تفاوت تیوب لیزر شارژی با تیوب لیزر نو

یکی از داغ ترین مباحث بازار تیوب لیزر، موضوع شارژ کردن تیوب های دستگاه برش لیزر می باشد. در این مقاله سعی داریم با توضیح و شرح برخی مسائل فنی در این راستا، شفاف سازی بیشتری انجام دهیم. اما قبل از اینکه این مقاله را بخوانید به شما اپیشنهاد می کنیم برای آگاهی از میزان توان تیوب لیزر خود، مقاله تشخیص توان تیوب لیزر و دلیل ضعیف شدن پرتو لیزر را مطالعه کنید.

1- کاتالیزور یا تقویت کننده گاز داخل تیوب

یکی از پارامترهای عمر تیوب لیزر، کاتالیزور یا تقویت کننده گاز داخل تیوب می باشد؛ لذا زمانی که عمر تیوب لیزر به پایان می رسد، این کاتالیزور از کار افتاده و دیگر توان تقویت گاز را ندارد. این مکانیزم به رنگ صورتی، روی جداره داخلی تیوب لیزر قابل رویت خواهد بود. بدین ترتیب اگر کاتالیزور ترمیم نشود، پر کردن مجدد گاز، عملا در مدت کوتاهی بدون اثر خواهد بود.

تفاوت تیوب لیزر شارژی با تیوب لیزر نو

2- آینه لیزر

دومین پارامتر تیوب لیزر CO2، آینه های ابتدا و انتهای آن می باشد که آینه لیزر انتها، از نوع فلزی از خانواده MO و آینه 95 درصدی جلوی تیوب، از نوع ژرمانیوم می باشد. این آینه ها به طور دائم فوتون ها را در سرتاسر تیوب دستگاه لیزر به حرکت در می آورند. عمر این آینه ها بعد از کارکردی تا حداکثر ده هزار ساعت، دچار فرسایش شدید می شود و در صورت شارژ مجدد تیوب و عدم تعویض آینه ها، عملا بدون بازدهی خواهد بود.

3- گاز داخل تیوب لیزر

سومین پارامتر تیوب لیزر CO2، گاز داخل تیوب لیزر است که شامل گازهای مختلفی از جمله Kr, Xe, CO2 و…. می باشد. کیفیت تیوب های ساخته شده متفاوت است و این تفاوت، نتیجه ترکیب گازهای داخل آنها می باشد؛ لذا بدست آوردن ترکیب اصلی که کارخانه های برتری چون Reci استفاده می کنند تقریبا غیرممکن و جزء اسرار سازنده می باشد. پس فکر این که در حال حاضر فردی تیوب لیزر را بتواند شارژ کند، امری غیرممکن و نشدنی است.

در انتها باید اضافه کنیم زمانی که تیوب لیزر CO2 دستگاه لیزر شما به پایان رسید، مقصدی جز سطل زباله نخواهد داشت. پس فکر شارژ کردن برای صرفه جویی در هزینه و این داستان ها را فراموش کنید و با خیال راحت اقدام به خرید تیوب لیزر نو نمایید. درخصوص برخی وعده ها که تیوب ها جمع آوری شوند و در کشور چین شارژ شوند نیز باید بدانید که احتیاط بیشتری در این خصوص به خرج دهید و این نکته را مدنظر قرار دهید که این کار در حالت عملی با برآورد هزینه ارسال چند هزار کیلومتری و با فرض تعویض آینه ها و کاتالیزور، عملا امکان پذیر و اقتصادی نبوده و صرفا جهت گمراه کردن و کلاه برداری مطرح می شود.

پیگیر مقالات روتک باشید، حقایق را برنده تر از برش لیزر برایتان موشکافی می کنیم.

تفاوت تیوب لیزر شارژی با تیوب لیزر نو
جمعا 47 رای و میانگین رضایت مشتریان 4.4

0 پاسخ

ثبت دیدگاه

مایل به ملحق شدن به بحث هستید ؟
به ما بپیوندید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.