انواع آینه دستگاه لیزر

انواع آینه های لیزر

 

آینه دستگاه لیزر در واقع انتقال دهنده هایی با تلفات پایین می باشند که از آن جایی که خروجی لیزر می بایست در تمامی نقاط میز کار اعمال شود به آن ها نیاز است. از این رو از آینه هایی فلزی و سیلیکونی آبکاری شده استفاده می شود که بین آینه لیزر با زاویه 45 درجه نسبت به تابش و بازتابش قرار می گیرند و پرتو را به میزان 90 درجه منتقل می کنند. انواع آینه دستگاه لیزر در بازار با پوشش های دی الکتریک و فلزی موجود می باشند.

این نوع آینه لیزر را می توان به عنوان بهترین نوع آینه دستگاه لیزر انتخاب کرد. زیرا مهمترین نکته در آینه لیزر درصد بازتاب نور می باشد که آینه لیزر سیلیکونی بیشترین میزان بازتاب را دارا می باشد.

هر آن چه که از میزان بازتاب آینه لیزر کاسته شود مجبور به افزایش توان تیوب لیزر و پاور دستگاه لیزر هستیم.

از معایب آینه لیزر سیلیکونی می توان به آسیب پذیری آن اشاره کرد که در صورت رها شدن از دست اپراتور احتمال شکستن آن وجود دارد.

انواع آینه دستگاه لیزر  را به طور کل  می توان در مدل های CO2 به دو دسته تقسیم کرد:

  • آینه های سیلیکونی دستگاه لیزر
  • آینه های فلزی دستگاه لیزر
انواع آینه دستگاه لیزر

انواع آینه دستگاه لیزر

 

به طور معمول آینه های سیلیکونی طلایی هستند اما مدل های نقره ای و مشابه فلزی نیز وجود دارد. در هنگام نصب باید دقت شود سمت براق آینه جهت بازتاب مورد استفاده قرار گیرد و به صورت اشتباه نصب نگردد.

 در ساخت آینه های سیلیکونی از موارد سیلیکونی قالب آینه ساخته می شود و چند بار مورد آبکاری قرار می گیرد اما در آینه های فلزی که عموما سنگین تر هستند از آلیاژهای فلزی به عنوان پایه آینه لیزر استفاده می شود.

انواع آینه دستگاه لیزر

انواع آینه دستگاه لیزر

یکی از انواع آینه های لیزری آینه فلزی می باشد که این آینه در بازدهی جذب بیشتری نسبت به آینه های سیلیکونی دارند و همین موجب می شود در هنگام کار کمی گرم شوند ولی در محیط هایی که دارای رطوبت بالا شرایط جوی نامناسب هستند استفاده از آینه های سیلیکونی توصیه نمی شود. آینه های MO یا فلزی در این شرایط عمر طولانی تری دارند. از این رو بسیاری از اپراتورهای دستگاه لیزر در سردگمی هستند که کدام آینه را بخریم ؟

در جواب باید گفت که اگر دستگاه لیزر در شرایط آب و هوایی نرمال مانند مناطق مرکزی دارید و می توانید نظافت آینه دستگاه لیزر را مرتبا کنترل کنید، استفاده از آینه سیلیکونی به مراتب در کیفیت و توان شما تاثیر گزارتر است و اما اگر نسبت به نظافت آینه ها با مواد پاک کننده لنز یا تمیز کننده عینک کوتاهی می کنید، از آینه ها فلزی استفاده کنید که عمر طولانی تر و بازدهی کمتری دارند.

انواع آینه دستگاه لیزر

انواع آینه دستگاه لیزر

به این نکته توجه کنید اگر آینه فلزی دستگاه لیزر هم برای مدت طولانی تمیز نشود و یا با دستمال های زبر پاک شوند عمر زیادی نخواهند داشت.

نکته قابل توجه برای حفظ و نگهداری انواع آینه های لیزر:

  1.  استفاده از مواد پاک کننده مناسب ( بهترین گزینه پاک کننده عینک )
  2.  دست نزدن به سطح بازتاب کننده است
  3.  به هیچ وجه جرم باقی مانده و پاک نشده با قطعه نوک تیز تراشیده نشود
  4.  از چسباندن چسب روی سطح آینه برای تنظیم خودداری کنید و اگر دستگاه قابلیت استفاده از گارد محافظ برای تنظیم آینه را ندارد از ترکیب کاغد بدون چسب در ناحیه ای که روی آینه قرار میگیرد استفاده کنید.
  5.  از پالس های با توان پایین اسفاده کنید که هم دقت تنظیم بالاتر برود و هم از سوختن کاغد و آتش گرفتن آن که موجب سوختن لایه آبکاری آینه می شود جلوگیری می شود.

 

برای اطلاع از نحوه خرید آینه دستگاه لیزر و قیمت آینه لیزر می توانید با کارشناسان ما در شرکت روتک تماس حاصل فرمایید.

انواع آینه دستگاه لیزر
جمعا 2 رای و میانگین رضایت مشتریان 5

0 پاسخ

ثبت دیدگاه

مایل به ملحق شدن به بحث هستید ؟
به ما بپیوندید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.