تخمین سرعت و توان دستگاه لیزر براساس متریال

 

 در ابتدا بهتر است یک تست روی متریال خود انجام دهید تا در زمان برش و حکاکی تنظیمات آن را در سرعت ها و توان های متفاوت پیدا کنید.

قبل از شروع کار لیزر این کار را انجام دهید تا بتوانید در زمان خود صرفه جویی کرده و کار برش یا حکاکی فایل مورد نظر را بهینه سازی کنید.

تخمین سرعت و توان دستگاه لیزر براساس متریال

تخمین سرعت و توان دستگاه لیزر براساس متریال

مرحله اول: پیدا کردن سرعت، توان و زمان

دستگاه لیزر دو متغیر سرعت و توان دارد که با آن باید کار کرد. با تنظیمات درست این دو متغیر بر اساس نوع متریال می توانیم در کم کردن زمان انجام کار و در نهایت رسیدن به نتیجه کار لیزر با کیفیت تاثیر گذار باشیم.

کم کردن زمان کار باعث کاعش هزینه مصرفی می شود. شما برای هر دقیقه زمان کار لیزر خود هزینه پرداخت می کنید، پس بهتر است سرعت کار را تا جایی که می شود بیشتر کنید. البته حدود بهره برداری از دستگاه هم باید مورد نظر قرار داد.

براساس این که بخواهید کار برش انجام دهید یا حکاکی، به روش های مختلف می توان بهینه سازی را انجام داد.

سرعت مولفه ای است که چگونگی حرکت سریع یا آرام نازل لیزر، در جهت محورهای X و Y را نشان می دهد.واضح است که هرچه سرعت بیشتر باشد زمان انجام کار کم تر شده. زمان کمتر هزینه کمتری هم در برخواهد داشت. میانگین سرعت کار دستگاه برای ضخامت های سه میل 30 تا 35 میلی متر بر ثانیه می باشد.

توان چیزی است که نشان می دهد چگونه لیزر بدون در نظر گرفتن سرعت، پرتو لیزر را پرتاب می کند. توان بیشتر باعث می شود حکاکی های تیره تر و عمیق تری ایجاد کند و همچنین برای متریال های ضخیم تر توانایی برش بیشتر خواهد شد.

اگر توان دستگاه لیزر را افزایش دهید، بی تردید سرعت برش لیزر افزایش می یابد. در نتیجه افزایش سرعت، باعث می شود زمان انجام کار کاهش یابد .  در نتیجه زمان کمتر، هزینه کمتری هم در برخواهد داشت. باید توجه داشته باشید در مدت طولانی استفاده بالای 70  درصد توان تیوب موجب کاهش طول عمر آن می شود.

مرحله دوم: اجرای فایل

تخمین سرعت و توان دستگاه لیزر براساس متریال

تخمین سرعت و توان دستگاه لیزر براساس متریال

متریال را قرار داده و origin و محور z را تنظیم کنید.

فایل را از طریق دانلود یا Ufile بارگذاری کنید

Test یا Frame را کلیک کنید.

اگه همه موارد مورد قبول است، دکمه start/pause  را کلیک کنید.

مرحله سوم: بهینه سازی تنظیمات

تنظیمات حکاکی:

هدف ما از حکاکی این است که با سرعت هر چه بیشتر یه یک حک مطلوب دست یابیم. تنظیمات بهینه برای حکاکی بسته به نوع کار می تواند تا بیشترین سرعت حکاکی یعنی600  میلی متر بر ثانیه و تنظیم دلخواه برای توان باشد.

به عنوان مثالی در فایلی که تعدادی مربع پشت سر همبا تعداد بالا دارد با سرعت 200 میلی متر بر ثانیه و توان متغیر( بیشترین حد مجاز 75)، می تواند حکاکی شود.

تخمین سرعت و توان دستگاه لیزر براساس متریال

تخمین سرعت و توان دستگاه لیزر براساس متریال

نکته: برای داشتن عمق حکاکی متوسط می توانید توان را در میانه قرار دهید تا حکاکی با عمق متوسطی داشته باشید.

تنظیمات برش:

در برش لیزر نیز مانند حکاکی هدف دسترسی به برش مناسب با بیشترین سرعت است. اگر چه در تنظیمات برش، سرعتو توان دستگاه را را روی ماکزیمم قرار دهید به احتمال زیاد قادر به برش همه نوع متریال نخواهید بود؛ مگر برش روی کاغذ. در نتیجه بهتر است سرعت را کمی افزایش دهید.

در فایل تستی، تعدادی مربع پشت سر هم در توان ماکزیمم 85 و سرعت متفاوت، کار برش را انجام داده شده است.

بسته به نوع متریال و ضخامت آن، بعضی مربع ها نمی توانند برش داده شوند. در نتیجه چون به خوبی برش نخورده اند از متریال جدا نشده یا با کمی فشار خارج می شوند. این کار باعث می شود نتیجه کار کیفیت لازم را نداشته باشد.

اگر تکه های مربع حتی بعد از برش به راحتی از سطح متریال جدا شوند باز هم پیشنهاد می شودسرعت را 10 تا 20 درصد کمتر از آن مقدار تنظیم نمایید.

مرحله چهارم: تهیه جدول تنظیمات

زمانی که کار تست روی متریال ها تمام شد، مشخصات هر تکه کار مانند نوع متریال و ضخامت را روی آن ها بنویسید. تا مشخصات تنظیمات انواع متریال ها را جهت کارهای بعدی داشته باشید.

تخمین سرعت و توان دستگاه لیزر براساس متریال
4 (80%) 3 رای

0 پاسخ

ثبت دیدگاه

مایل به ملحق شدن به بحث هستید ؟
به ما بپیوندید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.