کاربرد دستگاه لیزر در صنعت

دستگاه های لیزر مدت زمان طولانی است که با قدرت بالا در صنعت برش و جوشکاری استفاده می شوند. طیف جوشکاری شامل ظریف ترین جوشکاری ها در تکنولوژی پزشکی، الکترونیکی، صنعت طلا و جواهرسازی است تا جوشکاری برای قالب سازی و بدنه کامل اتومبیل. در صنعت خودروسازی، بدنه اتومبیل ها با استفاده از روبات های لیزری جوشکاری مونتاژ می شوند.

دستگاه برش لیزری با ایجاد بریدگی های نازک،برش هایی با دقت بالا را ایجاد می کند. در این روش هیچ گونه اعوجاجی دیده نمی شود و در بسیاری از موارد فاقد ضایعات است. تقریبا تمام فلزات را می توان با لیزر برش داد، فولاد، فولاد ضد زنگ و آلومینیوم رایج ترین آن هاست و در میان غیرفلزات می توان به چوب، پلاستیک، شیشه و سرامیک اشاره کرد. در مقایسه با سایر روش های برش،برش لیزری مقرون به صرفه ترین روش برای محصولات کوچک به شمار می آید. از مزایای برش لیزری می توان به ایجاد خط برش نازک به دلیل موضعی بودن انرژی ورودی لیزر، سرعت بالا، حرارت ورودی کم، دقت بالا در برش اشاره کرد.

برای حکاکی شماره ها و بارکدها و علائم بر روی بسیاری از محصولات و بسته بندی ها از دستگاه لیزر استفاده می کنند. چون این کدهای حک شده، محو نشدنی و پایدار هستند.از جمله کاربردهای حکاکی با دستگاه لیزرمی توان به موارد زیر اشاره نمود:

کاربرد دستگاه لیزر در صنعت

– دستگاه لیزر حک فلز

 

– حکاکی تراشه ها به منظور شناسایی و کنترل

– حکاکی سلول های خورشیدی و تراشه های نیمه هادی

– حکاکی بر روی هدایا

– حکاکی چوب

– حکاکی چرم و پارچه

– حکاکی روی شیشه

 

سیستم های حکاکی شامل یک لیزر، هد اسکنر، کامپیوتر کنترل کننده و یک لنز متمرکز مسطح می باشد. کامپیوتر به طور مستقیم یا با یک تعدیل کننده اشعه لیزر را بر روی سطح خاموش و روشن می کند تا یک نقطه حک شود.بسته به نوع کاربرد، اسکنر با الگوهای شطرنجی(ماتریسی) و خطی به وسیله اشعه لیزر یک حرف یا علامت را ایجاد می کند.

از جمله کاربردهای کمتر شناخته شده لیزرها می توان به استریولیتوگرافی (روش نمونه سازی سریع) اشاره کرد. هنگامی که یک طراح می خواهد محصول پیچیده ای طراحی کند برای بررسی ابعاد و تناسب به یک نمونه نیاز دارد که مواد تشکیل دهنده آن مهم نیست، تنها سرعت ساخت نمونه حائز اهمیت است و این جایی است که استریولیتوگرافی سه بعدی مطرح می شود. دستگاه استریولیتوگرافی دارای یک محفظه مایع فتوپلیمر، لیزر فرابنفش، اشعه نوری و کامپیوتر کنترل کننده است. لیزر از طریق پلیمر،لایه به لایه یک مدل سه بعدی جامد را ایجاد می کند.

کاربردها:

– طراحی مدلهای تجسمی و نمایشی

– مدل هایی برای سنجش عملکرد

– الگوهای ریختگری و قالب گیری

– تولیدات دیجیتالی و الکترونیک

– طراحی مدلهای تجهیزات امنیتی نظامی

– طراحی مدلهای بسته بندی

امروزه تعداد زیادی تکنیکهای اندازه گیری بدون تماس مبتنی بر لیزر در صنعت استفاده می شود از جمله  تداخل سنجی به منظور اندازه گیری فواصل بسیار کوچک. این روش برای اندازه گیری لایه های بسیار نازک با دقت بالا با استفاده از دوره تناوب و تغییر شکل موج اشعه نوری مناسب است.  در ادامه از کاربردهای دستگاه لیزر در صنعت بسته بندی اطلاعاتی را آورده ایم.

تمام محتوای این سایت متعلق به شرکت روتک می باشد و کپی برداری بدون ذکر منبع غیر قانونی می باشد.

کاربرد دستگاه لیزر در صنعت بسته بندی:

 

همان طور که گفته شد، دستگاه لیزر کاربردهای فراوانی دارد، از جمله کاربردهای دیگر که می توان نام برد، کاربرد دستگاه لیزر در صنعت بسته بندی است. امروزه نمی توان از حضور پرقدرت انواع دستگاه های برش و حکاکی لیزری در صنایع بسته بندی چشم پوشی کرد. 

در ادامه این مقاله اطلاعات مختصری در خصوص حضور دستگاه های لیزر در بسته بندی مواد غذایی آورده ایم.

 

تاریخچه لیزر در صنعت بسته بندی

 

لیزر ابتدا در سال 1994 در صنعت ماشین آلات بسته بندی شروع به کار کرد. بسته بندی محصولات غذایی به دلیل تغییرات آب و هوایی بسیار حائز اهمیت است به این دلیل که بسته بندی ها باید در حدی استانداردی باشد تا در شرایط مختلف آب و هوایی مواد غذایی داخل بسته خراب نشوند. لیزر در زمینه بسته بندی ماشین آلات بسته بندی جایگاه مهمی دارد.

دستگاه های لیزر، بسته بندی و مهر و موم کردن هر محصول را به شکل حرفه ای تضمین می کند تا در نهایت محصولی با کیفیت تضمین شده به دست مشتری برسد.

 

در صنعت بسته بندی، طراحی زیبا و منحصر بفرد خیلی مهم است و حتی ممکن است با وجود یک محصول با کیفیت ولی بسته بندی غیر جذاب و بی کیفیت، آن محصول برای بازار کسب و کار جایی نداشته باشد. پس باید در چگونگی و کیفیت بسته بندی محصولات خود اهمیت بسیارزیادی قایل شوید.

 

کاربرد دستگاه لیزر در صنعت بسته بندی

کاربرد دستگاه لیزر در صنعت بسته بندی

به عبارت دیگر یک بسته بندی عالی و مناسب، باید با ویژگی های محتویات داخل بسته هم خوانی داشته باشد. به طور مثال موادی مانند میوه یا نان کمی با مواد غذایی دیگر مثل پنیر یا گوشت متفاوت هستند و بسته به نوع مواد غذایی، به نوع بسته بندی متفاوتی هم نیاز دارند.

دستگاه های لیزر co2 در زمینه دکوراسیون، حکاکی، برش و صنعت بسته بندی  یک راه حل منعطف و مقرون به صرفه هستند. از آن جایی که دستگاه های برش لیزری توانایی کار کردن با طیف گسترده ای از متریال ها را دارند؛ پس در صنعت بسته بندی از نظر متریال با محدودیتی در زمان کار با دستگاه برش لیزری روبرو نیستید. کاغذ، مقوا، نگهدارنده های پلاستیکی، فیلم های پلاستیکی و چوب همه از متریال های عالی و پرکاربرد در فرایند دستگاه های لیزر co2 هستند

دستگاه لیزر توانایی برش، حکاکی، جوشکاری و غیره را  دارد و از هر ویژگی آن می توان در قسمت های مختلف بسته بندی استفاده کرد، به طور مختصر کاربرد هر ویژگی را در ادامه بیان می کنیم.

کاربرد دستگاه لیزر در صنعت بسته بندی

کاربرد دستگاه لیزر در صنعت بسته بندی

 

کاربرد دستگاه لیزر در صنعت بسته بندی

کاربرد دستگاه لیزر در صنعت بسته بندی

کاربردهای دستگاه لیزر در بسته بندی

میکرو لیزر (laser micro perforation)

میکرو لیزر جهت برش آسان کیف ها و پک های بسته بندی شده می باشد.

میکرو لیزر

میکرو لیزر

جوشکاری لیزری (laser welding)

از کاربردهای معمولی دستگاه لیزر می توان جوشکاری لیزری (laser welding)  برای بریدن و به آسانی باز کردن اشاره کرد

جوشکاری لیزری

جوشکاری لیزری

برش لیزر (laser cutting)

برش لیزر برای تهیه بسته بندی مواد غذایی کاربرد دارد.

برش لیزری

برش لیزری

حکاکی لیزر  (laser marking)

برای نوشتن روی بسته بندی ها مانند نوشتن تاریخ انقضا یا کد محصول کاربرد دارد.

حکاکی لیزری

حکاکی لیزری

علاوه بر بسته بندی مواد غذایی، دستگاه برش لیزر همان طور که در مقالات پیشین گفته شد در زمینه ساخت بهترین هدیه ها با دستگاه لیزر مانند تهیه جعبه های چوبی یا بسته های هدیه مقوایی و یا ساخت جای بطری با دستگاه لیزر کاربرد دارد.

 

تمام محتوای این سایت متعلق به شرکت روتک می باشد و کپی برداری بدون ذکر منبع غیر قانونی می باشد.

کاربرد دستگاه لیزر در صنعت
جمعا 2 رای و میانگین رضایت مشتریان 5

0 پاسخ

ثبت دیدگاه

مایل به ملحق شدن به بحث هستید ؟
به ما بپیوندید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.