انواع فرآیندهای دمش در لیزر

در دستگاه لیزر، دمش یا پمپینگ به فرآیندی گفته می شود که وارونی جمعیت  را برای رساندن به حالت نوسان لیزری آماده می کند که می توان به دمش اپتیکی و دمش الکتریکی اشاره نمود.

انواع فرآیندهای دمش در لیزر

دمش اپتیکی : که بیشتر برای لیزر های مایع مانند لیزر Dye و لیزر های جامد مانند یاقوت استفاده نمود که به دو دسته دمش اپتیکی همدوس و دمش اپتیکی ناهمدوس تقسیم بندی می شوند.

در دمش اپتیکی همدوس می توان از لیزر دیگری به جای لامپ جهت دمش استفاده نمود به عنوان نمونه لیزر Dye را با لیزر آرگون می دمند.

دمش اپتیکی ناهمدوس به دو گروه لیزر های پیوسته و  پالسی تقسیم می شوند.

در دستگاه برش لیزری،  لیزرهای پیوسته معمولا از لامپ های با فشار بالای ید – تنگستن و انواع دیگر استفاده می شود. فشار در تخلیه های الکتریکی موجب پهن تر و پیوسته شدن گدازها می شود. افزایش فشار موجب تمایل طیف های گسسته به طیف های گسیل پیوسته می شود.

در لیزرهای پالسی از لامپ های Xe یا Kr استفاده می شود. انرژی ذخیره شده در خازن در لامپ تخلیه شده و تخلیه الکتریکی توسط پالس آغازگر به الکترود کمکی جهت پیش یونیزه کردن انجام می شود.این عمل باعث درخشش بسیار بالایی با دوان چند میکرو ثانیه تا چند صد میکرو ثانیه می شود.

دمش الکتریکی: دمش الکتریکی در لیزر های گازی و لیزر های بخار فلزی و نیمه رسانا استفاده می شود.

دمش با عبور جریان الکتریکی پالسی یا پیوسته یا رادیویی از گاز حاصل می شود و این عمل موجب به وجود آمدن الکترون ها و یون های آزاد می شود و باعث ایجاد انرژی جنبشی شده و با برخورد به اتم های خنثی آنها را برانگیخته شده و موجب تراز شدن الکترون ها می شود.

دمش الکتریکی گاز با دو فرآیند صورت می گیرد:

1-برانگیختگی با برخورد الکترونی در گازی که تنها شامل یک گونه است.

2- انتقال انرژی بین نمونه از گاز که عمل لیزر بر روی یکی از نمونه ها قابل اجرا می باشد که در این دمش جهت لیزرهای پالسی از تخلیه عرضی و لیزرهای پیوسته از تخلیه طولی استفاده می کنند.

تمام محتوای این سایت متعلق به شرکت روتک می باشد و کپی برداری بدون ذکر منبع غیر قانونی می باشد.

انواع فرآیندهای دمش در لیزر
4.7 (93.33%) 3 رای

0 پاسخ

ثبت دیدگاه

مایل به ملحق شدن به بحث هستید ؟
به ما بپیوندید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.