که در معرض دود و گرد و خاک حاصل از برش کاری و فشار باد قرار دارند، نیازمند پاک سازی و روغن کاری می باشند. روغن کاری خود به تنهایی به سالم ماندن ساچمه های داخل واگن دستگاه حکاکی لیزر کمک می کند ولی اگر قبل از روغن کاری ریل تمیز نشده باشد، ترکیب روغن و ذرات به ماده ای چسبنده و مخرب تبدیل شده و موجب خرابی هر چه سریعتر واگن یا خورندگی آبکاری سطح ریل ها می شود.

در نتیجه باید با توجه به نوع کار اعم از حکاکی های پرگرد و خاک یا ذرات ریز پلکسی در حین حکاکی، ریل ها به صورت متناوب و متناسب با حجم کار به صورت روزانه یا حداقل هفته ای یک مرتبه تمیز شوند. ابتدا با پاک کننده ای مثل الکل یا بنزین و یا اسپری قرمز ناهید  آن را تمیز کرده سپس با روغن 10 یا به اصطلاح روغن موتور یخچال و یا اسپری آبی ناهید چرب کنید.

هم چنین در مورد سالم بودن دندانه تسمه ها و  عدم پر شدن حفره های روی پولی موتورها باید دقت لازم را داشته باشید. در زمان های یک ماهه چک شود و در صورت نیاز به تمیز کردن پولی اقدام کنید. تسمه های بدون دندانه یا ترک خورده  را نیز تعویض کنید.

نگهداری از تیوب دستگاه لیزر

نگهداری دستگاه لیزر

پمپ باد، مکنده و سایر متعلقات برقی

دستگاه حکاکی و برش لیزری دارای پاور HV بوده و این پاور دستگاه لیزر، ولتاژی در حدود 30 هزار ولت برق روی تیوب لیزر اعمال می کند؛ لذا در صورت بروز خطا ممکن است به اپراتور آسیب بزند و یا موجب بروز خسارت در تجهیزات الکتریکی شود.

از طرفی از آن جایی که دستگاه برای برش غیر فلزات استفاده می شود، حرکت الکترولیک و PVC در موارد مشابه می تواند موجب القای الکتریکی ساکن در بدنه دستگاه شده و موجب بروز خطا در سیستم کنترل شود.

پمپ باد اصولا هوا را از طرف خود مکش کرده و به سمت لنز و هد می فرستد. لذا در صورت قرار گرفتن در مجاورت گرد و خاک، روغن و یا هر نوع ذره معلق، ممکن است به طرف لنز حرکت کرده و در حین کار با چسبیدن و سوختن و بالا بردن دمای لنز موجب شکستن آن شود. از طرفی برخی اپراتورها، پمپ هوا را جدا کرده و از کمپرسور هوا استفاده می کنند؛ لذا باید توجه داشت که اکثر کمپرسورها دارای رینگ و پیستون بوده و کمی روغن داخل هوای خروج آن ها قرار دارد.

همین روغن ذرات کوچک نیز می تواند به خرابی لنز بیانجامد؛ لذا پیشنهاد می کنیم از کمپرسورهای بدون روغن برای این موضوع استفاده نمایید. مکنده از آن جایی که به صورت مستمر در حال کشیدن هوای داخل دستگاه می باشد، گاهی قطعات کوچک برش خورده را نیز به داخل خود کشیده و بعضا علاوه بر خرابی مکنده موجب گرفتگی مسیر هوا شده و با عدم خروج دود، موجب آلودگی هوا و در برخی موارد آسیب جدی به اپراتور شده است.

نکاتی برای نگهداری از دستگاه برش لیزری
جمعا 2 رای و میانگین رضایت مشتریان 5