بهترین تکنیک های حکاکی برای دستگاه لیزر

هنگامی که صحبت از حکاکی با دستگاه برش و حکاکی لیزری به میان می آید، متریال های مختلفی برای حکاکی و برش، از چوب گرفته تا آکریلیک و از آلومینیوم گرفته تا شیشه به ذهن لیزرکاران می رسد. اما آیا شما می دانید چه تنظیماتی برای سرعت و قدرت دستگاه برش لیزری برای هر متریال مورد نیاز است؟ در واقع این سوالی است که جواب آسانی ندارد و بسیاری از افرادی که با دستگاه لیزر کار می کنند با این مشکل روبرو هستند. اما در این مقاله ما به شما نکاتی در رابطه با تنظیمات دستگاه لیزر آموزش می دهیم تا درک بهتری از این موضوع داشته باشید.

بهترین تنظیمات دستگاه لیزر

تنظیمات سرعت و قدرت در دستگاه برش و حکاکی :

 1. اولین مورد مهم در تنظیمات دستگاه لیزر، متریال یا همان مواد اولیه ای است که قرار است در دستگاه خود استفاده نمایید.
 2. دومین مورد میزان نیروی برقی است که دستگاه شما استفاده می کند.

در برش و یا حکاکی متریال های ضخیم مانند چوب، توان های بالاتر دستگاه لیزر برای سرعت بیشتر و کارهایی با عمق حکاکی بالاتر مورد استفاده قرار می گیرد؛ بنابراین سرعت بالاتری در توان های بیشتر خواهید داشت. اما برای موادی مانند آکریلیک جهت انجام حکاکی بهتر است از دستگاه هایی با قدرت پایین تر استفاده شود.

یکی دیگر از مواردی که در این تنظیمات تاثیرگذار است، میزان ضخامت مواد مصرفی دستگاه های لیزر می باشد. به عنوان مثال برش دو سانتی متر از آکریلیک قدرت بیشتری می خواهد تا آکریلیکی با ضخامت 8 میلی متر. می توانید برای مشاهده نحوه تخمین سرعت و توان دستگاه لیزر بر اساس متریال به مقاله آن مراجعه کنید.

ما در ادامه این مقاله قصد داریم توضیحاتی مختصر از متریال های متداول که برای حکاکی مورد استفاده قرار می گیرد را به همراه نکاتی برای شما توضیح دهیم.

حکاکی و برش چوب

همان طور که می دانید چوب یکی از موادی است که در صنعت لیزر بسیار محبوب است، چون هم قابلیت حکاکی و هم برش با لیزر را دارد. مخصوصا به دلیل تغییر رنگ زیبای چوب در حین حکاکی و ایجاد سایه ها، برای حکاکی بسیار مورد توجه لیزرکاران است.

چوب درختی خصوصیت های خاص خود را دارد. بعضی از چوب ها متراکم تر و سخت تر هستند و به همین دلیل برای برش و حکاکی نیاز به قدرت بیشتری وجود دارد. اما در دنیای لیزرکاران، چوب درخت گیلاس، افرا، گردو و توسن نسبت به بقیه بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد، زیرا تراکم کمتری نسبت به بقیه چوب ها دارند و همچنین درخت گردو و افرا در ایران بیشتر پیدا می شود. در صورتی که تمایل دارید تا با دستگاه لیزر خود وسایل چوبی سه بعدی بسازید می توانید به مقاله ساخت نمونه چوبی سه بعدی با دستگاه لیزر سر بزنید.

تنظیمات دستگاه لیزر

تکنیک های حکاکی با دستگاه لیزر در چوب، آکریلیک و شیشه

در بعضی متریال ها مانند چوب، در توان بالای دستگاه لیزر، شما می‌توانید با بیشتر کردن سرعت دستگاه مانند زمانی که توان دستگاه پایین است، یک حکاکی عمیق داشته باشید. درنتیجه در دستگاه برش لیزری هر چه توان بالاتری داشته باشید می‌توانید به بازدهی بیشتری از دستگاه دست یابید.

متریال هایی مانند آکریلیک برای حکاکی به توان‌های کمتری در دستگاه لیزر نیاز دارند، روی آکریلیک می‌توان با توان پایین کار حکاکی را انجام داد.

ضخامت متریالی که می‌خواهید برش یا حکاکی کنید در تنظیم سرعت و توان دستگاه تاثیرگذار است. برای مثال، برش یک قطعه آکریلیک سه چهارم اینچی نسبت به آکریلیک یک چهارم اینچی توان بیشتری نیاز دارد.

تکنیک‌های حکاکی چوب:

 • چوب متریال خوبی برای حکاکی است، زیرا هنگامی که حکاکی می‌شود تغییر رنگ می‌دهد و عمق حکاکی در آن از بقیه متریال بهتر است.
 • بیشتر انواع چوب‌ها می‌توانند با هر توانی حکاکی شوند؛ چه شما از لیزر با توان 25 وات استفاده کنید چه توان 120 وات.
 • طبق توان دستگاه لیزر، بهترین رویکرد این است که توان لیزر را روی صد درصد تنظیم کنید و سرعت را طبق عمق حکاکی تنظیم کنید.
 • تصاویر سیاه و سفید، زمانی که روی چوب حکاکی می‌شوند طرح‌های بسیار زیبایی ایجاد می‌کنند. شما می‌توانید با ایجاد کنتراست سیاه و سفید حکاکی‌های زیباتری روی چوب داشته باشید.
 • حکاکی تصاویر سیاه و سفید با کنتراست بالا، حکاکی‌های زیبایی با ظاهر سه بعدی ایجاد می‌کند.
 • خارج از نوع و ولتاژ دستگاه حکاکی، بهترین تنظیمات قدرت دستگاه، 70 درصد به پایین است و سرعت را هم به دلخواه و متناسب با عمق کار می توانید مشخص کنید.
 • حداقل رزولوشنی که به شما پیشنهاد می شود برای حکاکی با هر نوع دستگاه برش و حکاکی چوب استفاده نمایید، 300dpi است، اما بهترین رزولوشن 600dpi می باشد که بستگی به نوع و کیفیت مین برد دستگاه لیزر و نوع دستگاه برش لیزری دارد.
 • اگر علاقه زیادی به سایه های زیبا و جذاب روی چوب دارید، به شما پیشنهاد می کنیم تا از تصاویر سیاه و سفید استفاده کنید، زیرا سایه های زیبایی به شما تحویل می دهد.
 • زمانی که حکاکی روی چوب انجام می دهید بهتر است که رگه های متریال شما موازی با حرکت محور x باشند.
تکنیک های حکاکی با دستگاه لیزر در چوب، آکریلیک و شیشه

تکنیک های حکاکی با دستگاه لیزر در چوب، آکریلیک و شیشه

عکس و تصاویر سیاه وسفید را نیز می توان روی چوب حکاکی کرد، اما از قبل نیازمند آن است که به وسیله نرم افزار، عکس را ویرایش کنید. برای مشاهده آموزش نرم افزار دستگاه لیزر می توانید به صفحات زیر مراجعه کنید:

بعد از چوب، آکریلیک دومین ماده محبوب در دستگاه لیزر می‌باشد. با آکریلیک هر دو کار برش و حکاکی لیزری قابل انجام است. آکریلیک جزء متریالی است که برای برش و حکاکی بسیار مناسب و مقرون به صرفه است و در انواع رنگ ها و سایزهای مختلف در بازار عرضه می شود. شما می توانید در مقاله حکاکی آکریلیک با دستگاه لیزر، نکاتی در این رابطه فرا بگیرید.

دو نوع آکریلیک موجود است:  cast و Extruded

Cast acrylics در بیشتر حکاکی‌ها استفاده می‌شود، زمانی که روی این نوع آکریلیک حک می‌شود نتیجه کار به رنگ سفید در می‌آید و کنتراست بالایی ایجاد می‌کند. در Extruded acrylics پس از حکاکی، کنتراست بالایی ایجاد نمی‌شود. این نوع آکریلیک برای زمانی که می‌خواهید فایل وکتوری را برش دهید مناسب می باشد.

نمونه عکس آن در زیر آمده است:

تکنیک های حکاکی با دستگاه لیزر در چوب، آکریلیک و شیشه

تکنیک های حکاکی با دستگاه لیزر در چوب، آکریلیک و شیشه

تکنیک‌های حکاکی آکریلیک:

 • بیشتر حکاکی‌ها روی آکریلیک در پشت متریال انجام می‌شود. پیشنهاد می‌شود پوشش روی سطح آکریلیک را قبل از حکاکی بردارید.
 • توجه داشته باشید قبل از شروع حکاکی روی آکریلیک، طرح را آینه یا برعکس کنید. این موضوع بسیار با اهمیت است زیرا حکاکی در پشت آکریلیک انجام می‌شود.
 • آکریلیک را با سرعت و توان پایین می‌توان حکاکی کرد. اگر توان دستگاه را بالا تنظیم کنید، احتمال این‌ که متریال شما در حین حکاکی خراب شود وجود دارد.
 • برای حکاکی روی آکریلیک، فوکوس لنز را نسبت به حالت نرمال به اندازه تقریبی 1.6 میلی متر نزدیک‌تر به متریال قرار دهید. این کار باعث می‌شود حکاکی نرم‌تری داشته باشید.
 • اگر بخواهید روی آکریلیک کار برش لیزری را انجام دهید، سرعت را کم و توان را افزایش دهید. این شرایط اجازه می‌دهد که پرتو لیزر لبه‌های متریال را ذوب کند.
 • عموماً آکریلیک را می‌توان با یک مرحله برش داد، اما در متریال های ضخیم نیازمند دو مرحله برش می‌شویم. پیشنهاد می شود که قبل از برش آکریلیک را تمیز کنید. آکریلیک یک متریال قابل اشتعال است، به همین دلیل دستگاه لیزر خود را بدون مراقب در حین کار برش ترک نکنید.

تکنیک‌های حکاکی روی شیشه:

زمانی که بخواهید روی شیشه کار حکاکی را انجام دهید نتایج بسیار کلاسیک، زیبا و پیچیده ای خواهید داشت. به همین دلیل شیشه از جمله متریال های محبوب در صنعت حکاکی لیزری می باشد. هنگامی که لیزر به شیشه می‌تابد، سطح شیشه را می‌شکند، اما در حقیقت شیشه را حکاکی نمی‌کند بلکه مواد شیشه را از بین می‌برد. متأسفانه در زمان فرآیند حکاکی لیزری اگر شیشه محافظت نشود، ممکن است تراشه‌ها و برآمدگی‌هایی روی سطح کار ایجاد شود.

تکنیک های حکاکی با دستگاه لیزر در چوب، آکریلیک و شیشه

تکنیک های حکاکی با دستگاه لیزر در چوب، آکریلیک و شیشه

جنس و کیفیت شیشه‌ها متفاوت است و نمی‌توان پیش‌بینی کرد که به چه نتیجه‌ای بعد از کار دست می‌یابید. پیشنهاد می‌کنیم انواع مختلف شیشه‌ها را با سرعت‌ها و توان‌های متفاوت جهت تست، حکاکی کنید تا نتیجه کار را برای هر نوع شیشه ببینید. ما در مقاله نکات حکاکی شیشه با دستگاه لیزر راهنمایی های ارزشمندی را جهت حکاکی شیشه بیان کردیم که با مراجعه با آن اطلاعات جامعی را در این زمینه کسب می کنید.

در نهایت باید بدانید که حکاکی و برش با دستگاه لیزر نیازمند آگاهی از نحوه کار دستگاه و شناختن خصوصیات متریال مورد استفاده است. شما می توانید برای افزایش دانش خود در زمینه حکاکی با دستگاه لیزر به مقاله نکات حکاکی و برش لیزری مراجعه کنید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با دیگر متریال از جمله پارچه پیشنهاد می کنیم از مقاله برش پارچه با دستگاه برش لیزری و برای آشنایی با نحوه برش کاغذ از مقاله حکاکی کاغذ با دستگاه برش لیزر بازدید نمایید.

بهترین تکنیک های حکاکی برای دستگاه لیزر
جمعا 30 رای و میانگین رضایت مشتریان 4.9