,

تنظیم آینه دستگاه لیزر – قسمت سوم

در قسمت های قبل در مورد تنظیم آینه لیزر صحبت کردیم. در این قسمت ادامه توضیحات و آموزش تکمیلی برای شما آورده شده است. بعد از علامت گذاری در نزدیک ترین نقطه آینه ها لیزر نسبت به یکدیگر می بایست آینه ها تا حد امکان از همدیگر دور شوند و دوباره یک پالس جهت علامت گذاری ارسال شود. باید توجه داشت که محل برخورد دوم دقیقا روی محل برخورد اول قرار بگیرد. در دستگاه های لیزر که تنظیمات به شدت به هم خورده، ممکن است برخورد نقطه دوم اتصال روی آینه لیزر قرار نگیرد لذا به جای این که در دورترین نقطه پالس اعمال شود، باید در فواصل کوتاه تری پالس اعمال شده و میزان انحراف پرتو تعیین و اصالح شود.

تنظیم آینه لیزر

تنظیم آینه لیزر

در شکل زیر به عنوان مثال محل برخورد پرتو دوم نسبت به پرتو اول مشخص شده که کمی به سمت راست و بالا منحرف شده است لذا می بایست نقطه دوم به وسیله ی پیچ های تنظیم روی نقطه اول منطبق شود.

تنظیم آینه دستگاه لیزر

در مرحله اول می بایست پرتو به سمت پایین و در مرحله دوم به سمت چپ حرکت کند تا هر دو نقطه بر هم منطبق شود. برای پایین آمدن پرتو می بایست پبچ تنظیم بالا را در جهت باز شدن حرکت داد تا به میزان مورد نیاز سر آینه لیزر به سمت عقب حرکت کند.

تنظیم آینه دستگاه لیزر

در مرحله بعد می بایست با توجه به وضعیت پیچ های پایین پیچ سمت راست را کمی در جهت بسته شدن چرخاند که سمت راست آینه لیزر به سمت چپ زاویه پیدا کند یا این که پیچ سمت چپ را در جهت باز شدن چرخاند که سمت چپ آینه لیزر به سمت عقب زاویه کمتری پیدا کند. بعد از تنظیم کردن آینه لیز محور Y، نوبت به آینه محور X می رسد در این مورد نیز می بایست مطابق عملیات انجام شده روی محور Y همان اقدامات به عمل آید یعنی ابتدا محور Y به وسط میز جهت تنظیم و دسترسی راحت به پیچ های تنظیم پشت آینه متحرک منتقل شود سپس هد لیزر باید به نزدیک ترین نقطه با آینه متحرک قرار گیرد.

تنظیم آینه لیزر

سپس با یک پالس علامتی جهت مشخص شدن نقطه برخورد پرتو با هد اعمال می کنیم و هد لیزر را به دور ترین نقطه از آینه محور X منتقل می کنیم. در این هنگام بهتر است از تغییرات در موقعیت محور Y خودداری کنید چرا که در صورت عدم تنظیم صحیح محور Y این تغییرات باعث بروز خطا در تنظیم محورX می شود.

در صورتی که درباره تنظیم آینه دستگاه لیزر با مشکل مواجه شدید و یا سوالی در این زمینه دارید، آن را از طریق قسمت نظردهی اعلام بفرمایید تا کارشناسان ما در اولین فرصت جوابگوی شما باشند.

تمامی محتوای سایت روتک متعلق به شرکت می باشد و کپی برداری از تمامی مقاله های سایت روتک بدون درج منبع غیرقانونی می باشد.

تنظیم آینه دستگاه لیزر – قسمت سوم
۵ (۱۰۰%) ۲ رای

2 پاسخ
 1. دانیال زارعی
  دانیال زارعی گفته:

  سلام اگر آینه ها تنظیم باشند و همگی روی یک نقطه بزنند اما روی کار که میزنم اشکال دارد در حد دو میلیمتر خطا دارد.

  پاسخ
  • مدیریت وب‌سایت روتک
   مدیریت وب‌سایت روتک گفته:

   سلام بررسی کنید در چهار قسمت میز یکجا برخورد کنید و اینکه ارتفاع میز در همین نقاط با هد برابر باشد.

   پاسخ

ثبت دیدگاه

مایل به ملحق شدن به بحث هستید ؟
به ما بپیوندید !

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.