تمیز کردن و مراقبت از لنز دستگاه لیزر

دستگاه لیزر برای یک برش و حکاکی خوب نیازمند این است که لنز دستگاه لیزر به خوبی تمیز شده باشد. مخصوصا زمانی که دستگاه لیزر با چوب یا پلاستیک کار کرده باشد، چون این دو مواد اولیه دستگاه گرد و خاک بیشتری تولید می کنند و لنز دستگاه بیشتر کثیف می شود و شما حتما نیازمند تمیز کردن لنز دستگاه لیزر خواهید بود. در این مقاله قصد داریم علاوه بر تمیز کردن لنز لیزر در خصوص مراقبت از لنز دستگاه لیزر نیز نکاتی را ارائه دهیم.

تمیز کردن لنز دستگاه لیزر

تمیز کردن لنز دستگاه لیزر

برای اطمینان از برش و حکاکی بهتر با دستگاه لیزر سعی کنید همیشه قبل از شروع کار، لنز و آینه دستگاه لیزر را به صورت منظم تمیز کنید. این کار فقط 2 دقیقه زمان می برد تا هر روز لنز تمیزی داشته باشید پس حتما اقدام به تمیز کردن لنز دستگاه لیزر به صورت مرتب نمایید.

چگونگی تمیز کردن لنز دستگاه لیزر:

روزی یک بار آینه ها و لنزهای سر هد دستگاه لیزر و ماهی یک بار آینه های طرفین دستگاه برش لیزری خود را چک کنید. می توانید برای این که یادتان نرود یک برنامه منظم برای این کار داشته باشید مثلا لنزها را اول صبح کاری و آینه های طرفین دستگاه را اول هر ماه بازرسی کنید.

تمیز کردن لنز دستگاه لیزر

تمیز کردن لنز دستگاه لیزر

تمیز کردن لنز دستگاه لیزر

اما تمیز کردن لنزها فقط در دو مرحله انجام پذیر است و شما می توانید به راحتی قسمت هایی که گرد و خاک گرفته از آلودگی پاک کنید تا کیفیت برش و حکاکی دستگاه های لیزر شما بالا رود و از شکستن لنزها جلوگیری شود.

مرحله اول تمیز کردن لنز لیزر

تمیز کردن لنز دستگاه لیزر

تمیز کردن لنز دستگاه لیزر

 • پرز و خاک ها را با هوای فشرده یا یک وسیله وزنده باد پاک کنید.
 • یک دستمال مرطوب و نوعی پاک کننده تهیه کنید.
 • میز کار دستگاه لیزر را بالا ببرید تا به لنزها دسترسی پیدا کنید.

مرحله دوم تمیز کردن لنز دستگاه لیزر

تمیز کردن لنز دستگاه لیزر

تمیز کردن لنز دستگاه لیزر

 • لنز ها را از جای خود خارج کنید و مایع تمیز کننده را روی آن بچکانید.
 • بگذارید تا یک دقیقه مایع روی لنز بماند
 • لنز دستگاه لیزر را با یک دستمال مرطوب تمیز پاک کنید.

بعد از مراحل بالا که اقدام به تمیز کردن لنز دستگاه لیزر نمودید، حالا لنز ها تمیز می شود و آماده استفاده مجدد برای برش و حکاکی بعدی شما می باشد. برای تمیز کردن آینه لیزر نیز همین مراحل را باید انجام دهید.

دقت داشته باشید که لنز و آینه دستگاه لیزر بسیار شکننده هستند و در حین تمیز کردن آن ها باید دقت کافی داشته باشید. از لمس کردن لنزها با دست یا وسایل دیگر خودداری کنید چون ممکن است روی آن ها خط و خش بیفتد.

نکاتی برای مراقبت از لنز دستگاه لیزر

یکی از سوالات روزمره اپراتورهای دستگاه لیزر قرار دادن لنز پس از تمیز کردن داخل لوله هد می باشد. باید توجه داشت لنز دستگاه لیزر CO2 از نوع هلالی محدب می باشد، یعنی یک طرف برجسته و یک طرف فرورفته است و در ظاهر و با چشم قابل تشخیص نیست که در این نوع لنزها قطر وسط عدسی از کناره های آن بیشتر است و همین موضوع سبب می شود تا بتواند به صورت همگرا عمل کند.

همان طور که می دانیم لنزها دارای نقطه فوکوس و فاصله کانونی متفاوتی هستند؛ لذا محل قرارگیری آن ها در هدهای مختلف متفاوت می باشد. باید توجه داشت فاصله کانونی و تمرکز لنز در اصل فاصله خود لنز تا سطح قطعه کار است. برخی افراد فاصله نازل تا قطعه کار را اشتباها به عنوان فاصله کانونی در نظر می گیرند که موجب خرید اشتباه لنز می شود.

چون لنز دستگاه لیزر در نتیجه کار با دستگاه های برش و حکاکی لیزری بسیار تاثیرگذار است باید برای اینکه بتوانید برش و یا حکاکی های با دقتی داشته باشید حتما مراقبت از لنز دستگاه لیزر خود بکنید.

مراقبت از لنز دستگاه لیزر

مراقبت از لنز دستگاه لیزر

پیرو اطلاعات ارائه شده در خصوص لنز هلالی همگرا در دستگاه لیزر باید به این موضوع توجه شود که ورودی پرتو در این عدسی از قسمت محدب بوده و خروجی آن از سمت مقعر فوکوس می کند در صورتی که این لنز به صورت برعکس در محل قرار گیرد اتفاق خاصی نمی افتد البته در صورتی که آینه سر هد پرتو لیزر را در حدود مرکز و قسمت قطور لنز نگه دارد در صورتی که آینه به هم بخورد و یا مسیر پرتو منحرف شود با برخورد با کناره های عدسی به صورت واگرا عمل کرده و مسیر خروجی روی بدنه لوله هد خواهد بود و موجب داغ شدن هد شده و در نهایت به شکستن عدسی منجر می شود.

درصورتی که در زمینه تمیز کردن و مراقبت از لنز لیزر دستگاه خود نیازمند مشاوره هستید می توانید با متخصصین روتک در این زمینه تماس حاصل فرمایید.

4 پاسخ
 1. رضا رحمانی
  رضا رحمانی گفته:

  سلام من دستگاه لیزرم رو تازه خریدم. برای تمیز کردن لنز را از لوله خارج کردم. می خواستم بدونم قسمت محدب لنز باید به چه سمت قرار بگیرید؟

  پاسخ
  • مدیریت وب‌سایت روتک
   مدیریت وب‌سایت روتک گفته:

   سلام دوست عزیز.
   قسمت محدب لنز باید رو به بالا قرار بگیره تا فوکوس خیلی بهتری در خروجی داشته باشید.

   پاسخ
 2. شفیعی
  شفیعی گفته:

  سلام لطف میکنید نحوه تنظیم آینه دستگاه رو تو آموزش های گروهتون بزارید ممنونم

  پاسخ
  • مدیریت وب‌سایت روتک
   مدیریت وب‌سایت روتک گفته:

   سلام. شما می توانید به مقاله “تنظیم آینه دستگاه لیزر” به قسمت مقالات سایت مراجعه نمایید و مقاله مورد نظر خود را مطالعه نمایید.

   پاسخ

ثبت دیدگاه

مایل به ملحق شدن به بحث هستید ؟
به ما بپیوندید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تمیز کردن لنز دستگاه لیزر
جمعا 3 رای و میانگین رضایت مشتریان 5