آینه دستگاه لیزر چیست؟

آینه دستگاه لیزر برای هدایت اشعه در کاربردهای مختلف لیزر استفاده می شود. آینه های دستگاه لیزری، آینه های نوری هستند که برای نوع خاصی از لیزرها یا طول موج ها طراحی شده اند.

آیینه دستگاه لیزر

ویژگی های کلی آینه ها عبارتند از:

 

– انعکاس

نشان دهنده درصد قدرت نوری است که بازتاب شده است و به طول موج نور تابیده شده و زاویه انتشار بستگی دارد.

– فاز انعکاسی

مراحل تغییر نور انعکاس یافته است و به طول موج نور تابیده شده و جهت قطبیدگی بستگی دارد.

– محدوده طول موج

عملکرد آینه ها تنها در یک محدوده معینی از طول موج است که به عنوان پهنای باند آینه ها، درنظر گرفته می شود و مقدار دقیق آن به زاویه تابش و جهت قطبیدگی بستگی دارد.

تشدید کننده یک دستگاه لیزر متشکل از آینه هاست که دارای ویژگی های خاصی هستند به طور ویژه:

  • انعکاس تلف شده کمتر برای آینه هایی با انعکاس بالا یا برای اتصال دهنده های خروجی.
  • کیفیت نوری بالا، صافی سطح بیشتر و زبری میکروسکوپی کمتر با جلوگیری از اعوجاج امواج رادیویی که می تواند باعث پایین آمدن کیفیت نور شود.
  • مقاومت مناسب در برابر شدت نور بالا برای جلوگیری از آسیبهای لیزری(به خصوص در لیزر سوییچ Q).

خارج از تشدید کننده ها، از آینه ها برای انعکاس نور هم می توان استفاده نمود برای مثال استفاده از یک جفت آینه هدایتگر که اشعه لیزر را با زاویه 90 درجه منکسر می کند. طیف مختلفی از آینه ها برای انواع مختلفی از لیزرها وجود دارد از جمله لیزر Nd-YAG ،لیزر رادیواکتیو، یون آرگون، لیزر دیود و تیتانیوم.علاوه بر این پهنای باند آینه ها برای اشعه فرابنفش UV و برای مادون قرمز نزدیک NIR و مادون قرمز IR موجود و قابل مشاهده است.

 

 

آینه ها با پوشش دی الکتریک:

مهمترین نوع آینه در تکنولوژی دستگاه لیزر، آینه دی الکتریک است.آینه هایی که دارای پوشش دی الکتریک هستند برای انعکاس بالا در طول موج خاصی بهینه سازی شده اند. تقریبا در همه موارد آینه های دی الکتریک بر اساس ساختارهای چندلایه نازک استفاده می شوند.این پوشش دی الکتریک به گونه ای طراحی می شود که بیش از 99% طول موج را انعکاس می دهد بنابراین در تشدیدکننده های لیزر اصولا از این نوع آینه ها استفاده می شود. علاوه بر این،پوشش دی الکتریک می تواند در برابر قدرت لیزر بالا و متوسط مقاومت داشته باشد.

آینه ها با پوشش فلزی:

 

این آینه ها می توانند در طیف گسترده ای از طول موج از 450 نانومتر تا 12 میکرون مورد استفاده قرار بگیرند.همچنین نسبت به قطبیدگی و زاویه تابش حساس نیستند.در ساخت این اینه ها  فلزات مختلفی را می توان استفاده کرد به عنوان مثال طلا، نقره، مس و آلیاژهای نیکل / کروم. آینه های با پوشش فلزی مثل آینه های نقره ای(سیلور) برای تشدید کننده ها و اتصال دهنده های خروجی مناسب نیستند چرا که انعکاس از دست رفته در این نوع آینه ها بالاست و تمایل زیادی برای اکسید شدن سطحی دارند در نتیجه کیفیت نوری این اینه ها پایین می آید.

اگر تمایل دارید تا درباره تنظیم آینه های دستگاه لیزر اطلاعات جامعی پیدا کنید به مقاله بعدی ما سری بزنید.

تمام محتوای این سایت متعلق به شرکت روتک می باشد و کپی برداری بدون ذکر منبع غیر قانونی می باشد.

آینه دستگاه لیزر چیست؟
5 (100%) 1 رای

0 پاسخ

ثبت دیدگاه

مایل به ملحق شدن به بحث هستید ؟
به ما بپیوندید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.