چاه ارت یا میله ارت

همیشه با مطرح شدن چاه ارت ترس بر اپراتور دستگاه می افتد که چگونه ارت مناسب جهت حفظ دستگاه و امنیت جان کاربر تامین شود. سوالاتی از قبیل چگونه چاه ارت حفر کنیم، عمق چاه ارت چقدر باشد، داخل چاه ارت را با چه چیزی پر کنیم، ارت مناسب دستگاه لیزر چه مشخصاتی دارد؟

چاه ارت یا میله ارت

در این مقاله سعی بر پاسخ گویی این سوالات و راهنمایی کاربران دستگاه لیزر داریم، بسیاری از اپراتورها که در ساختمان های نوساز مشغول فعالیت هستند نیازی به تامین مجدد ارت ندارند چرا که مصوب سازمان برق برارت اجباری جهت پایان کار می باشد اما اپراتورهایی که در ساختمان های قدیمی فعالیت می کنند نیاز به استقرار ارت دارند، وجود ارت نه تنها موجب حفاظت قطعات برقی دستگاه در مقابل نوسانات برقی،  ولتاژ القا شده توسط پاور دستگاه برش لیزری و تیوب لیزر، الکتریسیته ساکن در اثر کشیده پلکسی، چوب و موارد مشابه می شود بلکه در حفاظت جان اپراتور در اثر بروز حوادث مترقبه نظیر اتصال سیم برق یا ولتاژ بالا در بدنه نقش بسزایی دارد. در صورتی که می خواهید چاه ارت حفر کنید باید بسته به نوع زمین حدود  2 تا 6 متر زمین کنده شده و به زمین مرطوب برسید سپس یک صفحه مسی متصل شده به سیم ارت در حدود سایز 30*30  سانتی متر به شکل عمودی در محل حفر شده قرار گیرد توجه داشته باشید استفاده از نمک و ذغال یا مواد بنتونیت تاثیر خوبی در کاهش مقاومت ارت شما دارد لذا قبل از قرار دادن صفحه، زیر آن را از مواد مربوطه پر کرده و سپس صفحه را قرار دهید و اطراف آن را با مواد پر کنید بهترین خاک برای قرار گرفتن روی مواد خاک رس است که مانع از، از دست دادن رطوبت شود، چاه ارت را می بایست هر هفته بررسی و در صورت خشک بودن مرطوب کنید لذا اگر بتوانید لوله کوچکی در کنار صفحه مسی قرار دهید و تا بالا بیاورید می توانید با ریختن یک لیوان آب داخل لوله تا حد زیادی مقاومت ناشی از خشک شدن را کاهش دهید.

چاه ارت یا میله ارت

و اما در ساختمان هایی که امکان حفر چاه وجود ندارد می توان از میله ارت استفاده کرد، میله ارت از جنس فولاد با روکش مس در طول حداقل 150cm است. نوک میله تیز بوده و با قرار دادن داخل خاک می توان با پتک آن را به داخل زمین کوبید و سپس سیم ارت را به وسیله گیره به انتهای میله که از خاک بیرون است متصل کرد توجه داشته باشید کوبیدن میله داخل دیوار و بتن و سطی که خاک نداشته باشد یا با سطح زمین از طریق خاک ارتباط نداشته باشد کاملا بی اثر بوده و تنها حکم میخ را خواهد داشت. استفاده از ارت در دستگاه ها مانع از انتقال نویز حاصل از دستگاه های اطراف نظیر اینورتورهای جوشکاری، ماکروویو و موارد که با فرکانس ممکن است هارمونی شبکه برق را تحت تاثیر قرار دهند می شود این تاثیرات در حین کار دستگاه موجب بروز خطاف برش های ناخواسته و خارج از طرح، برش ناگهانی هد دستگاه لیزر به نقطه نامتعارف، برش نخوردن برخی نقاط، منحرف شدن اشعه تیوب لیزر، اعوجاج در کنار خطوط منحنی و موارد مشابه شود.

چاه ارت یا میله ارت

نکته: اگر موارد بالا را در دستگاه مشاهده کردید و ارت هم به دستگاه متصل دارید از یک کارشناس بخواهید کیفیت چاه ارت شما را بررسی کند، پایین بودن سطح کیفیت ارت یا قرار گرفتن در مجاورت ارت سازمان برق یا همسایه نیز ممکن است در این امر تاثیر گذار باشد.

شرکت روتک همیشه قبل از نصب به اپراتورها پیشنهاد  نصب ارت را می دهد و این امر براساس اصول مهندسی و تجربه ثابت شده است.

چاه ارت یا میله ارت
به این مطلب امتیاز دهید

0 پاسخ

ثبت دیدگاه

مایل به ملحق شدن به بحث هستید ؟
به ما بپیوندید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.