ده نکته برای حکاکی و برش لیزری – قسمت اول

در این مقاله قصد داریم نکات عمومی که شما می توانید در حکاکی و برش با دستگاه حکاکی و برش لیزری خود از آن ها استفاده کنید را توضیح دهیم.

توجه داشته باشید برای بعضی از این نکات لازم است که تفاوت بین فایل های وکتور و بیت مپ را بدانید.

فایل های وکتور فایل هایی مانند فرمول های ریاضی هستند که خط، دایره و …  را مشخص می کنند. این نوع فایل ها در برنامه هایی مانند adobe illustrator، AutoCAD و کورل تهیه می شوند.

فایل های بیت مپ مجموعه ای از پیکسل ها هستند مانند عکس های دیجیتال، فایل های فوتوشاپی، JPG و غیره.

با دستگاه های لیزر شما فقط می توانید فایل هایی با فرمت وکتور را برش دهید و روی فایل های وکتور و بیت مپ می توانید حکاکی هم انجام دهید.  برای نکاتی که در ادامه آورده ایم، شما نیاز دارید که فایل وکتور داشته باشید.

نکته اول: آماده شدن برای حکاکی و برش

قبل از بیان نکاتی برای حکاکی و برش با چند ایده خوب برای حکاکی و برش شروع می کنیم:

ده نکته برای حکاکی و برش لیزری – قسمت اول

 • پوشش:

اگر می خواهید روی متریالی حکاکی کنید، آگاه باشید که دود حاصل از حکاکی روی لبه های سطح حکاکی شده لکه و داغی ایجاد می کند. اگر می خواهید این اتقاق برایتان رخ ندهد پیشنهاد می کنیم روی سطح متریال را با نوار چسب بپوشانید. نوار چسب قدرت لیزر را خیلی کم نمی کند اما اگر احساس می کنید قدرت کم تر از نیاز شما شده، پاور را کمی بالا ببرید.

نوار چسب سطح متریال را از دوده و سوختگی محافظت می کند. بعد از این که کار حکاکی تمام شد پوشش را بردارید. از این تکنیک می توانید برای حکاکی روی چرم نیز استفاده کنید.

 • تنظیمات از قبل تعیین شده:

شما می توانید برای کارهایی حکاکی و برش لیزری روی انواع متریال با ضخامت های مختلف پارامترهایی را ازقبل تنظیم کرده و به عنوان تنظیمات پیش فرض در شرایط های مختلف حکاکی یا برش در کار خود استفاده کنید. این تنظیمات را باید در سیستم کامپیوتر و لیزر خود به عنوان تنظیمات پیش فرض ذخیره کنید.

مطمئن باشید اسمی که برای این فایل ها می گذارید، نامی باشد که بعد ها بتوانید آن ها را به راحتی بر اساس نوع کار خود تشخیص دهید. مثلا در حکاکی روی چرم یا برش آکریلیک نازک تا 1.8 اینچ شما بتوانید به راحتی تنظیمات پیش فرض مربوط به حکاکی چرم یا مربوط به برش آکریلیک را پیدا کرده و استفاده کنید.

 • تست برش:

اگر می خواهید روی متریال، با دستگاه لیزر کار برش را انجام دهید بهتر است ابتدا روی یک تکه متریال به عنوان تست، برش را قبل از این که روی کل  کار برش دهید، انجام دهید. هیچی بدتر از این نیست که روی کل متریال کار برش لیزری را انجام داده و در نهایت کار به درستی انجام نشده باشد.

مثلا می توانید روی یک متریالی که استفاده نمی شود یا خراب شده است به عنوان تست یک دایره یا مربع را برش دهید و بر اساس نتیجه تست تصمیم بگیرید آیا لازم است پاور لیزر را کم کنید یا زیاد کنید؟

ده نکته برای حکاکی و برش لیزری – قسمت اول

نکته دوم : قدرت لایه ها

چندین نکته لازم است بیان کنیم که گاهی شما نیاز دارید یک قسمت فایل یا طرح خود را چاپ کنید. راحت ترین راه برای این کار، این است که شما طرح خود را با چند لایه مختلف ایجاد کنید. بیشتر برنامه های گرافیکی این امکان را به شما می دهند که لایه های متفاوتی داشته باشید و این لایه های را در حین کار فعال و غیر فعال کنید.

در حالی که شما می توانید طرح ها را در یک لایه قرار دهید اما برایتان مزیت های استفاده از طرح های چند لایه ای را بیان می کنیم:

ده نکته برای حکاکی و برش لیزری – قسمت اول

 • کنترل کردن ترتیب برش ها :

دستگاه لیزر شما باید این ویژگی را داشته باشد که ترتیب خط هایی که باید برش داده شوند را تشخیص دهد.یک راه انجام این کار این است که برش های متفاوت را در لایه های مختلف قرار دهید تا بتوانید لایه های مختلف را بر اساس نیاز خاموش و روشن (فعال /غیرفعال) کنید.

 • قرار دادن چندین طرح و قسمت در یک فایل:

به جز اینکه برای هر طرح یک فایل جداگانه داشته باشید، همه طرح ها را در یک فایل قرار دهید اما هر طرح را در لایه های جداگانه قرار دهید و هر لایه ای که نیاز داشتید را فعال کنید در این صورت فایل ها سازماندهی شده خواهند بود.

نکته سوم: بافت چوب و حکاکی

زمان آن رسیده طرح یا لوگو خود را بخواهید روی یک تکه چوب حک کنید. چوب بهترین متریال برای حکاکی می باشد اما شما باید به تفاوت حکاکی انواع چوب؛ مانند چوب سخت یا چوبی که ترکیبی از چندین مواد مانند چوب چند لایه یا ام دی اف آگاه باشید.

برخلاف مواد های تولیدی، چوب طبیعی  یک ماده یکنواخت نیست.

معمولا دانه های تیره تر در بافت سخت تر هستند و دانه های روشن تر بین دانه های تیره نرم تر هستند. همان طور که در عکس می بینید در نهایت یک طرح زبرا حکاکی شده خواهید داشت.  اگر می خواهید طرح حکاکی یکنواختی  داشته باشید بهتر است روی چوب های چند لایه ای که سطح بافت یکنواختی دارند، کار حکاکی را انجام دهید.

ده نکته برای حکاکی و برش لیزری – قسمت اول

نکته چهارم: خطوط همپوشانی شده

اغلب هنگام برش به یکباره قطعات چندگانه، وسوسه می شوید که تکه هایی که شبیه هم هستند را کنار هم قرار دهید.این ایده خوبی است اما هم روش درست دارد هم روش نادرست.

اجازه دهید با مثالی توضیح دهیم، برای مثال دسته ای از مربع برای برش دارید. اگر دو مربع ( 4 طرفه) را بکشید و کنار هم دیگه قرار دهید در ظاهر به نظر می آید یک خط بین آن ها قرار دارد. مشکلی در این حالت به وجود می آید این است که با اینکه یک خط بین آن ها قرار دارد اما کامپیوتر دو خط آن را می بیند. در نهایت دو خط روی هم قرار می گیرند و دو بار کار حکاکی یا برش انجام می شود و در نتیجه منجر به سوختگی لبه ها می شود در نتیجه برش تمیزی نخواهید داشت و حتی سبب اتلاف زمان می شود و زمان بیشتری برای برش صرف می شود. راه حل این است که یکی از خطوط تکراری را از بین ببرید. یعنی یک مربع با سه طرف طراحی کنید و مربع دیگر با چهار ضلع را روبروی آن قرار دهید.

ده نکته برای حکاکی و برش لیزری – قسمت اول

نکته پنجم: حکاکی شطرنجی و وکتور

تفاوت اصلی بین حکاکی شطرنجی یا عکس و وکتور این است که برای حکاکی هد لیزر از چپ به راست و بالعکس در تمام منطقه چاپی حرکت می کند و تا تصویر را حکاکی کند. در برش وکتور هد لیزر فقط روی خطوطی که قرار است برش داده شوند حرکت می کند. شطرنجی زمان بیشتری می برد تا برش وکتور. اگر نمی دانید چطور می توانید فرمت فایل را جهت حکاکی با دستگاه برش لیزری به وکتور تبدیل کنید حتما مقاله ما را در این مورد مطالعه کنید.

اگر طرح هنری دارید مثل طرح های اسلیمی یا نقشه که خطوط زیادی دارند، می توانید با برش شطرنجی این کار را انجام دهید. مزیت های این روش این است که شما می توانید ضخامت خط ها را به هر آن چه می خواهید تنظیم کنید و خطوط متفاوت با ضخامت های متفاوت داشته باشید.

معایب این روش این است که زمان بیشتری برای حکاکی صرف می شود.

ده نکته برای حکاکی و برش لیزری – قسمت اول

اگر طرح شما وکتور هست یک راه سریع برای تهیه خط ها می باشد. فایل خود را به وکتور تنظیم کنید اما در زمان برش پاور را کم کرده و سرعت را افزایش دهید. به عنوان مثال برای برش چوب چند لایه با ضخامت 8 میلی متر پاور را 90 درصد و سرعت را 15 درصد تنظیم کنید . اما برای این که فقط روی چوب خط بیندازید  پاور را روی 30 درصد و سرعت را روی 95 درصد تنظیم نمایید.

مزیت های این روش این است که سرعت حکاکی بالاتری دارد و از معایب آن می توان وجود خط های بسیار باریک نام بود و نمی توانید ضخامت آن را تغییر دهید.

با ما در قسمت بعدی همراه باشید تا 5 نکته مهم دیگر در مورد حکاکی و برش لیزری با دستگاه لیزر را برای شما عنوان کنیم.

ده نکته برای حکاکی و برش لیزری – قسمت اول
به این مطلب امتیاز دهید

2 پاسخ
  • مدیریت وب‌سایت روتک
   مدیریت وب‌سایت روتک گفته:

   سلام میانگین 15 درصد از توان تیوب 1100 وات محاسبه شده است.

   پاسخ

ثبت دیدگاه

مایل به ملحق شدن به بحث هستید ؟
به ما بپیوندید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.