آموزش نرم افزار دستگاه لیزر RDWORKS

در مقالات قبلی در مورد نصب نرم افزار دستگاه لیزر Rdworks برای شما صحبت کردیم. در این مقاله به آموزش نرم افزار دستگاه لیزر می پردازیم. پس از نصب، آیکون نرم افزار دستگاه لیزر بر روی دسکتاپ شما ظاهر می شود و شما با کلیک کردن روی آن می توانید محیط نرم افزار را طبق تصویر زیر مشاهده نمایید:

آ»وزش نرم افزار دستگاه لیزر Rdworks

تمامی قسمت های نوار ابزار تقریبا مانند کورل می باشد، بنابراین کار کردن با آن بسیار راحت است. در آموزش نرم افزار دستگاه لیزر سعی داریم تا نحوه ساخت یک مدل جاسوئیچی را به شما آموزش دهیم:

ابتدا با انتخاب ابزار مورد نظر یک بیضی به ابعاد 30*60 می کشیم. برای کشیدن یک خط در این بیضی دوباره یک بیضی دیگر با ابعاد 27*57 می سازیم. ابزار کشیدن بیضی و تغییر سایزها را می توانید در شکل زیر مشاهده نمایید.

آموزش کار با نرم افزار دستگاه لیزر Rdworks

آموزش کار با نرم افزار دستگاه لیزر Rdworks

با کمک ماوس و درگ و دراپ، بیضی کوچک تر را داخل بیضی بزرگتر گذاشته و برای این که هم مرکز شوند هر دوی آن را با ابزار Center page به مرکز میز کار انتقال می دهیم. خود نرم افزار دستگاه لیزر هر دو را هم مرکز می کند. اصلا مهم نیست که طرح دستگاه لیزر شما در کجای میز کار قرار دارد، چون زمانی که شما طرح  خود را لود می کنید، می توانید تایید کنید که حکاکی یا برش از کجا شروع شود. اکنون یک متن برای وسط کار در نظر می گیریم و با استفاده از ابزار Text آن را ایجاد می کنیم.

آموزش نرم افزار دستگاه برش لیزری Rdworks

آموزش نرم افزار دستگاه برش لیزری Rdworks

سپس با استفاده از ماوس، متن را در وسط بیضی قرار می دهیم. برای قرار دادن سوراخ جا کلیدی، دوباره یک دایره با استفاده از نوار ابزار ایجاد می کنیم. در حال حاضر طرح دستگاه برش لیزری ما به شکل زیر قابل مشاهده است.

حال می بینیم که تمامی لایه های طرح دستگاه لیزر ما به یک رنگ می باشند و Mode همه آن ها روی حالت Cut قرار دارد. برای تغییر دادن آن ها ابتدا باید با ابزار Select، قسمت های مختلف را در حالت انتخاب قرار داده و رنگ مورد نظر خود را انتخاب کنیم تا رنگ آن محدوده تغییر کند. طبق شکل زیر ما رنگ تمامی قسمت ها را تغییر دادیم و قسمت هایی که قرار است برش بخورد مشکی باقی مانده است:

آموزش حکاکی و برش با نرم افزار Rdworks

آموزش حکاکی و برش با نرم افزار Rdworks

اکنون نوبت به تعیین اولویت ها می باشد که برای برش و حکاکی باید تعیین کنیم و سرعت حکاکی را مشخص نماییم. قسمت هایی که قرار است برش بخورد به رنگ مشکی، قسمتی که برای حکاکی است به رنگ آبی و قسمتی که قرار است خط بیندازد به رنگ قرمز انتخاب کردیم. حال نوبت آن رسیده تا اولویت بندی ها را انجام دهیم.

در قسمت لایه ها یا همان Layer، قسمت آبی رنگ که برای حکاکی در نظر گرفته ایم را اول قرار می دهیم، سپس قسمت خط انداز که همان بخش قرمز رنگ است در اولویت دوم و در نهایت لایه به رنگ مشکی که برای برش در نظر گرفته ایم را قرار می دهیم.

روی لایه اول آبی رنگ دو بار کلیک می کنیم تا صفحه ای مطابق شکل زیر باز شود:

آموزش کار با نرم افزار دستگاه لیزر

گزینه اول جهت انتخاب رنگ است و گزینه دوم برای این است که آیا در خروجی اجرا شود یا نه. که این قسمت را باید Yes قرار بدهید.

در قسمت Speed، شما باید سرعت حکاکی را مشخص نمایید. این مقدار بین 100 تا 500 قابل تنظیم است که آن را نسبت به دستگاه لیزر خود باید قرار دهید. گزینه بعدی که باید تنظیم کنید Processing Mode است، که آن را باید روی گزینه Scan تنظیم نمایید.

در قسمت بعدی باید حداقل و حداکثر توان را تنظیم کنید. در قسمت Scan Mode گزینه حکاکی را باید تنظیم کنیم که در انتخاب شما در دو محور عمودی و افقی قابل انتخاب است. گزینه X_swing برش شما را در محور x ها انجام می دهد و خط هایی که به سمت پایین می آید نیز در قسمت Interval به میلی متر قابل تنظیم است. سعی کنید میانگین Interval را روی 0.1 میلی متر بگذارید.

اما در صورتی که تمایل دارید متنی را به صورت عمودی حکاکی کنید، تنظیمات را روی Y_swing قرار دهید. ولی معمولا استهلاک روی این محور بسیار زیاد است، به همین خاطر بیشتر از همان محور X ها استفاده می کنند.

حال نوبت تنظیمات لایه خط انداز قرمز است؛ لذا روی آن دو بار کلیک کرده تا صفحه ای مثل همان صفحه قبل و طبق شکل زیر باز شود:

آموزش کار با نرم افزار rdworks

در این قسمت برای خط انداختن، سرعت را روی 100 تنظیم می کنیم و Processing Mode را روی Cut قرار می دهیم. توان مناسب برای دستگاه های لیزر شرکت روتک 20 است، اما به دلیل اینکه هد دستگاه زمانی که به لبه های کار می رسد، لبه ها را بیشتر می سوزاند؛ لذا حداقل توان را 3 درصد کمتر از حداکثر توان قرار می دهیم. قسمت Through power هم که میزان توان استارت را مشخص می کند.

در نهایت گزینه مشکی رنگ را انتخاب می کنیم که برای برشکاری دور در نظر گرفته شده است. سرعت 30 اصولا برای این قسمت مناسب است. توان را نیز 60 در نظر می گیریم اما به علت احتمال بوجود آمدن مشکلی که ذکر کردیم، حداقل توان را 3 تا 5 درصد کمتر قرار می دهیم. Processing Mode را نیز روی Cut می گذاریم. اکنون 3 تا از لایه ها تنظیم شده است و با زدن دکمه Ok تمام آن ها ذخیره می شود.

با توجه به مطالب بالا تنظیمات را به صورت زیر در نظر می گیریم :

 • حکاکی با سرعت 300 و توان 30
 • برش خط انداختن با سرعت 100 و توان 20
 • برش دوربری با سرعت 30 و توان 60

برای ارسال فایل برای برش و آماده سازی می توانید به 3 روش زیر عمل کنید:

آموزش نرم افزار لیزر RDWORKS

1. در قسمت laser work به صورت مستقیم روی دکمه start کلیک کنید تا مستقیما روی دستگاه اجرا شود.

2. گزینه download را بزنید تا بر روی مین برد دستگاه لیزر ذخیره شود.

3. می توانید savetoufile را بزنید. از شما آدرسی می خواهد که بر روی کامپیوتر خود آن را ذخیره نمایید. در این صورت باید مسیری برای آن انتخاب کنید و با پسوند rd. آن را ذخیره نمایید و سپس از طریق فلش مموری آن را به دستگاه انتقال دهید.

یکی از گزینه های مهم برای این که شما طرح خودتان را قبل از برش ببینید، مانیتور کردن است. طبق شکل زیر می توانید طرح خود را قبل از عملیاتی کردن مشاهده نمایید تا در صورت نیاز به هر گونه تغییری، قبل از برش لیزری تغییرات اعمال شود.

آموزش نرم افزار لیزر rdworks

در قسمت مانیتورینگ شما حتی می توانید زمان لازم برای برش و تکمیل کار را هم مشاهده کنید و با کلیک کردن بر روی گزینه Simulation می توانید حرکت هد را ببینید. البته اکثر افرادی که با دستگاه لیزر کار می کنند، طرح های لیزر خود را در نرم افزار Corel طراحی می کنند و سپس با import  کردن فایل های خود به نرم افزار دستگاه لیزر ،آن را برای برش و حکاکی آماده می کنند.

کار با نرم افزار RdWorks نیز شبیه به نرم افزار کورل می باشد و تقریبا تمام نوار ابزارهای آن ها مشابه یکدیگر است. بنابراین برای افرادی که به نرم افزار کورل تسلط دارند، کار کردن با این نرم افزار نیز کار راحتی خواهد بود. در قسمت های بعدی برای افرادی که تمایل به یادگیری نرم افزار کورل دارند نیز آموزش هایی قرار خواهیم داد تا برای طراحی طرح برش لیزری با دستگاه لیزر خود دچار مشکل نشوند.

جهت آموزش گام به گام نرم افزار حکاکی دستگاه لیزر می توانید به مقاله آموزش نرم افزار RDCAM مراجعه کنید و با ابزارهای مختلف این نرم افزار آشنا شوید.

43 پاسخ
 1. ارسلان
  ارسلان گفته:

  سلام. ممنون از سایت خوب شما.
  بعد از بارگذاری طرح مورد نظر و مشخص کردن نقطه شروع در نرم افزار، مشخص کردن نقطه شروع توسط دستگاه به چه صورتی هست؟

  پاسخ
  • مدیریت وب‌سایت روتک
   مدیریت وب‌سایت روتک گفته:

   سلام در هر دستگاهی متفاوت است بستگی به نرم افزار شما دارد به طور مثال در RDWork از منوی Handle- Cut optimize انجام میشود.

   پاسخ
 2. علیرضا ممویی
  علیرضا ممویی گفته:

  با سلام.
  در بین تمامی شرکت هایی که در اینترنت سرچ کرده ام .از شرکت شما به دلیل توضیحات مناسب و آموزش نرم افزار راضی تر می باشم.
  ممنان

  پاسخ
 3. فاطمه زارعي
  فاطمه زارعي گفته:

  سلام من ميخواسم تازه كار با اين دستگاه رو شروع كنم و دستگاه بخرم ميخواستم ببينم اموزش دقيق رو به چه صورت بايد ياد بگيرم و طراحي مدلهاي مختلف رو؟

  پاسخ
  • مدیریت وب‌سایت روتک
   مدیریت وب‌سایت روتک گفته:

   سلام برنامه آموزشی چهار ساعته رایگان به همراه دستگاه لیزر روتک هنگام نصب انجام می شود و سایر اطلاعات به صورت تلفنی راهنمایی می شود در صورت نیاز به آموزش بیشتر کارشناس مجدد و به صورت رایگان اعزام می گردد.

   پاسخ
 4. امین
  امین گفته:

  سلام من دوسال با برنامه کار کردم کام لیزر کاشی و سرامیکه کسی سوال داره بپرسه تا جایی ک بتونم کمکش میکنم
  تلگرام @Amin1109

  پاسخ
 5. امید اکبری
  امید اکبری گفته:

  سلام جدیدا یه دستگاه دست دوم گرفتیم سایز ۶۰در ۹۰ . آموزش جهت راه اندازی دستگاه رو چطور میتونم داشته باشم.

  پاسخ
  • مدیریت وب‌سایت روتک
   مدیریت وب‌سایت روتک گفته:

   سلام
   جهت دریافت خدمات با واحد فنی روتک ارتباط برقرار نمایید. 44208989-021

   پاسخ
 6. ایمان
  ایمان گفته:

  سلام
  از اینکه مطالبتون زیبا ،مفید ،به روز و کار آمده نمیخوام تشکر کنم
  از اینکه اینقدر سخاوتمندانه در اختیار عموم قرارشون میدین خیلی تشکر دارم
  واقعا دم شما گرم

  یه سوال هم دارم و اون اینکه که :
  چطوری میتونم مقدار کار کرد دستگاه رو از روی نرم افزار نگاه کنم

  پاسخ
  • مدیریت وب‌سایت روتک
   مدیریت وب‌سایت روتک گفته:

   سلام ممنون از نظر لطف شما
   بايد مدل دستگاه و نرم افزار رو بفرماييد برخي مين بردها اين پارامترها را ندارند.

   پاسخ
 7. حسین
  حسین گفته:

  خیلی ممنون از راهنمای تون لطف کنید راهنمای کنید بار کد را چطور اجرا کنم

  پاسخ
  • مدیریت وب‌سایت روتک
   مدیریت وب‌سایت روتک گفته:

   سلام يكي از راه هاش استفاده از فونت باركد در كورل و نوشتن متن مورد نظر سپس انتقال به نرم افزار rd مي باشد.

   پاسخ
  • مدیریت وب‌سایت روتک
   مدیریت وب‌سایت روتک گفته:

   سلام نرم افزار سایز ندارد و قابل تنظیم می باشد سوال شبیه این است که بگوییم برگه آچار داریم نرم افزار ورد چه اندازه ای دارد.

   پاسخ
 8. noori از كردستا...
  noori از كردستا... گفته:

  بسيار سپاسگذارم از آموزش و راهنماييهاي شما عزيزان . خيلي مفيد و جالب بود . ولي يك مشكل دارم در ارسال فايل به دستگاه ليزر ارور ارتباطات ظاهر ميشود لطفا راهنمايي بفرماييد.

  پاسخ
  • مدیریت وب‌سایت روتک
   مدیریت وب‌سایت روتک گفته:

   سلام ضمن تشکر از لطف شما لطفا اطلاعات دقیق تری در خصوص نوع مین برد و پیغام خطا به ما بدید تا بتوانیم دقیق راهنمایی کنیم

   پاسخ
  • مدیریت وب‌سایت روتک
   مدیریت وب‌سایت روتک گفته:

   سپاس از شما دوست عزیز که مقاله های ما را مطالعه می فرمایید.

   پاسخ
 9. علی
  علی گفته:

  سلام ممنون از بابت راهنماییاتون راجه به دستگاه لیزر . ببخشین من دستگاه 30 وات دارم چطوری میتونم عکس چهره رنگی رو طلا بزنم؟ ممنون میشم راهنماییم کنین

  پاسخ
  • مدیریت وب‌سایت روتک
   مدیریت وب‌سایت روتک گفته:

   چهره رنگی تنها توسط سورس موپا روی استیل انجام‌ می شود.

   پاسخ
 10. vahyar
  vahyar گفته:

  با سلام
  ممنون از سايت خوبتون
  ممكنه بفرماييد چطور ميشه نوشته هاي فارسي رو با اين نرم افزار حك كرد؟

  پاسخ
  • مدیریت وب‌سایت روتک
   مدیریت وب‌سایت روتک گفته:

   سلام امکان تایپ فارسی داخل نرم افزار rdwork به صورت عادی وجود ندارد و جهت تایپ فارسی می توانید از نرم افزار کرل و .. استفاده کنید و خروجی گرفته شده را به rdwork انتقال دهید.

   پاسخ
 11. علی مهدوی
  علی مهدوی گفته:

  باسلام
  من دستگاه لیزر دارم ، الان میخوام حک بزنم روی پلاستیک مارک میکنه ولی لیزر اونقدر قدرت نداره که بسوزونه پاور و فرکانسش تنظیم ، یکی از برداش رو تازه عوض کردیم ،احتمالش هست نرم افزاری باشه ؟ اگه درباره این موضوع چیزی میدونید ممنون میشم راهنمایی کنید

  پاسخ
  • مدیریت وب‌سایت روتک
   مدیریت وب‌سایت روتک گفته:

   سلام این مساله نیاز به چک و بررسی مسایل مختلفی دارد که می توان به چک کردن تیوب و پاور، کم شدن حداکثر قدرت از روی نمایشگر و حتی خود مین برد اشاره کرد که شاید برخی از این موارد انجامش در توان شما نباشد و نیاز به حضور سرویس کار در محل شما می باشد.

   پاسخ
 12. mem
  mem گفته:

  سلام خسته نباشد
  یک سوال میخواستم بدون چطوری میشه دو تا خط که روی همه یک بار یکیشو برش بزنه یعنی دو بار به خاطر یک خط دستگاه نره بیاد

  پاسخ
 13. علی
  علی گفته:

  سلام خسته نباسید میشه با نرم افزار اتوکد کشید بعد به این نرم افزار انتقال داد؟

  پاسخ
  • مدیریت وب‌سایت روتک
   مدیریت وب‌سایت روتک گفته:

   سلام بله بعد از طراحی با نرم افزار اتوکد خروجی dxf یا AI بگیرید و به نرم افزار دستگاه خود انتقال دهید.

   پاسخ
 14. رحمان رهدار
  رحمان رهدار گفته:

  با سلام و عرض ادب
  خسته نباشید و خداقوت به مدیریت محترم سایت RTC24 میگم ازینکه در راستای آموزشی و نرم افزاری دارین به ملت خدمات میدین و از جون و دل مایه میذارین ، واقعا ممنووونم بسیاااار تشکر میکنم از شما و سایت عااالی ای که طراحی کردین فقط یه درخواست داشتم ، اگر ممکنه آموزش 0 تا 100 نرم افزار کورل دراو رو هم زحمتتون داخل سایت بذارین چن میخام با لیزر کامل کار کنم و اید افرادی هم باشند که واسشون مهم باشه .
  خیلی خیلی ممنونم ازینکه به درخواستم توجه کردین . باتشکر – یاحق

  پاسخ
  • مدیریت وب‌سایت روتک
   مدیریت وب‌سایت روتک گفته:

   سلام به شما دوست عزیز
   ممنون از این که مطالب سایت ما رو دنبال می کنید. با توجه به این که دوستان زیاد دیگه ای هم درخواست مشابه شما رو داشتند،انشاله سعی می کنیم برای شما هم ویدیو و هم مقاله های آموزشی کورل در سایت ایجاد کنیم.

   پاسخ
  • مدیریت وب‌سایت روتک
   مدیریت وب‌سایت روتک گفته:

   سلام ممنون از لطف و حسن توجه شما حتما این مورد بررسی می شود و در صورت امکان انجام خواهد شد ولی این نکته را همیشه مد نظر داشته باشید 100-0 هیچوقت با آموزش بدست نمی آید و بخش اعظم این اتفاق خود شما و تجربه شما از کار عملی خواهد بود.

   پاسخ
  • مدیریت وب‌سایت روتک
   مدیریت وب‌سایت روتک گفته:

   سلام ارور soft stop در بردهای لترو به دلایل مختلفی از جمله ویروسی بودن کامپیوتر، عدم نصب صحیح نرم افزار، هماهنگ نبودن ورژن نرم افزار با ورژن برد و یا نیاز برد به اپدیت اتفاق می افتد.

   پاسخ
 15. پناه
  پناه گفته:

  مننون از زحماتتون.ممکنه در مورد حک رنگی روی استیل هم توضیح بدین؟یا اینکه بطور کلاگر تنظیمات خاصی داره رو برام ایمیل کنید؟درضمن من با برنامه ی ezcad کار میکنم برنامه در کیفیت کار تاثیر داره؟شما برای فایبر چه برنامه ای رو پیشنهاد میدین؟سپاسگزارم.

  پاسخ
  • مدیریت وب‌سایت روتک
   مدیریت وب‌سایت روتک گفته:

   سلام نرم افزار حکاکی فایبر مارکینگ بنا به نوع مین برد قابل تغییر نیست و معمولا همان EZCad مورد استفاده قرار میگیرد . برای حاکی رنگی اصولا از سورس موپا استفاده میشود و طراحی رنگ در مارکینگ نیاز به بررسی زیادی دارد با استخراج طیف رنگ و تغییر متریال مجدد به شرایط جدیدی نیاز خواهید داشت.

   پاسخ
 16. سعید
  سعید گفته:

  سلام من میخوام یه سری عدد لیزر کنم که ترتیب مشخصی نداره داخل دیتابیس هستش فایل اکسل هم از عدد ها دارم . ممکن هست راهنماییم کنید

  پاسخ
  • مدیریت وب‌سایت روتک
   مدیریت وب‌سایت روتک گفته:

   سلام عدد ها را وارد نرم افزار کورل کنید، خروجی dxf بگیرید و کنار هم بچینید و وارد نرم افزار لیزر کنید و برای دستگاه ارسال کنید.

   پاسخ
  • مدیریت وب‌سایت روتک
   مدیریت وب‌سایت روتک گفته:

   سلام در بخش مقالات سایت برخی از آموزش ها آورده شده است و در ضمن برخی از آموزش ها نیز به صورت فیلم در حال آماده شدن می باشد.

   پاسخ
 17. مهدی
  مهدی گفته:

  سلام با تشکر از پاسخگویی شما سوال من اینه که اگه بخاییم یه طرح رو چندین بار استفاده کنیم چکار باید کنیم مثلا یه دسته کلید رو بخاییم ده دونه ازش بزنیم

  پاسخ
  • مدیریت وب‌سایت روتک
   مدیریت وب‌سایت روتک گفته:

   سلام می توانید از قسمت ماتریکس کپی برای کپی به تعداد و در جهت مورد نظر استفاده کنید.

   پاسخ

ثبت دیدگاه

مایل به ملحق شدن به بحث هستید ؟
به ما بپیوندید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آموزش نرم افزار دستگاه لیزر RDWORKS
جمعا 63 رای و میانگین رضایت مشتریان 1.4