,

نگهداری چیلر دستگاه لیزر

در پست قبلی راجع به انواع چیلرهای جذبی و تراکمی صحبت کردیم. در این پست به ادامه توضیحات و نحوه نگهداری چیلر دستگاه لیزر می پردازیم. گفته شد که لوله های رانش گاز، گاز را به داخل کندانسور هدایت می کنند که این عملیات باعث افزایش قطر لوله ها، افت فشار گاز و جذب حرارت از مایع داخل مخزن می شود. در چیلرهای دستگاه لیزر این عملیات وابسته به دمای آب داخل مخزن صورت می گیرد به طوری که با افزایش دمای آب به میزان تعیین شده کمپرسور روشن و در صورت رسیدن به دمای مطلوب خاموش می شود.

نگهداری چیلر دستگاه لیزر

این چرخه دمایی حلقه هیستیرزیس چیلر نام دارد به طوری که روشن و خاموش شدن روی دو دمای مختلف انجام می شود. دمای ماکزیمم برای تیوب لیزر ۳۰ تا ۳۵ درجه و حداقل ۱۰ تا ۱۵ درجه می باشد. به طور مثال وقتی قرار است دمای آب در گردش برای تیوب لیزر ۲۵ درجه سانتیگراد باشد چیلر در ۲۷ درجه روشن شده و با رسیدن دمای آب به ۲۳ درجه خاموش می شود. در چیلر لیزرهایی که از سیستم هوشمند استفاده می کنند نیازی به تنظیم دما جهت تابستان و زمستان وجود ندارد اما در چیلرهایی که از سنسور تکی استفاده می کنند می بایست در زمستان و تابستان دمای آب بررسی و تنظیم شود. برای این که متوجه شوید چیلر شما از نوع هوشمند هست یا خیر با باز کردن درب آن به دنبال دو عدد سنسور باشید. یک سنسور داخل مخزن آب  و یک سنسور در هوای آزاد، کنترلر هوشمند مدل T503 ساخت شرکت S&A از نوع هوشمند بوده و با بررسی دمای محیط دمای آب را تنظیم می کند اما تنظیم کننده ها یا کنترلرهای STC تنها دارای سیستم کنترل دمای مخزن بوده و قابلیت تنظیم با محیط را ندارند.

سوال مهم بیشتر اپراتورهای دستگاه لیزر در خصوص نگهداری چیلر دستگاه لیزر نوع آب مورد استفاده در این نوع چیلرها می باشد. به شکل علمی آب در حال گردش که در مدت طولانی (بالای ۶ ماه) تعویض نشود می بایست دارای حالت مختصر قلیایی با  PH بین ۷ تا ۸  باشد و استفاده از آب کاملا خنثی به علت خورندگی زیاد توصیه نمی شود.

در این خصوص می توان به محلول صنعتی CMS جهت استفاده در سیستم سرمایش ساز دستگاه اشاره کرد. این محلول با چند نام تجاری و عنوان شیمیایی به بازار عرضه می شود. قابل ذکر است یکی از تولید کننده های بسیار معتبر و با کیفیت محلول مورد نظر را با نام تجاری میتره عرضه می‌کند. محلول میتره دارای سه عنوان خودرویی، سرد و صنعتی بوده که نوع سرد و خودرویی در سیستم سرمایشی دستگاه چیلر قابل استفاده می باشد.

در مورد نگهداری سایر قسمت های چیلر دستگاه لیزر بهتر است بدانید که هیچ نیاز به سرویس و نگهداری ندارند و تنها بعد از مدتی کارکرد بهتر است قسمت های فن اواپراتور و محفظه کلی دستگاه گردگیری شود. این کار را اگر با باد یا تمیز کننده های کامپیوتر صورت گیرد احتمال بروز خطای احتمالی را کاهش می دهد.

نگهداری چیلر دستگاه لیزر
۵ (۱۰۰%) ۱ رای

2 پاسخ
 1. علی
  علی گفته:

  سلام
  روش استفاده از محلول میتره را میفرمایید. از این محلول فقط برای رسوب زدایی باید استفاده کنیم یا حین کار با دستگاه لیزر هم داخل مخزن میتره بریزیم بهتره؟ باید مخزن چیلر را فقط از میتره پر کرد یا اینکه با آب قاطی کنیم؟ اگه اینطوری هست با چه نسبتی با آب قاطی بشه؟
  سپاسگزارم

  پاسخ
  • مدیریت وب‌سایت روتک
   مدیریت وب‌سایت روتک گفته:

   سلام محلول میتره رو میتونید به شکل دائمی در مخزن چیلر نگه دارید مشکلی نیست میتره صنعتی و میتره خودرویی برای چیلر لیزر مناسب هستند و نیازی به ترکیب با آب دیگری نیست.

   پاسخ

ثبت دیدگاه

مایل به ملحق شدن به بحث هستید ؟
به ما بپیوندید !

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.