نکاتی برای نگهداری از دستگاه برش لیزری

دستگاه لیزر مانند هر مجموعه دیگری نیازمند بررسی و رسیدگی می باشد. همان طور که یک خودرو نیاز به تعویض روغن، لاستیک و … دارد؛ دستگاه برش لیزری نیز مجموعه ای از تجهیزات مکانیک و الکتریکی است که نیاز به سرویس، روغن کاری و نظافت دارد. در صورتی که در زمان های مناسب سرویس های دستگاه انجام نشود در آینده با صرف هزینه بیشتر مستلزم تعویض برخی قطعات یدکی دستگاه لیزر آسیب دیده خواهد شد.

نکاتی برای نگهداری از دستگاه لیزر

برای جلوگیری از این مشکل تعدادی از پارامترهای مورد نیاز جهت بررسی در زیر اعلام گردیده است:

آب چیلر

 

آب چیلر باید مشخصات لازم را داشته باشد که در مقالات قبل در مورد نگهداری چیلر دستگاه لیزر توضیح کامل داده شده است، آب چیلر هر ماه باید از نظر کم نشدن بررسی شود و در صورتی که چیلر شما مدرج نیست و میزان آب را نشان نمی دهد درب مخزن را باز کرده و سطح آب را بررسی نمایید. در چیلرهای مربع سطح آب باید بین خط مرز سبز رنگ و زرد رنگ باشد. آب چیلر می بایست جهت تست رسوب داخل شیلنگ ها و تیوب لیزر هر شش ماه ( در صورت استفاده از آب مقطر با کیفیت) و هر چهار ماه (در صورت استفاده از آب مقطر معمولی) بررسی شود. اگر رسوب داخل جداره داخلی تیوب لیزر وارد شود یا املاح و مواد خارجی در این محدوده قرار گیرد، تیوب به سرعت افت توان پیدا می کند. همین طور در صورت نیاز نسبت به تعویض آب اقدام نمایید در صورت سالم بودن آب پیشنهاد می شود هر یک سال نسبت به تعویض آن اقدام نمایید.

نکاتی برای نگهداری از دستگاه لیزر

ریل، واگن و سیستم مکانیکی

 

ریل های دستگاه لیزر به علت در معرض دود و گرد و خاک حاصل از برش کاری و فشار باد بودن، نیازمند پاک سازی و روغن کاری می باشند. روغن کاری خود به تنهایی به سالم ماندن ساچمه های داخل واگن کمک می کند ولی اگر قبل از روغن کاری ریل تمیز نشده باشد ترکیب روغن و ذرات به ماده ای چسبنده و مخرب تبدیل شده و موجب خرابی هر چه سریعتر واگن یا خورندگی آبکاریسطح ریل ها می شود؛ لذا باید با توجه به نوع کار اعم از حکاکی های پرگرد و خاک یا ذرات ریز پلکسی در حین حکاکی ریل ها به صورت متناوب و متناسب با حجم کار از روزانه تا حداقل هفته ای یکبار ابتدا با پاک کننده مثل الکل یا بنزین و یا اسپری قرمز ناهید تمیز کرده سپس با روغن 10 یا به اصطلاح روغن موتور یخچال و یا اسپری آبی ناهید چرب کنید. هم چنین دندانه تسمه ها، پر شدن حفره های روی پولی موتورها باید در زمان های یک ماهه چک شود و در صورت نیاز به تمیز کردن پولی اقدام و یا تسمه های بدون دندانه یا ترک خورده تعویض گردند.

نکاتی برای نگهداری از دستگاه لیزر

برای نگهداری درست از دستگاه لیزر خود، سعی کنید نکات بالا و همچنین نکاتی که در مقاله بعدی به آن اشاره خواهیم کرد را مطالعه نمایید تا آسیب های احتمالی به دستگاه برش و حکاکی لیزری خود را کاهش دهید.

نکاتی برای نگهداری از دستگاه برش لیزری
به این مطلب امتیاز دهید

0 پاسخ

ثبت دیدگاه

مایل به ملحق شدن به بحث هستید ؟
به ما بپیوندید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.