ده نکته مهم حکاکی و برش لیزری

در این مقاله قصد داریم نکات مهم حکاکی و برش لیزری  که شما می توانید در کار لیزرخود از آن ها استفاده کنید تا حکاکی و برش لیزر بهتر و تمیزتر و با دقت تری داشته باشید را توضیح دهیم.

 نکات مهم حکاکی و برش لیزری در کار با متریال ها در دستگاه حکاکی و برش لیزری  را ذکر می کنیم و توجه داشته باشید، برای بعضی از این نکات لازم است که تفاوت بین فایل های وکتور و بیت مپ را بدانید.فایل های وکتور فایل هایی مانند فرمول های ریاضی هستند که خط، دایره و …  را مشخص می کنند. این نوع فایل ها در برنامه هایی مانند adobe illustrator، AutoCAD و کورل تهیه می شوند.

فایل های بیت مپ مجموعه ای از پیکسل ها هستند مانند عکس های دیجیتال، فایل های فوتوشاپی، JPG و غیره.

با دستگاه های لیزر شما فقط می توانید فایل هایی با فرمت وکتور را برش دهید و روی فایل های وکتور و بیت مپ می توانید حکاکی هم انجام دهید.  برای نکاتی که در ادامه آورده ایم، شما نیاز دارید که فایل وکتور داشته باشید.

نکات مهم حکاکی و برش لیزری

نکات مهم حکاکی و برش لیزری

نکته اول از نکات مهم حکاکی و برش لیزری : آماده شدن برای حکاکی و برش

 

قبل از بیان نکاتی برای حکاکی و برش با چند ایده خوب برای حکاکی و برش شروع می کنیم:

 • پوشش:

اگر می خواهید روی متریالی حکاکی کنید، آگاه باشید که دود حاصل از حکاکی روی لبه های سطح حکاکی شده لکه و داغی ایجاد می کند. اگر می خواهید این اتقاق برایتان رخ ندهد پیشنهاد می کنیم روی سطح متریال را با نوار چسب بپوشانید. نوار چسب قدرت لیزر را خیلی کم نمی کند اما اگر احساس می کنید قدرت کم تر از نیاز شما شده، پاور دستگاه لیزر  را کمی بالا ببرید.

نوار چسب سطح متریال را از دوده و سوختگی محافظت می کند. بعد از این که کار حکاکی تمام شد پوشش را بردارید. از این  نکته مهم برش و حکاکی لیزری می توانید برای حکاکی روی چرم نیز استفاده کنید.

 • تنظیمات از قبل تعیین شده:

شما می توانید برای کارهایی حکاکی و برش لیزری روی انواع متریال با ضخامت های مختلف پارامترهایی را ازقبل تنظیم کرده و به عنوان تنظیمات پیش فرض در شرایط های مختلف حکاکی یا برش در کار خود استفاده کنید. این تنظیمات را باید در سیستم کامپیوتر و لیزر خود به عنوان تنظیمات پیش فرض ذخیره کنید.

مطمئن باشید اسمی که برای این فایل ها می گذارید، نامی باشد که بعد ها بتوانید آن ها را به راحتی بر اساس نوع کار خود تشخیص دهید. مثلا در حکاکی روی چرم یا برش آکریلیک نازک تا 1.8 اینچ شما بتوانید به راحتی تنظیمات پیش فرض مربوط به حکاکی چرم یا مربوط به برش آکریلیک را پیدا کرده و استفاده کنید.

نکات مهم حکاکی و برش لیزری

نکات مهم حکاکی و برش لیزری

 • تست برش:

یکی از نکات مهم حکاکی و برش لیزری تست برش قبل از شروع کار است. اگر می خواهید روی متریال، با دستگاه لیزر کار برش را انجام دهید بهتر است ابتدا روی یک تکه متریال به عنوان تست، برش را قبل از این که روی کل  کار برش دهید، انجام دهید. هیچی بدتر از این نیست که روی کل متریال کار برش لیزری را انجام داده و در نهایت کار به درستی انجام نشده باشد.

مثلا می توانید روی یک متریالی که استفاده نمی شود یا خراب شده است به عنوان تست یک دایره یا مربع را برش دهید و بر اساس نتیجه تست تصمیم بگیرید آیا لازم است پاور لیزر را کم کنید یا زیاد کنید؟

نکات مهم حکاکی و برش لیزری

نکات مهم حکاکی و برش لیزری

نکته دوم از نکات مهم حکاکی و برش لیزری: قدرت لایه ها

چندین نکته لازم است بیان کنیم که گاهی شما نیاز دارید یک قسمت فایل یا طرح لیزر خود را چاپ کنید. راحت ترین راه برای این کار، این است که شما طرح خود را با چند لایه مختلف ایجاد کنید. بیشتر برنامه های گرافیکی این امکان را به شما می دهند که لایه های متفاوتی داشته باشید و این لایه های را در حین کار فعال و غیر فعال کنید.

در حالی که شما می توانید طرح ها را در یک لایه قرار دهید اما برایتان مزیت های استفاده از طرح های چند لایه ای را بیان می کنیم:

 • کنترل کردن ترتیب برش ها :

دستگاه برش لیزری شما باید این ویژگی را داشته باشد که ترتیب خط هایی که باید برش داده شوند را تشخیص دهد. یک راه انجام این کار این است که برش های متفاوت را در لایه های مختلف قرار دهید تا بتوانید لایه های مختلف را بر اساس نیاز خاموش و روشن (فعال /غیرفعال) کنید.

 • قرار دادن چندین طرح و قسمت در یک فایل:

به جز اینکه برای هر طرح یک فایل جداگانه داشته باشید، همه طرح ها را در یک فایل قرار دهید اما هر طرح را در لایه های جداگانه قرار دهید و هر لایه ای که نیاز داشتید را فعال کنید در این صورت فایل ها سازماندهی شده خواهند بود.

نکات مهم حکاکی و برش لیزری

نکات مهم حکاکی و برش لیزری

نکته سوم از نکات مهم حکاکی و برش لیزری: بافت چوب و حکاکی

زمان آن رسیده طرح یا لوگو خود را بخواهید روی یک تکه چوب حک کنید. چوب بهترین متریال برای حکاکی  می باشد  اما شما باید به تفاوت حکاکی انواع چوب؛ مانند چوب سخت یا چوبی که ترکیبی از چندین مواد مانند چوب چند لایه یا ام دی اف آگاه باشید.

برخلاف مواد های تولیدی، چوب طبیعی  یک ماده یکنواخت نیست.

معمولا دانه های تیره تر در بافت سخت تر هستند و دانه های روشن تر بین دانه های تیره نرم تر هستند. همان طور که در عکس می بینید در نهایت یک طرح زبر حکاکی شده خواهید داشت.  اگر می خواهید طرح حکاکی یکنواختی  داشته باشید بهتر است روی چوب های چند لایه ای که سطح بافت یکنواختی دارند، کار حکاکی را انجام دهید.

نکات مهم حکاکی و برش لیزری

نکات مهم حکاکی و برش لیزری

نکته چهارم: خطوط همپوشانی شده

اغلب هنگام برش به یکباره قطعات چندگانه، وسوسه می شوید که تکه هایی که شبیه هم هستند را کنار هم قرار دهید. این ایده خوبی است اما هم روش درست دارد هم روش نادرست.

اجازه دهید با مثالی توضیح دهیم، برای مثال دسته ای از مربع برای برش دارید. اگر دو مربع (4 طرفه) را بکشید و کنار هم دیگه قرار دهید در ظاهر به نظر می آید یک خط بین آن ها قرار دارد. مشکلی در این حالت به وجود می آید این است که با اینکه یک خط بین آن ها قرار دارد اما کامپیوتر دو خط آن را می بیند. در نهایت دو خط روی هم قرار می گیرند و دو بار کار حکاکی یا برش انجام می شود و در نتیجه منجر به سوختگی لبه ها می شود در نتیجه برش تمیزی نخواهید داشت و حتی سبب اتلاف زمان می شود و زمان بیشتری برای برش صرف می شود. راه حل این است که یکی از خطوط تکراری را از بین ببرید. یعنی یک مربع با سه طرف طراحی کنید و مربع دیگر با چهار ضلع را روبروی آن قرار دهید.

نکات مهم حکاکی و برش لیزری

نکات مهم حکاکی و برش لیزری

نکته پنجم حکاکی و برش لیزری: حکاکی شطرنجی و وکتور

تفاوت اصلی بین حکاکی شطرنجی یا عکس و وکتور این است که برای حکاکی هد دستگاه لیزر از چپ به راست و بالعکس در تمام منطقه چاپی حرکت می کند و تا تصویر را حکاکی کند. در برش وکتور هد لیزر فقط روی خطوطی که قرار است برش داده شوند حرکت می کند. شطرنجی زمان بیشتری می برد تا برش وکتور. اگر نمی دانید چطور می توانید آماده سازی تصویر برای حک لیزری را انجام دهید، حتما مقاله ما را در این مورد مطالعه کنید.

اگر طرح هنری دارید مثل طرح های اسلیمی یا نقشه که خطوط زیادی دارند، می توانید با برش شطرنجی این کار را انجام دهید. مزیت های این روش این است که شما می توانید ضخامت خط ها را به هر آن چه می خواهید تنظیم کنید و خطوط متفاوت با ضخامت های متفاوت داشته باشید.

معایب این روش این است که زمان بیشتری برای حکاکی صرف می شود.

اگر طرح شما وکتور هست یک راه سریع برای تهیه خط ها می باشد. فایل خود را به وکتور تنظیم کنید اما در زمان برش پاور را کم کرده و سرعت را افزایش دهید. به عنوان مثال برای برش چوب چند لایه با ضخامت 8 میلی متر پاور را 90 درصد و سرعت را 15 درصد تنظیم کنید . اما برای این که فقط روی چوب خط بیندازید  پاور را روی 30 درصد و سرعت را روی 95 درصد تنظیم نمایید.

مزیت های این روش این است که سرعت حکاکی بالاتری دارد و از معایب آن می توان وجود خط های بسیار باریک نام بود و نمی توانید ضخامت آن را تغییر دهید.

نکته ششم: تفکیک کردن برش لیزری خطوط ضخیم تر:

 

ده نکته برای حکاکی و برش لیزری – قسمت دوم

در نکته های قبلی درباره خط انداختن با لیزر روی متریال برای انواع طرح های هنری صحبت کردیم. مزیت این راه این است که خطی که ایجاد می شود بسیار باریک است  اما یک روش برای ایجاد یک خط لیزر ضخیم تر وجود دارد .

دستگاه لیزر فوکوس کمی دارد و اگر لوله هد لیزر را پایین یا بالا ببرید فوکوس آن  از بین می رود و قطر پرتو گسترش می یابد. راه حل پیشنهادی ما این است که تنظیمات زیر را برای این کار انجام دهید :

 1. قرار دادن شابلون اندازه فوکوس روی یک متریال
 2. تنظیم وکتور در دستگاه لیزر ( پاور کم و سرعت بالا)
 3. تمرکز لیزر روی چوب

در نتیجه اگر لیزر به درستی فوکوس نکند، خط ضخیم تری خواهید داشت.

ده نکته برای حکاکی و برش لیزری – قسمت دومده نکته برای حکاکی و برش لیزری – قسمت دوم

این تکنیک معایبی دارد، اول این که خط ایجاد شده بسیار صاف است و مانند حکاکی شطرنجی موج دار نیست. دوم این که در گوشه های خطوط لیزر مدت زمان کمی متوقف می شود تا جهت حرکت خود را تغییر دهد در نتیجه گوشه های کار کمی بیشتر از بقیه جاها سوخته وعمق بیشتری پیدا می کند.

انجام حکاکی لیزری طرح های هنری با استفاده از دستگاه حکاکی زمان و هزینه زیادی می گیرد. اما با انجام این طرح ها با تکنیک خط زنی خطوط وکتور بدون فوکوس می تواند برش ها را با زمان و بودجه کمتری انجام داد.

نکته هفتم: اضافه کردن خط وکتور دور لبه کار برش یا حکاکی

 

به طور معمول  اگر لنز لیزر و فوکوس را بررسی کنید، شما باید لبه های زیبایی برای هر کار حکاکی خود داشته باشید. اما اگر می خواهید لبه های کار حکاکی خود کمی تیزتر و شارپ تر باشند یک ترفند وجود دارد که  یک خط وکتور نازک روی لبه کار حکاکی اضافه کنید.

تصویر خود را با فرمت وکتور باید داشته باشید. عکس خود را انتخاب کرده و ضربه نازکی به لبه ها ایجاد کنید. وقتی لیزر را برای برش وکتور تنظیم کنید اما قدرت پاور را کاهش دهید و سرعت را زیاد کنید، در نتیجه لیزر متریال را می سوزاند اما لبه ها را برش نمی دهد.

ده نکته برای حکاکی و برش لیزری – قسمت دوم

بعد از حکاکی لیزر تمام لبه های طرح را با خط نازکی می سوزاند.

نکته هشتم: زدن به هدف

گاهی اوقات شما نیاز دارید به غیر از   origin لیزر  به مناطق دیگری هم لیزر ضربه وارد کند. به عنوان مثال یک تکه پلاستیک مستعمل دارید که از قبل با برش به شکل مختلفی در آمده است اما فضاهایی بین برش های قدیم و برش های جدید که قرار است ایجاد کنید وجود دارد. با این حال چگونه می توانید در فضاهای باقیمانده به درستی کار برش را انجام دهید؟

ابتدا فضای مورد نظر را اندازه گیری کنید. مطمئن باشید که که فضای کافی برای برش مورد نظر شما وجود داشته باشد.

ده نکته برای حکاکی و برش لیزری – قسمت دوم

سپس متریال را در دستگاه لیزر قرار داده و از نقطه مبدا لیزر تا منطقه مورد نظر را اندازه گیری کنید. برای مثال یک مستطیل 1در5 سانتی متری که از بالای متریال 6.25 سانتیمتر و از لبه سمت چپ 4.37 سانتیمتر فاصله دارد. سپس در فایل ها از راهنما استفاده کنید تا منطقه مورد نظر و جایگاه آن نسبت به فاصله از نقطه مبدا لیزر را مشخص کند.

طرح لیزر را قرار داده یا منطقه مورد نظر را برش دهید. مطمین باشید طبق راهنما، خارج از منطقه مشخص شده برش انجام نشود. اگر اندازه گیری ها را به درستی انجام دهید برش شما در منطقه مورد نظر قرار می گیرد.

نکته نهم برش لیزری و حکاکی: حکاکی چندین شی

در نظر بگیرید روی یک سطح چوبی می خواهید چندین طرح یکسان را برش داده و طرح لوگویی را روی هر کدام حکاکی کنید. شما می توانید هر کدام از آن ها را در نقطه مبدا لیزر قرار دهید یکی یکی حکاکی کنید. اما آیا بهتر نیست که در یک زمان چندین طرح بزنید و همه را با هم دیگر حکاکی کنید؟

ده نکته برای حکاکی و برش لیزری – قسمت دوم  ده نکته برای حکاکی و برش لیزری – قسمت دوم

ترفندی که می توانیم برای این نکته مهم حکاکی و برش لیزری بیان کنیم این است که؛ یک شبکه تکراری  از طرح ها ایجاد کنید که بتوانید قطعات را روی آن قرار داده و به درستی بتوانید حکاکی کنید.  یک فایل وکتور هم سایز میز لیزر ایجاد کنید.

سپس یکی از شکل ها یا آیتم ها را اندازه گیری کنید. اگر بتوانید سایز دقیق آن را اندازه گیری کنید عالی خواهد بود؛ اما در غیر این صورت یک شکل هندسی نزدیک به آن را، مانند دایره یا مربع را که طرح مورد نظر در آن به راحتی قرار گیرد، حدس بزنید.  این فرم نهایی (target shape)  خواهد بود. سپس طرح مورد نظر خود را در فرم نهایی خود برای برش یا حکاکی قرار دهید. اکنون  هم فرم نهایی هم طرح را کپی کرده  و به تعدادی که نیاز دارید یا در میز لیزر جا می شود paste کنید.

نکته:  فضای کمی بین فرم ها قرار دهید.

ده نکته برای حکاکی و برش لیزری – قسمت دومده نکته برای حکاکی و برش لیزری – قسمت دوم

قبل از شروع به کار، فرم ها را در یک لایه و طرح ها را در لایه دیگری قرار دهید. سپس لایه ای که طرح در آن قرار داده شده است هنگام حکاکی خاموش کنید.

یک تکه مقوا به سایز میز لیزر خود بریده و در دستگاه لیزر قرار دهید. سپس مطمین شوید که لایه هایی که مربوط به فرم های(target) هستند فعال شده اند و فرم ها را روی مقوا حکاکی یا برش یا مارک زنی کنید. با این کار یک تعدادی مربع شبکه ای  دارید. سپس  متریال هایی که قصد دارید حکاکی کنید را روی مقوا و در مربع ها قرار دهید. در این  حالت لایه هایی که طرح های را در آن قرار دادید را باید فعال کنید.

تا زمانی که مقوا و بستر کار را جابجا نکرده باشید می توانید طرح ها را تا زمانی که بخواهید تکرار کنید.

نکته دهم :  استفاده از نقطه های قرمز برای تشخیص برش یا حکاکی

گزینه پوینتر در دستگاه لیزر نقاط قرمز رنگ که قرار است حکاکی یا برش را انجام را تشخیص می دهد. این کار بسیار مفید خواهد بود که  قبل از این که روی متریال کار را انجام دهید جاهایی که قرار است با لیزر روی آن برش یا حکاکی را انجام دهید را مشخص کنید.

به راحتی پاور دستگاه لیزر را خاموش کنید و نقاط قرمز را روشن کنید سپس فایل را اجرا کرده و ببینید نقاط قرمز در کجا قرار دارند.

ده نکته برای حکاکی و برش لیزری – قسمت دوم

توجه داشته باشید که زمانی این شرایط به خوبی انجام می شود که از خطوط وکتور استفاده شود و لیزر و نقاط قرمز روی خطوط کار حرکت کنند اما زمانی که لیزر روی تمام محیطی  که قرار است حکاکی انجام شود حرکت کند، به خوبی حکاکی انجام نمی شود.

اگر نیاز دارید که از تکنیک نقاط قرمز استفاده کنید تا جای حکاکی را تشخیص دهید، می توانید هم یه مربع یا یک دایره اطراف نقاط حکاکی بکشید یا خطوط افقی و عمودی بکشید.

ده نکته مهم حکاکی و برش لیزری
به این مطلب امتیاز دهید

2 پاسخ
  • مدیریت وب‌سایت روتک
   مدیریت وب‌سایت روتک گفته:

   سلام میانگین 15 درصد از توان تیوب 1100 وات محاسبه شده است.

   پاسخ

ثبت دیدگاه

مایل به ملحق شدن به بحث هستید ؟
به ما بپیوندید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.