آموزش حکاکی شیشه با دستگاه لیزر

دستگاه لیزر یکی از دستگاه هایی می باشد که امروزه در صنعت شیشه کاربرد زیادی دارد. همان طور که در قسمت های قبل گفته شد، با استفاده از دستگاه برش لیزری می توان اشیایی مانند استکان، لیوان، گلدان، انواع بطری ها و شیشه های پنجره های لوکس را حکاکی کرد.

آموزش حکاکی شیشه با دستگاه لیزر

در گذشته حکاکی روی شیشه توسط دستگاه سند بلاست انجام میشد به شرحی که دستگاه کاتر پلاتر طرح را  روی برچسب برش زده و خارج می کرد و با چسباندن برچسب روی قطعه دستگاه مذکور محل خالی را مات می کرد ولی با ظهور دستگاه های برش لیزری، به راحتی پس از قرار دادن شیشه زیر دستگاه لیزر و ارسال طرح حکاکی با دقت و سرعت بسیار بالاتری روی شیشه انجام می شود.

در این صنعت روش های بسیار زیادی برای حکاکی شیشه و ایجاد افکت های زیبا با استفاده از دستگاه لیزر وجود دارد که در ادامه به شما سه روش حکاکی روی شیشه را آموزش خواهیم داد:

آموزش حکاکی شیشه با دستگاه لیزر

1. استفاده از دستمال کاغذی مرطوب برای حکاکی شیشه با دستگاه لیزر

استفاده از دستمال کاغذی مرطوب به شما کمک خواهد کرد که در نتیجه سطحی صاف و سفیدتر را بر روی شیشه حکاکی کنید و شیشه برجستگی های کمتری داشته باشد.

قبل از این که شروع به حکاکی کنید، دقت داشته باشید که دستمال کاغذی مرطوب خود را طوری روی شیشه قرار دهید که صاف باشد و زیر آن حباب نداشته باشد در غیر این صورت نتیجه کار شما تمیز از آب در نمی آید. قبل از شروع کار حتما سیستم کمپرسور و مکنده دستگاه لیزر را خاموش کنید تا در هنگام حکاکی دستمال، خشک نشود. بعد از اتمام کار دستگاه لیزر، شما می توانید به راحتی تکه های دستمال مرطوب را از شیشه جدا کنید و سطح حکاکی شده بر روی شیشه را تمیز کنید.

2. استفاده از نوار مخصوص حکاکی شیشه با دستگاه لیزر

علاوه بر دستمال کاغذی مرطوب در روش قبل، شما می توانید از نوارهای مخصوص این کار استفاده کنید تا از زبر شدن سطح شیشه در هنگام حکاکی جلوگیری کنید. هرچند که با استفاده از این روش قسمت حکاکی شده به رنگ سفید روشن نیست و کمی تمایل به خاکستری دارد. همان طور که در روش قبل گفته شد، در استفاده از نوار ها هم باید به این نکته دقت داشته باشید که زیر آن حباب نباشد تا نتیجه کارتان تمیز باشد. بعد از پایان کار، شما به راحتی می توانید شیشه خود را تمیز کنید.

آموزش حکاکی شیشه با دستگاه لیزر

3. حکاکی شیشه با دستگاه لیزر و بدون استفاده از متریال های کمکی

شاید به این فکر کنید که آیا استفاده از متریال های کمکی مانند دو روش بالا برای حکاکی شیشه الزامی است یا خیر؟ باید بدانید که دستگاه حکاکی و برش لیزری برای حکاکی شیشه نیازی به آن ها ندارد. شما می توانید به کمک تنظیمات دستگاه لیزر خود، مانند تغییر رنگ از 100% مشکی به 70% خاکستری، میزان گرمای دستگاه خود را کاهش دهید تا حکاکی شما بهتر انجام شود.

البته شما بهتر است بدانید که با کسب تجربه های شخصی خیلی راحت تر می توانید با دستگاه لیزر خود کار کنید و نتیجه بهتری را به دست آورید. سعی کنید فقط قیمت دستگاه لیزر برای شما ملاک نباشد و از شرکت هایی که خرید خود را انجام دهید که بهترین راهنمایی ها و پشتیبانی را به شما ارائه دهند.

آموزش حکاکی شیشه با دستگاه لیزر
به این مطلب امتیاز دهید

0 پاسخ

ثبت دیدگاه

مایل به ملحق شدن به بحث هستید ؟
به ما بپیوندید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.